Momitor pierdut

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

adrianb
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 19:50

Re: Momitor pierdut

Mesaj de adrianb »

adrianb scrie:
florinalin scrie:http://AUTO: Linkurile sunt permise doar partenerilor Crapmania.ro/momitor-cu-montura-culisanta-sau-semifixa/

mai multe aici despre tipurile de monturi cu momitor....
Poti sa-mi lasi pe mp link-ul!
Din pacate, nu se poate nici pe mp :((!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Momitor pierdut

Mesaj de ionut72 »

Acest "opritor de cauciuc" are o denumire anume in magazinele de specialitate sau chiar asa ii spune?
Nu stiu cum ii spune exact, eu nu folosesc decat in foarte putine cazuri (doar in cazul pescuitului in apa rece) momitoare si atunci folosesc monturi culisante.

Uite un exemplu care insa nu trebuie luat ca atare. In plus ignora pretul:

http://bigfish.ro/ro/produse-crap/montu ... -beads-4mm

Ma rog, orice magazin de specialitate va stii imediat despre ce e vorba. dar eu iti dau un sfat: foloseste momitoarele cu sistemul de "autointepare" inclus (cel la care au facut referire si antevorbitorii mei).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

adrianb
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 19:50

Re: Momitor pierdut

Mesaj de adrianb »

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Ionut cred ca asta cautam! Voi incerca o adaptare si voi reveni cu foto, poate va ajuta si pe altii si imi veti putea spune parerile voastre daca este sau nu ok!

adrianb
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 19:50

Re: Momitor pierdut

Mesaj de adrianb »

Am atasat 2 fotografii. Este montura elicopter. Diferenta ar fi ca firul nu trece prin tub ci va fi tangent cu acesta si cu biluta. Ce parere aveti?
Fişiere ataşate
2.jpg
2.jpg (4.47 KiB) Vizualizat de 1455 ori
1.jpg
1.jpg (46.61 KiB) Vizualizat de 1455 ori

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Momitor pierdut

Mesaj de Cezar Bibu »

@Adrian,
accesoriul din poza care ai aratat-o(nu stiu de unde ai copiat-o, banuiesc eu ca de la Korda...) n-are absolut nici o legatura cu intrebarea ta initiala, si nu este de la montura elicopter, ci de la o montura hai sa-i zicem "inrudita" cu montura elicopter, si anume Chod-rig.O montura destul de rar folosita pe la noi din cite stiu, dar destul de uzitata mai ales la britanici. Ca ei spun ca e f eficienta, asa o fi , eu unul imi tot propun sa o incerc mai des. Poate anul asta. Da' n-as baga mana-n foc... :D
Eu ti-as da un sfat, sper sa nu fie gresit inteles: decit sa rupi netu-n doua, du-te in vizita pe la vreun concurs-doua, ca slava Domnului, nu de asta ne plingem noi, si aseaza-te in spatele unui Dan Mitranescu sau X,Y,Z(n-avem noi litere in alfabet citi pescari buni sunt !) si sunt sigur ca vei avea mult mai multe de invatat de la oricare !Nu ca pe net n-ai gasi articole si filme interesante, dar multe au (si) un caracter commercial...

adrianb
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 19:50

Re: Momitor pierdut

Mesaj de adrianb »

Cezar Bibu scrie:@Adrian,
accesoriul din poza care ai aratat-o(nu stiu de unde ai copiat-o, banuiesc eu ca de la Korda...) n-are absolut nici o legatura cu intrebarea ta initiala, si nu este de la montura elicopter, ci de la o montura hai sa-i zicem "inrudita" cu montura elicopter, si anume Chod-rig.O montura destul de rar folosita pe la noi din cite stiu, dar destul de uzitata mai ales la britanici. Ca ei spun ca e f eficienta, asa o fi , eu unul imi tot propun sa o incerc mai des. Poate anul asta. Da' n-as baga mana-n foc... :D
Eu ti-as da un sfat, sper sa nu fie gresit inteles: decit sa rupi netu-n doua, du-te in vizita pe la vreun concurs-doua, ca slava Domnului, nu de asta ne plingem noi, si aseaza-te in spatele unui Dan Mitranescu sau X,Y,Z(n-avem noi litere in alfabet citi pescari buni sunt !) si sunt sigur ca vei avea mult mai multe de invatat de la oricare !Nu ca pe net n-ai gasi articole si filme interesante, dar multe au (si) un caracter commercial...
Salut Cezar
Este corecta remarca daca ca aceste accesorii sunt de la Korda si totusi eu vad legatura cu intrebarea initiala si anume in momentul trasaturii exista 4-5cm, in functie de unde pui acest "opritor" din linie si pestele poate absorbi momeala. daca linia se va rupe de la legatura cu inaintasul acest opritor se va desface in contact cu nodul si astfel momitorul poate sa iasa de pe fir si pestele sa nu ramana decat cu acul pe care il va elimina in scurt timp. Intradevar ....ar fi super sa ma duc la 1-2 concursuri si sa studiez tehnicile si monturile respectivilor pescari consacrati. Intrebarea mea ar fi insa urmatoarea.......Cati dintre acesti pescari ar suporta sa vina pe standul lor 10-15 poate chiar 20 de novici, ca mine, si sa-i studieze? Pe mine unul m-ar deranja ca doar nu ies pe balta sa dau lectii, ies sa fiu eu, natura, lansetele, pestele si eventuala competitie! Asa ca eu raman la parerea ca mai bine rup netul cu intrebari, raspunde cine are placere si citeste cine este interesat. O zi buna

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Momitor pierdut

Mesaj de Cezar Bibu »

Revin(pentru ultima oara, ca am impresia ca undeva e un blocaj de comunicare/exprimare...):

1.Accesoriul din imagine e o gaselnita interesanta, care permite intr-adevar realizarea unei monturi "safety", dar plumbul in aceasta montura este FIX ! Putem comenta mai multe deasemenea ,ca montura respectiva se foloseste exclusiv cu pop-up, ca firul de forfac trebuie sa fie f rigid, etc. Ma indoiesc ca asta a fost subiectul topicului initial, la care dealtfel ai primit explicatiile cele mai corecte :)

2.Multi din pescarii consacrati pot sa-ti ofere sfaturi, inclusiv in timpul unui concurs! Important este sa iti dai seama cum sa ceri aceste sfaturi ...

Navigare placuta !

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Momitor pierdut

Mesaj de gabi1 »

Cezar Bibu scrie:Revin(pentru ultima oara, ca am impresia ca undeva e un blocaj de comunicare/exprimare...):

1.Accesoriul din imagine e o gaselnita interesanta, care permite intr-adevar realizarea unei monturi "safety", dar plumbul in aceasta montura este FIX ! Putem comenta mai multe deasemenea ,ca montura respectiva se foloseste exclusiv cu pop-up, ca firul de forfac trebuie sa fie f rigid, etc. Ma indoiesc ca asta a fost subiectul topicului initial, la care dealtfel ai primit explicatiile cele mai corecte :)

2.Multi din pescarii consacrati pot sa-ti ofere sfaturi, inclusiv in timpul unui concurs! Important este sa iti dai seama cum sa ceri aceste sfaturi ...

Navigare placuta !
Concis si la obiect, dau un J.D !! :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Momitor pierdut

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

In momentul folosirii momitoarelor lui Dan, nu trebuie neaparat opritor de soc pe fir pt ca are deja auto intepare( manson in care se fixeaza vartejul).
Daca vrei sa folosesti-spre ex-acelasi momitor-dar cu o intepare gen running rig controlata, se foloseste o biluta sau"bead" intre momitor si vartejul forfacului ca sa fie culisant 100%, dar controlat de distanta acelui opritor de fir de par, care de altfel asa este denumirea lui, dar un model putin mai mare si de marimea -sa zicem-"L,XL..." , astfel incat sa nu culiseze f greu pe inaintas, acest opritor va trece si peste nodul inaintas-linia principala-testat.
aceasta a doua metoda se foloseste in deosebi pe balti supra populate, cu pesti sceptici si mai ales primavara :wink:
Sper ca ti-am fost de folos.
catch&release

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Momitor pierdut

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

J.D.-ul pt mine! :mrgreen:
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”