Monofilament/Fir textil pentru spod

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de Levi »

Salut tuturor.

As dori sa aflu opiniile voastre in legatura cu folosirea firului textil pentru spod fata de monofilament. Cred (nu am incercat inca) ca folosind un fir textil 0.06 arunci mult mai departe decat cu un mono de 25, insa exista riscul de peruci, chiar si atunci daca-l uzi firul textil. Pana acum o data am incercat fir textil de 0.17 whiplash pe o mulineta Daiwa Tournament Entoh si chiar si udat la maxim am aruncat asa peruci, rand la rand, cum n-am mai vazut niciodata :mrgreen: Poate cu unul mai subtire, de 0.06 as putea sa evit perucile?

Care ar fi solutia?

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de atb333atb »

Solutia este simpla: 1 continua sa-l uzi...
2 (probabil cel mai important) nu incarca tamburul la maxim. Mai lasa 3-4 mm de la buza.
Eu l-am incarcat aproape la maxim dupa aceea am tot jonglat cu umplutura in sensul ca atata am luat din ea pana cand am inceput sa nu mai am deloc peruci.
0,06 de la ce firma? tot berkley whiplash? nu de alta dar la ei diametru real este peste 0,12...
eu folosesc in prezent powerpro din america cu diametru real pe la 0,13 daca nu gresesc si uneori dau mai bine decat cu lanseta la care pescuiesc...
Regula este inversa... cu cat diametrul e mai mic vei avea mai multe peruci...!
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de Levi »

Si atunci Danny Fairbrass intr-un filmulet de prezentare cum nu arunca nici o peruca cu whiplash 0.06?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de osc1or »

Nu este mai bine sa folosesti mono pe spod?
Eu folosesc Berkley gold 0,24mm si ma gandeam ca de la (prima)vara sa trec pe 0,22.
Care ar fi atuurile pt a folosi fir textile pe spod?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de Claudiu Garlea »

Pentru SPOD/MARKER, are Vision un fir de 28lb, 300m 160lei il gasesti la Claumar sau la FFB. Regula numarul 1 cand pescuiesti cu fire textile, sa nu umpli tamburul niciodata full, trebuie lasat cam gol tamburul, ia apa si se umfla.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de ionut72 »

Pana acum o data am incercat fir textil de 0.17 whiplash pe o mulineta Daiwa Tournament Entoh si chiar si udat la maxim am aruncat asa peruci, rand la rand, cum n-am mai vazut niciodata :mrgreen:
Precum au spus si antevorbitorii mei ai pus prea mult fir pe tambur. Trebuie sa lasi minim 2-3 mm. In felul asta chiar si fara sa-l uzi (chestie care oricum ajuta) n-ai sa mai faci peruci.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de atb333atb »

Levi scrie:Si atunci Danny Fairbrass intr-un filmulet de prezentare cum nu arunca nici o peruca cu whiplash 0.06?
Nu isi incarca emblemurile la maxim nici basia cad le foloseste la marker chiar daca nu mentioneaza acest aspect in filmulete...
Pe de alta parte nu arunca foarte departe motiv pentru care socul transmis firului este mai mic iar acesta se desfasoara de pe tambur mai fin...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de Levi »

Pescuiesc si la rapitor de mult timp, si de aceea cunosc comportamentul firelor textile la pescuit. De aceea, nu am umplut tamburul, am lasat destul spatiu ca spirala care se desfasoara de pe tambur sa nu traga cu el celelalte spirale din fata. Voi naditi des folosind multifilament? Totusi care este meritul firului textil la spodding? Moda?

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de serbanionut »

Cred ca daca pescuiesti cu racheta o scoti mult mai usor din apa...

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Monofilament/Fir textil pentru spod

Mesaj de atb333atb »

Nu e moda. Casigi minim 20m la aruncare fara sa risti sa pierzi racheta daca se smuceste firul principal dupa ce a plecat inaintasu de shoc. Intreaba cati pescari au pierdut o multime de spomburi,rachete, catapulte chiar si in conditia folosirii firului textil. La un fir extrem de subtire 0.13 ai rezistnta bunicica comparabila cu mono de 0.25 si nu cred ca se poate compara cat zbora firul textil de 0,13 cu cel de 0,25.
La acelasi diametru firul textil zboara mai departe pentru ca are elongatie 0 coparativ cu mono si alti factori favorabili. Frecarea cu inelele este ceva mai mare la textil in cidua tratamentelor care se aplica (teflon, superbraiduri etc), motiv in plus pentru a-l lubrifia cu apa, totusi daca tragi linie textilul zboara mai departe comparativ cu mono de acelasi diametru.
Eu as folosi i la pescuit daca nu ar fi atat de scumpe...
Daca e clipat ca sa ajunga la acelasi loc grija sa nu tunda clipsul de pe tambur, este bine sa nu aplci forta maxima decat daca markerul e la distanta foarte mare.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”