Nada"vie" in concursuri

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Osiris
Mesaje: 550
Membru din: Mar Dec 08, 2009 22:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de Osiris »

Nada "vie" moarta cum zice aici colegul, adica viermi fierti, libelule fierte, etc., etc., clar sunt permise in concursuri, altfel boilies-urile, dip-urile, aromele care contin nada "vie" ar fi interzise si ele in concurs.
http://www.ccmoore.com/worm-protein-extract-p-1288.html
http://www.ccmoore.com/liquid-bloodworm ... p-242.html
http://www.ccmoore.com/boosted-bloodwor ... -1643.html
http://www.ccmoore.com/bloodworm-stick-mix-p-248.html

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
@Dan Mitranescu : Un parazit poate elibera milioane de oua potential infestante deci cantitatea de nada ca si profilaxie cam iese din discutie,este indeajuns un singur vierme parazitat ca sa infesteze cateva sute de exemplare... :wink:
In situatia unei nadiri in cantitati mari , mai ales cu produse de origine animala , calitatea apei din bazinul respectiv scade foarte mult si poate duce la mortalitatea speciilor existente in acel lac.
Cei care au sau au avut acvarii stiu exact acest lucru . Majoritatea cazurilor in care se distruge un acvariu de catre incepatori este administrarea in exces a hranei ... Si acest lucru nu este datorat unui parazit care apare ci datorita alterarii apei . Excesul de hrana intra in descompunere si degaja dioxid de carbon , bacteriile ce apar in cantitati mari consuma si ele oxigenul , iar pestii dau coltul ...
In acest sens , nada de origine animala este mult mai poluanta in situatia in care nu este consumata. Tot in acvariu am observat asta ...

Cantitatea de nada atat timp cat este consumata in intregime de pesti din lac nu reprezinta un pericol . Problema se pune daca este in cantitati mai mari si totodata de puterea ei de alterare .

Ce am observat este ca daca nada de origine animala este uscata si apoi folosita ii scade aceasta "putere de alterare" ( purecii de balta sau tubii uscati ... ).

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de gor965 »

Osiris scrie:Nada "vie" moarta cum zice aici colegul, adica viermi fierti, libelule fierte, etc., etc., clar sunt permise in concursuri, altfel boilies-urile, dip-urile, aromele care contin nada "vie" ar fi interzise si ele in concurs.
.............
Nu e chiar asa ! Nada vie (chiar si moarta) e interzisa sub forma naturala, in schimb derivatele (cum sunt cele prezentate de tine) sunt pemise ! Uneori si porumbul e interzis, dar nada folosita poate contine faina de porumb fara nici o problema !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
eugen dragnea scrie: In situatia unei nadiri in cantitati mari , mai ales cu produse de origine animala , calitatea apei din bazinul respectiv scade foarte mult si poate duce la mortalitatea speciilor existente in acel lac.
Cei care au sau au avut acvarii stiu exact acest lucru . Majoritatea cazurilor in care se distruge un acvariu de catre incepatori este administrarea in exces a hranei ... Si acest lucru nu este datorat unui parazit care apare ci datorita alterarii apei . Excesul de hrana intra in descompunere si degaja dioxid de carbon , bacteriile ce apar in cantitati mari consuma si ele oxigenul , iar pestii dau coltul ...
In acest sens , nada de origine animala este mult mai poluanta in situatia in care nu este consumata. Tot in acvariu am observat asta ...

Cantitatea de nada atat timp cat este consumata in intregime de pesti din lac nu reprezinta un pericol . Problema se pune daca este in cantitati mai mari si totodata de puterea ei de alterare .

Ce am observat este ca daca nada de origine animala este uscata si apoi folosita ii scade aceasta "putere de alterare" ( purecii de balta sau tubii uscati ... ).
Nu poti sa compari puterea de ciclare a unui acvariu cu ecosistemul unui lac care este atat de complex incat poate asimila "nada vie" in orice lant trofic,gandeste-te ca in afara de ciprinide in balta mai sunt o gramada de alte vietati care consuma imediat orice proteina "delicioasa" din apa. Cate tone de viermi trebuie sa arunci in apa ca sa saturi si ultimul crustaceu din balta ?! :P
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Osiris
Mesaje: 550
Membru din: Mar Dec 08, 2009 22:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de Osiris »

gor965 scrie:
Osiris scrie:Nada "vie" moarta cum zice aici colegul, adica viermi fierti, libelule fierte, etc., etc., clar sunt permise in concursuri, altfel boilies-urile, dip-urile, aromele care contin nada "vie" ar fi interzise si ele in concurs.
.............
Nu e chiar asa ! Nada vie (chiar si moarta) e interzisa sub forma naturala, in schimb derivatele (cum sunt cele prezentate de tine) sunt pemise ! Uneori si porumbul e interzis, dar nada folosita poate contine faina de porumb fara nici o problema !
Bun, atunci daca imi iau 3kg de libelule le bag in blender, apoi le tin in frigider pana primavara si la primul concurs le folosesc ca si dip sau in mixuri, este interzis?

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de Bogdan Corbu »

Bun, atunci daca imi iau 3kg de libelule le bag in blender, apoi le tin in frigider pana primavara si la primul concurs le folosesc ca si dip sau in mixuri, este interzis?[/quote]


pai, atunci nu mai este nada vie ci doar un "lichid nutritiv".
problema ar fi fost, daca ai fi luat cele 3 kg de libelule si le-ai fi bagat in groundbait
Cu respect,
Bogdan Corbu

Osiris
Mesaje: 550
Membru din: Mar Dec 08, 2009 22:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de Osiris »

Ok sa zicem, dar este agreat in concursuri, bine poti sa faci asta si sa nu te vada nimeni, si chiar daca te vede nu stie ce ai acolo, il poti pune intr-o sticla de Bloodworm de la CCMore.
:lol: :lol: :lol:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de eugen dragnea »

Osiris scrie:Ok sa zicem, dar este agreat in concursuri, bine poti sa faci asta si sa nu te vada nimeni, si chiar daca te vede nu stie ce ai acolo, il poti pune intr-o sticla de Bloodworm de la CCMore.
Cred ca poti sa mai scapi cateva si intregi ca nu te cauta nimeni...pana la urma si in cele de pe piata de profil am vazut ca mai sunt si elemente ocolite de blender :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Osiris
Mesaje: 550
Membru din: Mar Dec 08, 2009 22:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de Osiris »

Totusi, nu trebuie sa sarim calul.
Ideea era sa nu mai dai 59 de ron pe 500 ml de extract de Bloodworm de la CC More, ci sa dai doar 10 ron sau cat este pe 1 kg de libelule din piata si sa-ti faci tu cat de cat un lichid nutritiv.

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Nada"vie" in concursuri

Mesaj de mirel petcu »

krockodilu scrie:In toate regulamentele este interzisa nada vie in concursuri.
Intrebarea mea este:
Viermii opariti,casterii pregatiti se pot incadra in aceasta categorie?
Sau se incadreaza in aceeasi categorie cu GLM,blodworm liquid si alte extracte de origine animala??
majoritatea organizatorilor de concursuri sunt producatori de nada !
cum sa te lase sa pescuiesti cu viermi cand el produce bile,
dar acum pestii sunt drogati cu bile si viermi nu mai dau randament !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”