Nadire excesiva?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Nadire excesiva?

Mesaj de Chira »

Buna ziua,
Am si eu o dilema legata de ultima partida de pescuit.
Am ajuns pe balta la ora 18:00 si pe la ora 20:00 am facut nadirea masiva cu spombul.am dat in jur de 1 kg de nada facuta bulgari si pusa in spomb cate 1 bulgar peste care am pus porumb cat sa fie plin.cam un sfert de galeata de 5 kg de porumb am dat .si la fiecare spomb cate 2 3 boilisuri solubile.
Am prins in prima noapte in jur de 8 amuri pana in 7 kg si 2 crapi de 6-7 kg,ultimul pe la ora 5,in rest colegii de stand nu au scos toata noaptea decat 1 amur.Pe la ora 7 am repetat procesul de nadire dar pana seara la ora 8 nici 1 peste nu am luat.pe la 8 jumate am dat iara cu spombul doar ca de data asta am pus tot porumbul care il mai aveam(jumatate de galetuta). Am mai scos un amur pe la 2 noaptea si in rest nici macar un tzarrr. Oare am saturat pestele sau sa fi fost alta problema?
Vreau sa precizez ca balta e bogata in peste cu foarte multi amuri depasind chiar si 18 kg(recordul baltii).

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de Mircea.Jakab »

e de discutat in situatia de fata.daca balta este o balastiera(ceea ce banuiesc ca este,nu stiu de ce dar asa cred..) atunci e probabil ca pestii sa nu stea prea mult pe patul de nada si sa se hraneasca pe zone diferite in anumite ore sau chiar in anumite zile...iar daca balta este populata cu ce spui tu acolo atunci cantitatea de nada care ai dat-o in garla e o gluma nevinovata...dar iarasi pe balti dificile intr-o anumita perioada sa insemne supra-nadire sau sub-nadire...daca balta nu este de tip balastiera atunci lucrurile se simplifica putin in sensul ca eu cred ca probabil calitatea nadei a fost cu mult sub ce au la dispozitie in mod normal pestii iar tu nu ai facut altceva decat sa-i pacalesti cateva ore in prima noapte dupa care sa nu prea o mai bage in seama.e mult de discutat pe marginea acestui subiect,de fapt cred ca sunt mii de pagini scrise pe tema asta nu numai aici pe crapmania.inca nu s-a gasit formula universal valabila...reteta succesului inca se lasa asteptata :D

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de Mircea.Jakab »

P.S. cunosc o balta aproape de bucuresti zona mihailesti cu o asemenea populatie de amuri...cu amendamentul ca amurii cei mai mari sunt cu mult peste 18 kg(dar rari) :D ma gandesc ca poate vorbim despre aceeasi balta 8)

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de Chira »

Balta nu este o balastiera.este un fost brat al raului Mures care a fost amenajat ulterior.e balta din Radesti(jud Alba).Intradevar nada care am folosit-o am luat-o in fuga de la un magazin si nu era de calitate superioara dat fiind faptul ca am dat pe kg in jur de 5 lei. Si in a 2 a noapte cred ca s-au dublat pescarii pe balta si pestii au fugit la nada lor. Boilisurile au fost boilisuri de carlig solubile de la Senzor(nu vreau sa fac reclama si sper sa nu deranjeze ca am dat numele firmei) cu aroma de usturoi. Cu astea am nadit si cu astea am si pescuit pe 2 lansete,iar pe feeder am incercat tot felul de momeli de la snow man pana la boaba de porumb fiert. Multumesc pt raspuns. O sa incerc la sfarsit de saptamana cu o nada mai buna si revin cu rezultate.

alex.mosorivschi
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Mai 25, 2013 22:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de alex.mosorivschi »

Cu siguranta nu ai saturat pestii, mai ales daca vorbim despre amur.Cand iti intra pe patul de nada nu dureaza foarte mult pana curata toata mancarea de pe fundul apei.Poate ca ar fi fost bine sa reusesti sa intretii intr-un fel patul de nada in momentul in care au aparut trasaturile...asa poate ar fi ramas mai mult timp in fata lansetelor tale.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de Chira »

Pai dupa ultimul peste prins au trecut doar 2 ore pana am nadit iara. Si in plus pescuiam cu momitor si cu saculeti solubili umpluti bine cu porumb si peleti sau cu 2 3 boilisuri.schimbam lansetele la juma de ora respectiv o ora jumatate.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de Chira »

Oare e ok sa dau cu spombul intre trasaturi? Cu prastia nu ma prea pricep si jumatate de nada o dau in tufe:))

alex.mosorivschi
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Mai 25, 2013 22:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de alex.mosorivschi »

In doua ore pestii puteau sa fie in celalt capat al baltii. Data viitoare ai putea incerca sa nadesti cu spombul dupa ce ai 2-3 trasaturi.Mie mi s-a intamplat sa am trasatura chiar si in timpul nadirii dar asta difera mult de la o balta la alta.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de Chira »

Apa nu e foarte adanca si ma gandeam sa nu se sperie.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nadire excesiva?

Mesaj de robyvan »

Mai bine nadesti cantitati mai mici, dar mai des.....5-6 spomburi la 2-3 ore.
Ia legatura cu Nicu Epure, din Aiud, in legatura cu nada, prezentare, etc.....e profesor pe Radesti :wink:
slowly we rot- by Obituary

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”