navomodele,"fitze sau necesitate"

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de nicucc »

Folosirea navomodelelor de plantat si nadit, ce parere au pescarii profesionisti despre acestea?
Devine pescuitul prea usor,rutina?
Exista competitii unde se accepta?

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de nicucc »

Cred ca am postat unde nu trebuia daca nu este potrivit pentru aceasta sectiune rog moderatorii sa-l mute....multumesc

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de ValiRom »

1. nu sunt un pescar profesionist.... :lol: :lol:

2. navo sunt pentru unii fitze si pentru unii necesitate, fitze sunt pentru aia care se lauda ca sunt mari pescari si pescuiesc plantat cu navo pe balti gen mv2, unde plantatul este punct ochit punct lovit. Necesitate sunt pentru cei ce si mananca crapul.... si daca nu ar avea navo nu ar prinde :lol: .
Si mai este o categorie..... cei care cauta marele crap in anumite zone, si au navo cu sonar si gps.
Eu zic ca e bine sa ai unul, de distractie.... dar sa nu devina obisnuinta si motiv de lauda.

3. Da, sunt concursuri de plantat unde se pot folosi si navomodele.

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de ValiRom »

a.... era sa uit.... pescuitul plantat din navo.. nu devine prea usor, daca nu stii ce sa pui in cuva si cat... si ce sa pui la carlig... o plantezi si astepti cat la aruncat din mana... poate mai mult chiar.

Iar la plantatul din barca... acolo totul devine mai greu de x ori..., acolo sa vezi munca nene... :lol: vreau sa ma apuc si eu de anul asta

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de nicucc »

ValiRom scrie:1. nu sunt un pescar profesionist.... :lol: :lol:

2. navo sunt pentru unii fitze si pentru unii necesitate, fitze sunt pentru aia care se lauda ca sunt mari pescari si pescuiesc plantat cu navo pe balti gen mv2, unde plantatul este punct ochit punct lovit. Necesitate sunt pentru cei ce si mananca crapul.... si daca nu ar avea navo nu ar prinde :lol: .
Si mai este o categorie..... cei care cauta marele crap in anumite zone, si au navo cu sonar si gps.
Eu zic ca e bine sa ai unul, de distractie.... dar sa nu devina obisnuinta si motiv de lauda.

3. Da, sunt concursuri de plantat unde se pot folosi si navomodele.
Am zis "profesionist" dar vreau sa se inteleaga "profesor" .
Nu as vrea ca pescuitul la crap sa devina acelasi lucru cu mersul la Metro dar nici nu m-as da in laturi de la un drill adevarat

Fir intins!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de cornelserbu »

nicucc scrie:nu m-as da in laturi de la un drill adevarat
aici cred ca ai punctat foarte bine...drill-ul este pana la urma orgasmul pescuitului la crap asa ca pentru a ajunge la el, pescarul poate folosi orice mijloace...sunt convins ca marii aruncatori considera folosirea unui navomodel doar un moft al unor neputinciosi, dar, sunt balti unde oricat de departe ai arunca tot nu ajungi la locurile "fierbinti"...ca sa nu mai vorbim de prezentarea monturii deci, sansele de a ajunge la "orgasm" sunt mult mai mari :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de ValiRom »

dap nici profesor nu sunt, profesori sunt multi.... cu agatatul pestelui e mai greu

Avatar utilizator
janes romanes
Mesaje: 426
Membru din: Lun Ian 25, 2010 14:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de janes romanes »

nu mi se pare o fita navomodelu ...anu trecut l am folosit la fiecare partida...mie unu imi usureaza cu mult sarcina...tocmai daia sunt si asa de scumpe:te ajuta sa ti indeplinesti scopul:crap,crap....crap...crap!!!!!!!fara numar/ fiecare cu meandrele lui la pescuit,daca am fi toti la fel in gandire ar fi pe pamant o monotonie totala!!!!

raoullupusoru
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 04, 2012 15:21

Re: navomodele,"fitze sau necesitate"

Mesaj de raoullupusoru »

Navomodelul este la fel ca oricare alt instrument pe care il cara pescarul dupa el. Daca te ajuta sa prinzi peste, nu incalci nicio regula a baltii si nu deranjezi restul pescarilor, nu vad de ce nu l-ai folosi.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”