Nod conectare inaintas textil la vartej

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de carbocalm »

Mai am o problema :wink: .
In ultimii 2 ani nu am mai pescuit lansat . Mi-a ramas o jumatate de rola de Power Pro de atunci si in toamna cand am reinceput sa pescuiesc din mana mi s-a intamplat sa plezneasca (rezistenta 30 lbs-diametru 0.28mm) de la nod cu greutati de 130-140g.

Exista sansa sa fi "imbatranit " sau trebuie un textil mai puternic ?

Multumesc,

Ps. Acelasi fir l-am folosit cu nod blood la aruncari cu spomb-ul varianta mare umplut cu seminte+bile si nu a cedat.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de Dan Mitranescu »

carbocalm scrie:Mai am o problema :wink: .
In ultimii 2 ani nu am mai pescuit lansat . Mi-a ramas o jumatate de rola de Power Pro de atunci si in toamna cand am reinceput sa pescuiesc din mana mi s-a intamplat sa plezneasca (rezistenta 30 lbs-diametru 0.28mm) de la nod cu greutati de 130-140g.

Exista sansa sa fi "imbatranit " sau trebuie un textil mai puternic ?

Multumesc,

Ps. Acelasi fir l-am folosit cu nod blood la aruncari cu spomb-ul varianta mare umplut cu seminte+bile si nu a cedat.
Am pierdut cel mai mare somn din viata mea pe chestia asta.Peste 80kg.( spinning ). Aveam un tambur cu textil gros de 0,30 , dar care datorita folosirii rare si a rezistentei bune, nu il schimbasem de 4-5 ani. Era putrezit si nu l-am verificat.L-am bagat in viteza cand am vazut ca pestele a intors pe suprafata apei.
In drillul ce a urmat, s-a rupt la barca ( si se rupea in verificarile ulterioare ) ca unul de 0,10. Nu am patit asa ceva ( rupturi fara agatatura ) de multi ani. Era chiar bun initial firul . PENN mi se pare.
Nu este regula totusi sa putrezeasca. Eu il tineam intr-o punga de plastic si cred ca l-am bagat putin umed.
Ce trebuie facut, eu cred ca numai verificarea inainte de folosire este solutia. ( situatii in care nu a fost folosit mai mult timp ).
Daca a stat numai pe rola originala, fara contact cu apa, nu are de ce sa se slabeasca in timp. Nu este ca monofilamentul.

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de shahjaban »

Eu leg inaintasul textil direct de monofilament , nu vad rostul atasarii unui vartej intre ele ....dupa mine este chiar contraindicat ..si folosesc un nod Albright ( foarte bun ) .
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de osc1or »

shahjaban scrie:Eu leg inaintasul textil direct de monofilament , nu vad rostul atasarii unui vartej intre ele ....dupa mine este chiar contraindicat ..si folosesc un nod Albright ( foarte bun ) .
Si rigul de inaintas tot cu albright il legi?
Critic echilibrat

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de shahjaban »

calalalt capat il leg de leadcore........asa este, m-am gandit doar la legatura intre fire ..:D
textilul il leg de leadcore cu " bucla in bucla " .....daca nu folosesc leadcore atunci leg cu un Grinner ..
ACUM AS PUNE EU O INTREBARE : CU LEADCORE SAU FARA ??????????? care sunt opiniile voastre ?

( OSCIOR , cand ai zis "RIG" banuiesc ca te-ai referit la forfac ?? ) ..
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de robyvan »

shahjaban scrie:Eu leg inaintasul textil direct de monofilament , nu vad rostul atasarii unui vartej intre ele ....dupa mine este chiar contraindicat ..si folosesc un nod Albright ( foarte bun ) .
se refera la legatura intre inaintasul textil si forfacul carligului ( vartej sau quick change)
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de robyvan »

shahjaban scrie:calalalt capat il leg de leadcore........asa este, m-am gandit doar la legatura intre fire ..:D
textilul il leg de leadcore cu " bucla in bucla " .....daca nu folosesc leadcore atunci leg cu un Grinner ..
ACUM AS PUNE EU O INTREBARE : CU LEADCORE SAU FARA ??????????? care sunt opiniile voastre ?

( OSCIOR , cand ai zis "RIG" banuiesc ca te-ai referit la forfac ?? ) ..
Eu sunt pentru leadcore, se aseaza mai bine pe substrat si protejeaza mai bine si pestele in drill...solzii, aripioarele, etc....insa am remarcat ca tot mai multe locatii, foarte multe din Serbia, si mai nou si din Romania au schimbat regulamentele interzicand leadcor-ul.....de inaintas textil ce sa mai zic...asta este, trecem inapoi pe tub antitangle. :(
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de ionut72 »

Eu leg inaintasul textil direct de monofilament
Nu e vorba despre nodul dintre inaintas si monofilament, ci despre cel dintre inaintas si forfac!

1) Palomar
2) Clinch
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de robyvan »

ionut72 scrie:
Eu leg inaintasul textil direct de monofilament
Nu e vorba despre nodul dintre inaintas si monofilament, ci despre cel dintre inaintas si forfac!

1) Palomar
2) Clinch
Subscriu, Palomar tot timpul.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de ionut72 »

Eu sunt pentru leadcore, se aseaza mai bine pe substrat si protejeaza mai bine si pestele in drill...solzii, aripioarele, etc...
Sustin! Dar nu ma deranjeaza foarte tare nici antitangle-ul.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”