parere rig rigid si combi

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

parere rig rigid si combi

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

As vrea sa vad parerile d-voastre visavis de cele 2 riguri: in ce situatii le folositi, daca le folositi, in combinatie cu ce monturi,anotimp, etc...
mentionez ca sunt realizate cu monofilament amnesia memory free black edition 15 lb si fir strategy, necamasuit de 15 lb-soft sinking.carligele folosite sunt solar wide gape nr 5 si kamasan b725 nr 6


Imagine
catch&release

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de ionut72 »

Montura rigida, "stiff rig" se foloseste, de regula, in 2 situatii:
- Cand esti pe o balta cu pesti educati, prudenti, care au mai fost prinsi de multe ori si cand, macar din curiozitate, o incerci banuind ca din vina monturii nu prinzi. Pestele inghite momeala, vrea s-o scuipe, si nu poate din cauza rigiditatii monturii. E o situatie oarecum similara cu cazurile cand se folosesc monturi culisante in dauna celor semifixe.
- Cand ai nevoie de rezistenta la abraziune inclusiv a forfacului (de exemplu la Dunare).

Pentru constructia ei corecta ai nevoie de 2 chestii. Un forfac rigid (poate fi un monofilament dar cel mai bun e flourcarbonul, care e si mai rigid si "invizibil" in apa ajutand la camuflaj) si care nu trebuie sa fie de o lungime mare (de regula 12-15cm maxim), lungime care ar anula rigiditatea. Un alt avantaj e simplitatea ei, necesita (de obicei) doar firul si carligul, fara anouri, varnisuri si alte "briz-briz"-uri.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

ionut72 scrie:Montura rigida, "stiff rig" se foloseste, de regula, in 2 situatii:
- Cand esti pe o balta cu pesti educati, prudenti, care au mai fost prinsi de multe ori si cand, macar din curiozitate, o incerci banuind ca din vina monturii nu prinzi. Pestele inghite momeala, vrea s-o scuipe, si nu poate din cauza rigiditatii monturii. E o situatie oarecum similara cu cazurile cand se folosesc monturi culisante in dauna celor semifixe.
- Cand ai nevoie de rezistenta la abraziune inclusiv a forfacului (de exemplu la Dunare).

Pentru constructia ei corecta ai nevoie de 2 chestii. Un forfac rigid (poate fi un monofilament dar cel mai bun e flourcarbonul, care e si mai rigid si "invizibil" in apa ajutand la camuflaj) si care nu trebuie sa fie de o lungime mare (de regula 12-15cm maxim), lungime care ar anula rigiditatea. Un alt avantaj e simplitatea ei, necesita (de obicei) doar firul si carligul, fara anouri, varnisuri si alte "briz-briz"-uri.


asa i ca nu ai folosit niciodata o montura cu asa ceva? :)

eu cu ochii mei am vazut pescari titrati, cu multe concursuri castigate care folosesc asa ceva in mare secret :shock:
catch&release

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de ionut72 »

asa i ca nu ai folosit niciodata o montura cu asa ceva? :)
:D

In ce ma priveste, cand dau un sfat, o fac, intotdeauna, din proprie experienta, nu din auzite! In Delta nu folosesc decat astfel de monturi. Pe balta e drept ca o fac mult mai rar si doar ca solutie speciala.

In plus, la concursuri nu (mai) particip de vreo 6 ani. Asa ca chiar n-am nimic de ascuns. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

alex_cta
Mesaje: 97
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de alex_cta »

montura combi , amnesia + fir suplu fara camasa ,cred ca cea mai buna montura ,nu stiu sigur daca e vreo diferenta ptr peste mare ,dar mai mereu la o astfel de montura luam dulapi. O zi buna

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

si alte pareri ar fi binevenite :)
catch&release

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de robert_anisoiu »

Am si eu o intrebare. De ce se mai foloseste montura combi din flourocarbon rigid+textil suplu daca a aparut firul camasuit? Nu se obtine acelasi efect din firul camasuit decojit 1-2cm deasupra acului?
Nu ma prind unde este avantajul monturii combi din flurocarbon rigid+textil suplu fata de textilul camasuit cojit deasupra acului.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de osc1or »

E mai rigid florocarbonul decat firele textile cu camasa.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Mesaj de florinalin »

Un avantaj ar fi ca fluocarbonul este invizibil in apa, chestie f importantă dacă pescuiești pe balastiere. Alt avantaj ar fi ca este mult mai rigid și este mai folositor când arunci din mana

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de Claudiu Garlea »

Exista Sufix Stiff Silt, fir cu camasa, daca camasa firului a fost incalzita (apa calda, abur) ramane un fir rigid. Firul fara camasa, este un fir suplu.

Foarte util in anumite imprejurari Sufix Stiff SIlt.


http://www.totalfishing.ro/fir-textil-s ... 16619.html

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”