PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de mirel petcu »

fierbe porumb si grau cat se moaie putin (ca sa poata absorbi ce adaugi)
surge si raceste,apoi adauga canepa umeda si miere !

speed1
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 18, 2013 19:46
Puncte: 0
Localitate: baile-herculane

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de speed1 »

normal dc porumbul nu este fiert cum trebuie nu o sa prinzi nimik pestele mananca si se baloneaza mierea si zaharul il intareste uite aici o reteta care eu o folosesc :porumbul il pui in apa cu sare 3 zile dupa il scoti si il fierbi bine;strecori apa din el si dupa pui apa calda un sfert de bidon in care torni 2 LITRI ALCOOL SI Aroma Senzor Scoica PUI PORUMBUL SI COMPLETEZI CU APA SA TREACA PESTE INCHIZI SI GATA PE FIRUL DE PAR PUI DOUA TREI BOABE DE PORUM DAR ATENTIE TOT CU CE MOMESTI DAR LE DAI COAJA JOS LE GAURESTI CU BURGHIU SA NU SE SPARGA

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de popescu59 »

Daca locuiesti la casa , iti dau eu reteta prinzatoare pe acea balta salbatica .Daca locuiesti la bloc nu ma intreba ca nu ai unde sa faci porumbul .
Iti trebuie un butoi de 80-100 de l si 1 sac cu porumb dupa care iti dau ingredientele si o sa imi spui tu daca ai prins sau nu .Daca esti hotarit pina iti dau reteta sa iti faci rost de 10 fiole cu feromon de crap sau de somn si mai departe pe MP.Uite ce a facut porumul meu la Tincabesti , vezi bidonul cu porumb in dreapta.
Fişiere ataşate
312.jpg
312.jpg (145.91 KiB) Vizualizat de 5347 ori
281.jpg
281.jpg (86.59 KiB) Vizualizat de 5349 ori

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de DAN BERHECI »

Am incercat multe chestii cu feromonii de crap dar nu pot spune ca am fost impresionat .In afara de acea duhoare(nu pot folosi termenul miros) nu am vazut nimic la ei.La somn cind l-am folosit la mine au tras mult mai multe moace decit la ceilalti cu care eram la pescuit.Am pregatit odata porumbul cu fiert+ niste aditivi de la Triga(au vrut cei cu care eram la pescuit sa se mute la 100 m de mine -putea oribil, bineinteles ca ei nici nu au vrut sa momeasca cu respectivul porumb), pe care l-am folosit initial ca nada , il dadeam cu racheta si cu barcuta, apoi l-am folosit si ca momeala.Dupa 24 h eu aveam prinse undeva la 150 kg iar ei(eram eu si 2 amici) nu au avut nici o trasatura(este vorba de Enisala unde toate locurile de pe acel canal imputit sint la fel)si au vrut sa plece acasa.A fost prima dat cind am facut bataturi in palma de la atita tras de lansete cu capturi intre 5 kg si 15kg.
Apropo de feromonii aia de crap au facut vreodata diferenta in comparatie cu altceva(alte nazi de pe piata de profil)?Asa cu ce arati in poza nu mi se pare semnificativ.Daca ceilalti nu prindeau nimic mai ziceam dar asa .....

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de popescu59 »

Eu nu am aratat decit ce face porumbul asa cum il fac eu , e testat pe mai multe balti mai ales salbatice . Tu daca ai o reteta proprie si faci treaba cu ea e ok ,felicitari . Vreau daca voi putea sa imi ajut un coleg pescar care nu este din zona noastra .Ce a fost mai curios pentru mine este faptul ca si pe Tincabesti am avut rezultate unde pestele este mai mult pe bile decit pe porumb .Reteta mea cu care imi prepar porumbul nu include doar acei feromoni mai are citeva ingrediente greu de suportat la miros .Si inca un amanunt nu fierb porumbul, il las sa isi traga singur licoarea. Asa ca fiecare prepara si testeaza, si unde vede ca are rezultate continua .Eu pentru anul asta am 2 butoaie de 100 l pregatite de start .La fel se intimpla si cu bilele , multi fac bile si nu toti prind cu bilele facute de ei .

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de ingerasdefoc »

va salut.am vreo 10 kg de boabe de porumb care stau la fermentat de mai bn de o luna.as vrea sa le fierb un pic(pt k am un concurs pe Doripesco si nu vreau sa satur pestele cu boabe tari) impreuna cu 100 de gr de zahar la 1 kg de boabe dupa care sa le las cateva zile imbaiate in spd.a mai incercat cineva reteta?

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de catalinSM »

Cand da caldura iei un butoi de 100 l, pui cam trei sferturi din el porumb, lapte cat sa-l acopere, lasi sa traga 3,4 zile, acoperi iar cu lapte si dupa ce trage si pe asta completezi cu apa de la fantana sau din balta.
dupa o luna e gata si merge bine si pe balta de la Ianculesti Satu Mare :D .
De ramane e bun si de pa un an pe altul.
aveti grija cu manipularea ca daca pica zeama prin masina nu mai scoti mirosul.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de osc1or »

cred ca miroase minunat
Critic echilibrat

doncostel20
Mesaje: 410
Membru din: Dum Aug 21, 2011 12:41
Puncte: 0
Localitate: iasi

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de doncostel20 »

catalinSM scrie:Cand da caldura iei un butoi de 100 l, pui cam trei sferturi din el porumb, lapte cat sa-l acopere, lasi sa traga 3,4 zile, acoperi iar cu lapte si dupa ce trage si pe asta completezi cu apa de la fantana sau din balta.
dupa o luna e gata si merge bine si pe balta de la Ianculesti Satu Mare :D .
De ramane e bun si de pa un an pe altul.
aveti grija cu manipularea ca daca pica zeama prin masina nu mai scoti mirosul.
Interesant si simplu modul de preparare a porumbului.Sa inteleg ca majoritatea lichidului pt.muiatul boabelor il reprezinta laptele?Dupa o luna sunt destul de moi si sunt bune de pescuit inteleg?Au dat rezultate sau mai bine zis ai fost multumit in partidele tale de pescuit? Merci.

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de Genes Florin »

Nu este de joaca cu cerealele preparate.
Cate bordeie atâtea obiceie...
Astept sa ma contraziceti cat de curand, dupa iarna asta greuta.
Balta Puiesti

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”