partida 24h primavara

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1844
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: partida 24h primavara

Mesaj de robyvan »

robyvan scrie:
popescu59 scrie:Roby - Omu a spus ca bate vintu prin buzunare tu il trimiti cu marfa ca pentru Tincabesti ?
Daca ai drumu prin Alexandria eu iti dau o galetusa din butoiul meu cu porumb pregatit de 2 ani.
Am desfacut capacul zilele astea si au plecat vecini de acasa.
Saptamina viitoare daca se mai incalzeste le testez si eu , inca este foarte frig .
bine, daca 8 lei o cutie de solubile SPD e o avere, da-i tu un butoi de porumb...... :wink:
si asta-i momeala de Moara Vlasiei, nu de Tancabesti...... :lol: :lol: :lol: ....glumesc....
slowly we rot- by Obituary

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: partida 24h primavara

Mesaj de martinik »

popescu59 scrie:Roby - Omu a spus ca bate vintu prin buzunare tu il trimiti cu marfa ca pentru Tincabesti ?
Daca ai drumu prin Alexandria eu iti dau o galetusa din butoiul meu cu porumb pregatit de 2 ani.
Am desfacut capacul zilele astea si au plecat vecini de acasa.
Saptamina viitoare daca se mai incalzeste le testez si eu , inca este foarte frig .


gata dom' popescu, da' cum dau de dvs?

mamaaaaa......cum ar suna pe protv: "uitati-l pe omu' care a imputit militari-ul si jumate din crangasi" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1844
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: partida 24h primavara

Mesaj de robyvan »

roni scrie:Alunele preparate sau uscate? Ne recomanzi vreo firma?
gasesti inclusiv la borcanele de 100 g, cu diferite arome, vanilie, miere, natur....exact ca porumbul la borcan.....
slowly we rot- by Obituary

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: partida 24h primavara

Mesaj de martinik »

mai gasesc si eu cateva pareri ?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: partida 24h primavara

Mesaj de DumiD »

da.in primul rand nu lua porumb de la popescu.in al doilea rand nu pune aluna tigrata pe firul de par,mai repede iei apa cu ciurul din balta pana se goleste si prinzi cu mana decat cu aluna tigrata.porumbul poti sa-l lasi nitel la fermentat,dar in nici un caz 2 ani ca popescu,cu ala nu numai ca nu prinzi nimic dar iti mai strici si vadul.eu as pune plastice de calitate la carlig,cu aromele din bulgari,miere,csl sau capsuna si as incerca si cu solubile de 16+pop-up de 12.

Avatar utilizator
Cristi_Ionita
Mesaje: 307
Membru din: Mar Apr 01, 2008 10:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: partida 24h primavara

Mesaj de Cristi_Ionita »

Martinik e foarte bine cum intentionezi sa faci, pe langa cei 2-3 bulgari pe lanseta ai putea sa ai si un amestec tot din ce ai zis tu, insa doar particule, pe care sa le imprastii in zona monturii pe o raza de 2-3 metri...Daca gasesti locurile in care stau crapii sigur vei avea rezultate, oricum concentreaza-te mai mult pe acest aspect si mai putin pe nada:)
In viata sunt lucruri mult mai importante decat banii...doar ca iti trebuie o grama' de bani ca sa le cumperi.

BARICADA CARP CLUB

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: partida 24h primavara

Mesaj de martinik »

D-lor, am rezolvat-o ! Sa va spun cum s-a intamplat. am ajuns pe balta si surpriza nu putem planta pt ca barca paznicului cu care ne faceam treaba era in cealalta parte a baltii......aoleu mama ! pune mana, fa bulgari, nadeste cu catapulta bulgari din amestecul mai sus mentionat. pe la ora 16 dupa ce am muncit ca-n sclavagism vine paznicul ,

(paznicul)- bai nea'............iti e lene sa te duci dupa barca ?............. (eu) :shock: -nu taticule da' am zis ca ai treaba cu ea de ai lasat-o acolo!........(paznicul)-ai dracu oraseni!..... coconiti sunteti !......du-te ba dupa barca ca-ti desumflu rotile de la masina!....vinul l-ai adus????????......(eu) :shock: :roll: - da cum taticule sa-l uit ? uite aici bidonu' arzala-r focu' .....(paznicul) pune-l aici pe bicicleta si ia-ti viteza dupa barca....vezi cand ma intorc de acasa sa le ai bagate ca am treaba cu barca!.......(eu) gata bre !!!!..................
aveam o dilema acu', ce sa fac ca-i aruncasem vreo 50 bulgari si timp sa ma mut nu mai aveam. daca mai plantam tot pe acolo.......prindeam peste de craciun. am luat barca si m-am apucat sa plantez la vreo 20 mt lateral de unde nadisem. pana dimineatza n-am vazut tzac! am scos 3 si le-am aruncat pe locul cu bulgari. parca lansasem in acvariu la metro...eram ca la caras...aruncam una, scoteam alta, cred ca am luat 30 ciortani pana in 2 kg.
singurul peste care a meritat efortul a fost la aia ramasa pantata. un crap la 6,2 kg dupa aproape 20h de la plantare.
am plecat fericit spre casa ca am facut o pescuiala frumoasa in aprilie.

multumesc tuturor ! :D :D :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”