Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de Dan Mateianu »

spot-pescuit-boilies.JPG
spot-pescuit-boilies.JPG (124.53 KiB) Vizualizat de 3342 ori
Atractivitatea momelii de la carlig joaca deseori rolul cel mai important intr-o partida de pescuit. De foarte multe ori bila de pe firul de par nu este suficienta pentru a pacali crapul. Crapmania.ro va prezinta patru solutii foarte prinzatoare…

http://www.crapmania.ro/articole/tehnic ... lies-39834

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de nit_matias »

Cam slabut articolul.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de dancalinescu »

Slabut nu are de ce sa fie pentru ca informatia din el e corecta.
Singura problema e ca e destul de Captain Obvious la modul ca si cel mai incepator pescar (de pilda eu), stie aceste "trucuri".

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de gabi1 »

nit_matias scrie:Cam slabut articolul.
Matei,
Călăuzit de altruism, poți să faci tu o prezentare mai amplă(grăsuță??), băieții așteaptă cu sufletul la gură și ochii cât cepele.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de Albert »

gabi1 scrie: Matei,
Călăuzit de altruism, poți să....
Altruism? De ce, crapmania e un site nonprofit?
On-topic: In loc de 5 articolase d-astea cu poze din PPT mai bine un articol/luna facut bine.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de dancalinescu »

@Gabi1: Ideea e ca oricat de bine documentate ar fi articolele astea, nu vin cu nimic nou si nu isi au rostul. Isi au rostul acele articole care aduc ceva nou sau macar prezinta ceva ce unii stiu si altii nu.

Una e sa faci articol cu monturi inventie proprie care aduc ceva nou fata de monturile consacrate si alta e sa faci articol care sa te invete cum pui boiliesul pe firul de par sau cum atasezi un saculet solubil de carlig.

Ca sa iti dau un exemplu, pe youtube am gasit un material in care aparea Tomulescu si prezenta un sistem care gestiona distanta dintre bila si carlig atunci cand se mai dizolva din ea (bila solubila pe fir de par) si propunea folosirea unor elastice cum sunt alea pentru borcanele din ind. alimentara. Practic, prin folosirea acelui elastic, se pastra neschimbata distanta fata de carlig pe masura ce se mai dizolva bila.
Poate unii ar zice "aaaa pai asta e faza fumata de mult". Totusi, eu nu stiam ca se poate folosi asa ceva si am gasit foarte util si constructiv materialul video.
Sa faci articol despre cum pui bila pe firul de par e prea la bazele pescuitului. Cineva care nu stie sa puna o bila pe firul de par nu are ce cauta pe un site de pescuit... Parerea mea...

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de Dan Mateianu »

dancalinescu scrie:
Totusi, eu nu stiam ca se poate folosi asa ceva si am gasit foarte util si constructiv materialul video.
Sa faci articol despre cum pui bila pe firul de par e prea la bazele pescuitului. Cineva care nu stie sa puna o bila pe firul de par nu are ce cauta pe un site de pescuit... Parerea mea...
Ca tine sunt multi altii. Sunt foarte multi pescari care nu stiu sa puna bila pe firul de par.. materialul este ptr pescari incepatori.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de gabi1 »

dancalinescu scrie:@Gabi1: Ideea e ca oricat de bine documentate ar fi articolele astea, nu vin cu nimic nou si nu isi au rostul. Isi au rostul acele articole care aduc ceva nou sau macar prezinta ceva ce unii stiu si altii nu.



Ca sa iti dau un exemplu, pe youtube am gasit un material in care aparea Tomulescu si prezenta un sistem care gestiona distanta dintre bila si carlig atunci cand se mai dizolva din ea (bila solubila pe fir de par) si propunea folosirea unor elastice cum sunt alea pentru borcanele din ind. alimentara. Practic, prin folosirea acelui elastic, se pastra neschimbata distanta fata de carlig pe masura ce se mai dizolva bila.
Mai interesantă ar fi fost o variantă de adus peștele la cârlig,aici suferă mulți... :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de dancalinescu »

Dan M scrie:
dancalinescu scrie:
Totusi, eu nu stiam ca se poate folosi asa ceva si am gasit foarte util si constructiv materialul video.
Sa faci articol despre cum pui bila pe firul de par e prea la bazele pescuitului. Cineva care nu stie sa puna o bila pe firul de par nu are ce cauta pe un site de pescuit... Parerea mea...
Ca tine sunt multi altii. Sunt foarte multi pescari care nu stiu sa puna bila pe firul de par.. materialul este ptr pescari incepatori.
Salut Dan,
Eu consider ca pentru un incepator, primul contact trebuie sa fie intotdeauna cu balta in sine. Acolo vezi la altii si inveti bazele unui anumit stil de pescuit. Acolo vezi ce e ala bat (lanseta), ce e aia mulineta, cam cum arata o montura standard (aici cu fir de par) si cum se pune o bila pe firul de par.
Abia dupa ce ai deprins bazele, e ok sa te alaturi unei comunitati (forumul crapmania in speta de fata) pentru ca altfel, fara a avea insusite bazele, pana si cuvantul "boilies" te va baga in ceata si orice vezi pe forum va fi nava spatiala.
In alte cuvinte, se presupune ca stii deja baza inainte sa intri pe forum.
Ma rog, cel putin asa vad eu lucrurile. :)

Avatar utilizator
marius e. badea
Mesaje: 391
Membru din: Sâm Noi 17, 2012 19:19
Puncte: 0
Localitate: BRAILA

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de marius e. badea »

dancalinescu scrie:
Dan M scrie:
dancalinescu scrie:
Totusi, eu nu stiam ca se poate folosi asa ceva si am gasit foarte util si constructiv materialul video.
Sa faci articol despre cum pui bila pe firul de par e prea la bazele pescuitului. Cineva care nu stie sa puna o bila pe firul de par nu are ce cauta pe un site de pescuit... Parerea mea...
Ca tine sunt multi altii. Sunt foarte multi pescari care nu stiu sa puna bila pe firul de par.. materialul este ptr pescari incepatori.
Salut Dan,
Eu consider ca pentru un incepator, primul contact trebuie sa fie intotdeauna cu balta in sine. Acolo vezi la altii si inveti bazele unui anumit stil de pescuit. Acolo vezi ce e ala bat (lanseta), ce e aia mulineta, cam cum arata o montura standard (aici cu fir de par) si cum se pune o bila pe firul de par.
Abia dupa ce ai deprins bazele, e ok sa te alaturi unei comunitati (forumul crapmania in speta de fata) pentru ca altfel, fara a avea insusite bazele, pana si cuvantul "boilies" te va baga in ceata si orice vezi pe forum va fi nava spatiala.
In alte cuvinte, se presupune ca stii deja baza inainte sa intri pe forum.
Ma rog, cel putin asa vad eu lucrurile. :)

Ai poluat si topicul asta...
All I need is a stick,a string and a needle,then let the fish come!
ENJOY FISHING CLUB-ROMANIA

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”