Pescuit cu sac PVA

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

adytza95
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 28, 2013 1:29

Pescuit cu sac PVA

Mesaj de adytza95 »

Eu am o lanseta bff de 4lbs si vreau sa folosesc o montura In-Line cu plumb de 100g si saculet solubit atasat de carlig.Ce parere aveti ?credeti ca poate duce lanseta aceasta combinatie fara sa se rupa sau sa am alte probleme?

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de tai_pan28 »

Depinde cat de departe vrei sa arunci si de stilul de aruncare. In mod normal nu ai probleme dar daca o fortezi si nu stapanesti f bine tehnica de aruncare poti sa rupi lanseta.
Adrian
Friends Carp Team

adytza95
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 28, 2013 1:29

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de adytza95 »

tai_pan28 scrie:Depinde cat de departe vrei sa arunci si de stilul de aruncare. In mod normal nu ai probleme dar daca o fortezi si nu stapanesti f bine tehnica de aruncare poti sa rupi lanseta.
Vreau sa arunc undeva la 100 m dar asta e problema ca nu stapanesc foarte bine tehnica de aruncare.

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de Rusu Andrei »

Cu un bat de 4 lb ( TRex) eu nadesc si cu spombul deci m-as mira sa se rupa cu plumb de 100 gr + saculet

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de ionut72 »

Cu lanseta de 4 lbs linistit poti arunca cu plumb de 100 de grame + saculet!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de atb333atb »

Daca nu stapanesti foarte bine tehnica nu prea ai sanse sa rupi. Ai grija sa nu uiti pick-upul cuplat si nu incerca tehnici avansate pana nu te descurci mai bine cu cea clasica de peste cap. Eu nu pot rupe de exemplu nici inaintasul textil de 15 lb la nod pe cand un aruncator profesionist va folosi inaintas peste 30 40 lb sa nu-l rupa.
Intreba producatorul batului care ii greutatea optima de aruncat respectiv cea maxima. Probabil undeva pe la 150g in cazul batului tau judecand din putinele date (exista o oarecare corespondenta intre test curve si puterea de aruncare)
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de Vladutzz »

eu cu lanseta FL, 4lb, 120gr+saculet(cel putin 4 bile farmate de 24mm), arunc 90-115 metri depinde de vint, insa ideal de dupa cap nu se primeste, e doar o tehnica care sa singur-dezvoltat, fara saculet cu lanseta aia dau la 145-155m boil de 24, cind am fost invatsat, imi ziceau : Inchipuieti ca doresti sa farami lanseta, principalul sa ai grija sa nu iasa torsioanele una din alta... caci acolo faci buba daca dai la putere. altfel nu cred sa se sfarame, e posibil inca una, daca lanseta a fost vatamata, insa peste ale mele au si calcat si practica au facut multi incepatori - probleme nu erau - doar peste 2-5 lansari iese un torsion din celalt

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de atb333atb »

Chestia cu imbinarile am omis-o :P Imi cer scuze. :) de obicei pescuiesc vara cand trebe sa ma chinui sa le decuplez...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
tavi83
Mesaje: 423
Membru din: Vin Feb 15, 2013 16:49
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de tavi83 »

lanseaza cu incredere.Altii cu lanseta de 4lbs nadesc cu spombul si nu au nici o problema.
Chertes Octavian < C&R >

adytza95
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 28, 2013 1:29

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de adytza95 »

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”