pescuit in agatatura

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

cristi ionescu
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:55

pescuit in agatatura

Mesaj de cristi ionescu »

Mi s-a intamplat intr-un concurs.Mai precis pe lacul Corbu(cel mic).La tragerea la sorti extrag standul 16,cap de balta.In fata stuf la aproximativ 120m, in rest apa fara agatatura cu fund malos.In partea stanga de la aproximativ 30m in larg si pana la mal agatatura.Tot ce intepam se ducea in stanga si se parca in aceasta. A fost un cosmar. Am incercat tot felul de variante, dupa ce intepam ma trageam mult in partea dreapta,astfel incecand sa-i schimb directia,am incercat sa-l las mai mult in larg doar doar sa-l pot struni mai spre dreapta,am incercat in disperare de cauza in momentul in care se apropia de mal partenerul sa arunce cu pietre si astfel sa-l fentez. Nici gand. Cociocu-l atragea ca un magnet.
Intrebarea mea este daca v-ati lovit de o asemenea problema, si daca exista rezolvare,dar una care sa tina de exemplu intr-un concurs nu intr-o partida de placere unde eventual iti poti schimba locul si unde oricum nu este atat de important rezultatul partidei
Va multumesc

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de pharaoh »

Lanseta puternica, care sa-ti permita sa fortezi un pic pestele si sa nu-l lasi sa-si faca mendrele, baitrunner decuplat si frana stransa ca sa nu-si ia mult fir si sa plece in agatatura, bineinteles fire mai groase si montura cu plumb pierdut.
Marius Sârbu

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de silviu_ms »

fire si carlige groase sa nu le tai buza si tragi de ei ca de carasi :lol:

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de valiauto68 »

Am vazut ca multi de acolo pescuiau de pe masa sau ceva mai inalt cu lanseta tinuta cat mai sus.
Sa tragi de peste sa iasa la suprafata cat mai devreme...probabil nu?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de gabi1 »

pharaoh scrie:Lanseta puternica, care sa-ti permita sa fortezi un pic pestele si sa nu-l lasi sa-si faca mendrele, baitrunner decuplat si frana stransa ca sa nu-si ia mult fir si sa plece in agatatura, bineinteles fire mai groase si montura cu plumb pierdut.
Cat de puternica trebuie sa fie lanseta, exceptand faptul ca inca pe acest carpodrom nu "intra" frecvent monstri (Corbu) ?!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

cristi ionescu
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:55

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de cristi ionescu »

Problema mea era ca nu reuseam sa-i fac sa nu o mai ia in partea stanga, adica in agatatura.Atunci mi-am dat seama ca ei stiau ca inspre stanga le era scaparea.

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de arsinel »

valiauto68 scrie:Am vazut ca multi de acolo pescuiau de pe masa sau ceva mai inalt cu lanseta tinuta cat mai sus.
Sa tragi de peste sa iasa la suprafata cat mai devreme...probabil nu?
El a facut referire la Corbul mic ,ce ai vazut tu pe masa era de la CN si CM pe balta Mare.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de pharaoh »

gabi1 scrie:
pharaoh scrie:Lanseta puternica, care sa-ti permita sa fortezi un pic pestele si sa nu-l lasi sa-si faca mendrele, baitrunner decuplat si frana stransa ca sa nu-si ia mult fir si sa plece in agatatura, bineinteles fire mai groase si montura cu plumb pierdut.
Cat de puternica trebuie sa fie lanseta, exceptand faptul ca inca pe acest carpodrom nu "intra" frecvent monstri (Corbu) ?!
Gabi, te inseli. Este vorba de balta mica care pe vremea cand se organizau concursuri pe ea avea si monstruleti, destul de frecvent. Am pescuit de multe ori acolo, si am facut-o de cele mai multe ori cu lansete foarte moi, de 3 lbs si stiu ce inseamna cand o luau spre agatatura. O lanseta mai rigida te ajuta sa-l intorci mai repede. Asta am observat eu. M-am descurcat si cu astea moi, ca altele nu erau, dar nu se compara.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de pharaoh »

arsinel scrie:
valiauto68 scrie:Am vazut ca multi de acolo pescuiau de pe masa sau ceva mai inalt cu lanseta tinuta cat mai sus.
Sa tragi de peste sa iasa la suprafata cat mai devreme...probabil nu?
El a facut referire la Corbul mic ,ce ai vazut tu pe masa era de la CN si CM pe balta Mare.
Si pe Corbu mic, pe standurile la care face referire Cristi, tot asa se pescuia. Claudiu Lukacs si Stefan Fasie au castigat "de pe masa" o Cupa Rig acolo.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de gabi1 »

pharaoh, concret, ce inseamna pentru tine "monstrulet" (in kg). :roll:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”