Pescuitul Crapului la mijlocul lunii Decembrie

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mariusbulanel
Mesaje: 129
Membru din: Dum Dec 02, 2012 22:06
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Pescuitul Crapului la mijlocul lunii Decembrie

Mesaj de mariusbulanel »

Am o problema care ma macina de vreo 2 ani ,dar nu am curajul sa o fac pt ca la noi in zona toti pescarii odata cea trecut luna octombrie pun lansetele in cui si asteapta noul sezon .Dar eu am tot vizionat filmulete pe yotube ale britaniciilor care pescuiesc cu succes si in sezonul rece la crap cu boilesurii si pop-upuri.Asa ca am hotarat anul asta sa incerc sa imi demostrez mie ca se poate prinde crap in luna decembrie cu boiles si pop-up.Sunt constient ca practic e ff greu,dar eu am la disozitie un lac de vreo 4 hectare ,care are adancimi intre 1,5 si 4,5 m,uniform fara structurii si alte gropi care este pescuit intens la boiles si populatie de peste este destul de buna + aici am si cativa 10+...
Rugamintea mea ar fii daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturii din experienta fiecariua (montura,tip de boiles,mod de nadire)teoretic am niste ideei cum as putea aborda aceasta partida ,dar un sfat nu strica niciodata...Asa ca astept sfaturiile celor dornici sa dezvaluie putin din experienta lor asa sa pot sa imi realizez visul...


Multumesc anticipat Marius


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de onu_eckou3 »

Vodka si sare de mare...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Avatar utilizator
mariusbulanel
Mesaje: 129
Membru din: Dum Dec 02, 2012 22:06
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de mariusbulanel »

Ma gândeam la un răspuns mai pertinent...dacă te plictisesti aptinete....
Aștept un răspuns. La subiect ...multumesc


Sent from my iPhone using Tapatalk

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de shahjaban »

"Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie" = ce ai vrut sa zici cu asta ? ca ai picat bacu' la romana ???
"aptinete" = sigur asa este :D
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de onu_eckou3 »

Eu chiar vorbeam serios.. cauta mark holmes si vezi ce are de spus omul ala..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Avatar utilizator
mariusbulanel
Mesaje: 129
Membru din: Dum Dec 02, 2012 22:06
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de mariusbulanel »

Multumesc userului "shahjaban" pentru observatie..
Pentru Onu "abtinete"dacă nu ești in stare sa Vorbești la subiect...
Sper ca m-am făcut înțeles..daca nu in cel mai rău caz o sa cer sa fie închis topicul.
Rog seriozitate ...multumesc


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de Alin Galbenu »

Tot nu ai înțeles ironia... Vrea sa spună ca tot scrii greșit gramatical ...

O sa încerc sa îți dau un sfat.
Renunța la bile cu conținut ridicat de ulei. Îți recomand sa folosești solubile sau bile tari dar nu mai mari de 15, carlige mici (gen korda Kurv shank de 8), legate cu fluorocarbon si nu cu textil. Fără nadire excesiva, eu as recomanda deloc, doar cu saculet pva.
In caz ca folosești momitor, folosește ttx in nada si in nici un caz sa nu folosești lapte de porumb, ci doar CSL, si eventual putina aroma.
Îți recomand cu caldura bilele "White Chocolate & Coconut cream" de la dynamite baits si "C1" de la sbs, împreuna cu pop-up de 10mm de fructe. Am avut rezultate cu ele foarte bune iarna, chiar si pe zăpada !

PS: punând întrebări scrise in bătaie de joc, vei primi raspunsuri pe măsura, asa ca fii mai atent cand scrii!
Numai bine !
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de gabi1 »

Tot nu ai înțeles ironia... Vrea sa spună ca tot scrii greșit gramatical ...
Sunteti prea rigurosi, fiti putin mai toleranti....poate mariusbulanel din graba a tastat gresit, poate face parte dintr-un grup/etnie minoritara defavorizata in regimul trecut, cine stie...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
mariusbulanel
Mesaje: 129
Membru din: Dum Dec 02, 2012 22:06
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de mariusbulanel »

Multumesc de răspuns si de Observații,o sa țin cont pe viitor ..dar totuși nu a pus nimeni întrebării la bătaie de joc...cred ca pe viitor nu o sa mai deschid topicurii pentru ca se pare ,aici pe forum sunt putini care răspund exact si restul fac doar comentarii si obiectii pe langa subiect....

PS Pe anumite forumuri daca cineva vorbește pe lângă subiect este banat de moderator ,aici se pare ca e jungla(fără supărare).

Multumesc de găzduire , topicul se poate Inchide...


Sent from my iPhone using Tapatalk

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Puscuitul Crapului in mislocul luni lui Decembrie

Mesaj de shahjaban »

Allen Besnovich scrie:Tot nu ai înțeles ironia... Vrea sa spună ca tot scrii greșit gramatical ...

O sa încerc sa îți dau un sfat.
Renunța la bile cu conținut ridicat de ulei. Îți recomand sa folosești solubile sau bile tari dar nu mai mari de 15, carlige mici (gen korda Kurv shank de 8), legate cu fluorocarbon si nu cu textil. Fără nadire excesiva, eu as recomanda deloc, doar cu saculet pva.
In caz ca folosești momitor, folosește ttx in nada si in nici un caz sa nu folosești lapte de porumb, ci doar CSL, si eventual putina aroma.
Îți recomand cu caldura bilele "White Chocolate & Coconut cream" de la dynamite baits si "C1" de la sbs, împreuna cu pop-up de 10mm de fructe. Am avut rezultate cu ele foarte bune iarna, chiar si pe zăpada !

PS: punând întrebări scrise in bătaie de joc, vei primi raspunsuri pe măsura, asa ca fii mai atent cand scrii!
Numai bine !
super raspunsul.....felicitari !!!
asta ar trebui sa ii fie suficient :D
Dragos C. - Brasov

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”