Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Ari GOLD
Mesaje: 127
Membru din: Vin Apr 01, 2011 11:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de Ari GOLD »

Salut pescari deschis si eu acest topic cu gandu ca pot primi ceva sfaturi.

Cum se abordeaza pescuitul intr-o balta plina de bradis ( este foarte des pentru a pescui sau gasi un platou trebuie neaparat sa faci curat ) + mal . M-ar interesa pentru ce au mai pescuit in conditii de genu sa-mi spuneti cam ce monturi se preteaza sa caut apa mare sa caut apa mica ca si peste predomina tenul din ce mi-am dat seama dar asa si crap balta mai are o problema este si cam 50 60% colmatata . Daca aveti ceva sfaturi legate de orice le astept cu nerabdare !!! Mersi !!!

Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de onu_eckou3 »

salut, pescuitul in bradis nu este imposibil.

ideal ar fii sa gasesti niste zone libere unde sa pui niste capcane. eu as folosi chod rig sau orice montura cu popup dar sa fie culisanta. de asemenea eu as nadii doar cu spodul, cu un mix de particule. despre ce balta este vb? daca bradisul este abundent trebuie fire groase sa poti trage puternic.

cauta si tu pe youtube fishing in weed si vezi ce gasesti.

Ari GOLD
Mesaje: 127
Membru din: Vin Apr 01, 2011 11:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de Ari GOLD »

onu_eckou3 scrie:salut, pescuitul in bradis nu este imposibil.

ideal ar fii sa gasesti niste zone libere unde sa pui niste capcane. eu as folosi chod rig sau orice montura cu popup dar sa fie culisanta. de asemenea eu as nadii doar cu spodul, cu un mix de particule. despre ce balta este vb? daca bradisul este abundent trebuie fire groase sa poti trage puternic.

cauta si tu pe youtube fishing in weed si vezi ce gasesti.

Ideal ar fi nu prea gasesti locurile am spus ca o sa incerc sa mi le fac cu barca desi dureaza foarte mult sa cureti in conditiile in care nu exagerez dar orice se prinde in el plumb ac momitor tot , cat despre nadire pescuiesc exclusiv plantat iar despre fire 0.40 all the way :)) mersi de informatii

Ari GOLD
Mesaje: 127
Membru din: Vin Apr 01, 2011 11:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de Ari GOLD »

@ Balta este undeva spre nana nare un nume nu este deschisa pescuitului la liber .

Avatar utilizator
bogdanb305
Mesaje: 22
Membru din: Mar Mar 29, 2011 21:07
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de bogdanb305 »

Salut,
daca reusesti sa gasesti cateva ''ochiuri'' libere printre bradis si poti folosi barca, ideal ar fi sa ti firul deasupra apei vezi articolul http://www.crapmania.ro/articole/tehnic ... tatura-361 , dupa ce l-ai intepat, sari in barca si dupa el, sper sa-ti fi fost de ajutor.

Fire intinse
....... it's all about the benjamin'$ .....

Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de onu_eckou3 »

daca pescuiesti plantat si scoti pestele de pe mal inceacra sa folosesti sistemul de plumb pierdut. in rest nu stiu ce sa iti mai spun.

Ari GOLD
Mesaje: 127
Membru din: Vin Apr 01, 2011 11:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de Ari GOLD »

bogdanb305 scrie:Salut,
daca reusesti sa gasesti cateva ''ochiuri'' libere printre bradis si poti folosi barca, ideal ar fi sa ti firul deasupra apei vezi articolul http://www.crapmania.ro/articole/tehnic ... tatura-361 , dupa ce l-ai intepat, sari in barca si dupa el, sper sa-ti fi fost de ajutor.

Fire intinse

De scos pestele ma descurc dar asa gandisem si eu cu barca dupa el ideea este ca este greu cu ochiuri libere si vream sa vad daca ar exista o alta metoda in afara de facut curat Mersi de sfat !

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de DAN BERHECI »

Trebuie sa folosesti greutati cit mai mici la plumb(20-50 gr) ,momeli gen pop-up pt cirlig, OBLIGATORIU sac solubil cu particule mici care sa stea pe bradis dupa ce se topeste pva-ul si cirligul bagat in sac sau agatat astfel incit virful lui sa nu se agate de vreo planta si dupa ce arunci nu mai misti montura din locul respectiv.Mai este o varianta cu zig-rig dar este mai complicat si mai mult de munca.Fir intins.

Ari GOLD
Mesaje: 127
Membru din: Vin Apr 01, 2011 11:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de Ari GOLD »

DAN BERHECI scrie:Trebuie sa folosesti greutati cit mai mici la plumb(20-50 gr) ,momeli gen pop-up pt cirlig, OBLIGATORIU sac solubil cu particule mici care sa stea pe bradis dupa ce se topeste pva-ul si cirligul bagat in sac sau agatat astfel incit virful lui sa nu se agate de vreo planta si dupa ce arunci nu mai misti montura din locul respectiv.Mai este o varianta cu zig-rig dar este mai complicat si mai mult de munca.Fir intins.

La plumb da mi-am propus sa cobor undeva la 30 40 gr iar ca momeli la fel flotante , spuma+porumb , iar asta cu saculet si carligul bagat in el am vazut si la Frank Warwick intr-un filmulet care explica de pescuit in bradis ! A da m-am gandit si la zig rig dar este cam greu pentru mine momentan ! Astept si alte sfaturi mersi si de sfaturile tale !

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Pescuitul in Bradis este imposibil ???

Mesaj de DAN BERHECI »

Cu placere , foarte important saculetul!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”