Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de iohann »

popescu59 scrie:Stati voi linistiti ca nu se va interzice plantatul pe Tincabesti , nu cred ca Vlad vrea sa piarda o parte din abonamente numai sa faca pe plac la citiva pescari de concursuri. Am mai scris asta partea financiara are un mare cuvint de spus pentru orice patron de balta .Problema cu plantatul pe Tincabesti a fost propusa si sustinuta de cei care au abonamente pe acesta balta si nu cred ca propunerea citorva pescari care vin pe Tincabesti doar pe la concursuri va schimba ceva .
Aceeasi problema este si pe Mv2 nu cred ca va renunta Dl Petcu la citeva milioane bune pe saptamina care se aduna de la cei care planteaza pentru a face pe plac la citiva pescari care merg pe Mv2 o data la 2-3 saptamini.




nu sunt de acord cu plantatul pe tancabesti si punct.PLANTATUL ISTET SI INDISPENSABIL IN 50 METRI,N-AM CUM SA-L INTELEG,MA DEPASESTE :roll:

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de popescu59 »

Ai mare dreptate in cea ce spui dar uneori nebunia asta care te duce pe balta te va face sa nu mai fi tu.Urmeaza Cupa Ierni pe MV2.
Si ca sa te contrazic am citit ca la urmatorul concurs de pe Sarulesti esti prezent , deci revii din nou la stilul plantat .
Asa ca nebunie nebunie dar iti cam place. Pacat ca nu ai reusit sa urci pe podium dar poate cine stie la urmatorul concurs de planatat vei fi printre premianti findca eu unul te stiu numai si numai printre premianti.

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de iohann »

sarulestiul e cu totul altceva!

Avatar utilizator
DAVID NICU
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 20:26

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de DAVID NICU »

Mai baieti sa nu ne pripim,regulile le fac majoritate,iar la Tancabesti 80% din abonati lacului pescuiesc plantat,chiar si uni pescari consacrati sa zicem prefera pescuitul plantat in detrimentrul celui din mana,asta pt comoditate sa nu munceasca si la liber.

Despre ce vorbim aici despre stiluri de pescuit?
Il alegem singuri,indiferent de balta sau pescar.
BARICADA CRAP CLUB TEAM DAVID

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de cornelserbu »

valiauto68 scrie:Ce am vrut sa spun este ca , pe o balta precum tancabestiul , unde am vazut cu ochii mei cu cat peste a fost populata si in toamna 2011), se opteaza din ce in ce mai des pentru pescuitul plantat, chiar si in concursuri!

De aceea am deschis subiectul asta! Daca si pe tancabesti invatam pestele sa stea numai sub plaur si sa-i ducem mancarica la bot, mai are vreun sens sa mergi pt 48 ore sa le arunci din mana in 70-80 m? sa bagi banii in bile aiurea? oare de aia nu mai mananca peste cum manca anii trecuti?

Noi ne batem sa se respecte zona de protectie a lacului! dar zona de protectie a pestelui o respectam?
dragul meu, reuseasti in doua fraze sa batii campii mai mult decat in tot topicul.

nu se opteaza din ce in ce mai des pentru pescuitul plantat, doar ca in regulamentul baltii se stipuleaza ca este admis pescuitul plantat (asta este problema administratiei si cred ca e mai degraba o problema de marketing pe care tu ca neadministrator de balta ar trbui s-o ignori). in ce priveste concursurile, asta a fost singurul, asa ca shimba placa sa nu mai reiasa din context ca se tinde spre generalizare

pestele pe tancabesti este invatat sa stea numai sub plaur de mai mult de 10 ani cand pionierii pescuitului la crap pe aceasta balta nu faceau altceva decat sa-i "duca mancarica la bot" si asta s-a intamplat an de an de atunci in coace

am participat in ultima luna la biliesmania si la champions challange. la primul m-am clasat mult mai bine decat la cel de plantat, dar asta nu inseamna sa-mi exprim frustarile asa cum o faci tu, instigand la o revolta (apropo, johan, tie ce ti-a venit de ai facut afirmatia aia tampita ?)
lasati cele doua stiluri sa se desfsoare in liniste ca e loc pe balta pentru toata lumea

ps. chiar am sa vorbesc si eu cu vlad la randul meu sa nu ia in considerare ofuscarile unora, doar pentru ca ei nu au navomodel :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Mitranescu »

... eu am scos o barca de fire din buturugile de pe Tancabesti la ultimul concurs. Agatam in ele si eram nevoit sa le scot .
Ca mine au fost si altii.
Din acest punct de vedere consider ca baltile cu agataturi este de preferat sa fie pescuite "plantat" .
Ca sportivitate fiecare procedeu are atuurile sale : La aruncat este nevoie de la echipament pana la putere fizica si precizie , pe cand la plantat este nevoie de cunostinte in depistarea locurilor productive cat si de plasarea cat mai atractiva a monturilor in acestea. Pentru mine sunt placute ambele metode .
Acum ,care "strica" mai mult, parca nu stiu ce sa spun ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Mitranescu »

iohann scrie:......de ce sa nu le lasam habitatul neatins?cum ar fi sa stai in pat in propria casa si sa vina altii sa te goneasca pe scari...
Si daca ne intra din cand in cand pe fereasta un glont de 130g cu peste 100km/h este mai bine ? :D

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de valiauto68 »

Imi cer scuze pentru toata discutia care s-a creat. Nu am vrut ca tancabesti sa fie in centrul atentiei sau sa inflamez spiritele. S-a denaturat subiectul topicului si acum se intelege altceva.
Probabil ca m-am bagat aiurea unde nu imi fierbe oala, asa ca o sa stau in banca mea de acum inainte.

Nu am vrut sa aduc nici o ofensa lui vlad sau tancabestiului , unde am pescuit si poate o sa mai pescuiesc ( daca nu cumva mi se va interzice). Tin la balta asta pentru frumusetea ei si pentru ce se face acolo pentru pescari.

Daca asta e cererea nu am probleme cu cei ce pescuiesc plantat acolo.

topicul deschis de mine nu era pentru interzicerea pescuitului plantat pe tancabesti!
Ceream doar o parere despre ce se intampla cu obiceiurile pestilor de a se hranii in diferite situatii....

De la asta la ce s-a ajuns e mare diferenta!

A gresii e omeneste! mi-am cerut scuze pt faptul ca s-a interpretat total gresit ce am scris.
Scuze dan-city center
Scuze vlad
Scuze tuturor celor care s-au simtit jigniti de mine.

o zi buna tuturor

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eu nu vad jignirile si nici nevoia scuzelor ...
Discutam cu argumente pro si contra cele doua variante de pescuit la crap acceptate si impartite de cele mai mari doua competitii de crap din lume .

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de iohann »

cornelserbu scrie:
valiauto68 scrie:Ce am vrut sa spun este ca , pe o balta precum tancabestiul , unde am vazut cu ochii mei cu cat peste a fost populata si in toamna 2011), se opteaza din ce in ce mai des pentru pescuitul plantat, chiar si in concursuri!

De aceea am deschis subiectul asta! Daca si pe tancabesti invatam pestele sa stea numai sub plaur si sa-i ducem mancarica la bot, mai are vreun sens sa mergi pt 48 ore sa le arunci din mana in 70-80 m? sa bagi banii in bile aiurea? oare de aia nu mai mananca peste cum manca anii trecuti?

Noi ne batem sa se respecte zona de protectie a lacului! dar zona de protectie a pestelui o respectam?
dragul meu, reuseasti in doua fraze sa batii campii mai mult decat in tot topicul.

nu se opteaza din ce in ce mai des pentru pescuitul plantat, doar ca in regulamentul baltii se stipuleaza ca este admis pescuitul plantat (asta este problema administratiei si cred ca e mai degraba o problema de marketing pe care tu ca neadministrator de balta ar trbui s-o ignori). in ce priveste concursurile, asta a fost singurul, asa ca shimba placa sa nu mai reiasa din context ca se tinde spre generalizare

pestele pe tancabesti este invatat sa stea numai sub plaur de mai mult de 10 ani cand pionierii pescuitului la crap pe aceasta balta nu faceau altceva decat sa-i "duca mancarica la bot" si asta s-a intamplat an de an de atunci in coace

am participat in ultima luna la biliesmania si la champions challange. la primul m-am clasat mult mai bine decat la cel de plantat, dar asta nu inseamna sa-mi exprim frustarile asa cum o faci tu, instigand la o revolta (apropo, johan, tie ce ti-a venit de ai facut afirmatia aia tampita ?)
lasati cele doua stiluri sa se desfsoare in liniste ca e loc pe balta pentru toata lumea

ps. chiar am sa vorbesc si eu cu vlad la randul meu sa nu ia in considerare ofuscarile unora, doar pentru ca ei nu au navomodel :lol:

nea Cornele,eu ti-am zis ca ai idei tampite?!cum am mai zis:e parerea mea.balta nu se preteaza la asa ceva.nu esti pe sarulesti,unde chiar n-ai alta solutie si chiar e o placere sa pescuiesti plantat.nu va mai precipitati ca nu se va interzice plantatul pe tancabesti(stiu ca majoritatea abonatilor planteaza,altfel probabil multi nu si-ar mai face abonament),doar ca sunt persoane care nu sunt de acord cu asta(cum sunt eu).problema plantatului o vad in zona plaurului.era o parere si ma repet:NU MA INTERESEAZA DACA DERANJEZ PE CINEVA

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”