Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de valiauto68 »

Salut.
Am vazut ca sant unele balti in care mai toti pescarii vin si pescuiesc plantat...pentru ca altfel "nu se prinde". Am auzit vorbe cum ar fii "nu se prinde daca nu plantezi"
Toti nadesc si pescuiesc pe aceleasi vaduri( de obicei in buza stufului de pe malul opus, in plauri).

Pestele se obisnuieste sa i se dea mancare in aceleasi zone? Devine stationar si nu isi mai cauta hrana?

Ce sanse are un pescar care nu planteaza sa scoata pestii de pe vadurile cunoscute pt plantat?
Personal nu imi place stilul de pescuit plantat, ma bucur mai mult sa le arunc din mana, sa pun un saculet, sa nadesc cu cobra..., totul pare mai dinamic...

(Tocmai ce am pescuit pe o balta, unde in stg si dreapta mea se faceau ture cu baca si navo pentru plantari repetate. Eu le aruncam din mana! Am avut fix zero trasaturi! Si cica era cel mai bun loc de pe balta!!!!!!
Cei din stg si dr aveau plauri in fata , eu aveam o mare deschidere de apa...
ma rog poate am fost eu de vina...incepator...)

STILUL DE PESCUIT ESTE IMPUS DE BALTA? SAU PRIN STILUL DE PESCUIT SE POATE SCHIMBA CARACTERISTICA BALTII?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de nit_matias »

Problema cea mai mare este atunci cand distanta la care se merge cu navo e mai mare de 100 m, pentru ca iti e dificil sa ajungi la asemenea distante. O alta problema este nadirea la distanta. Exista insa o posibilitate si anume daca esti in sezonul cald, sa iti faci un pat de nada mega consistent, multe seminte, pelete, bile, solubile, si mult cantitativ, adica poti sa mergi si la 5 kg - 8 kg intr-o singura tura, eu unu asa am reusit sa il fac pe unu sa se mai linisteasca din ture.

Pe mv2 sunt capitani de nava care merg si planteaza in fata ta, vin cu barcuta inapoi prin dreptul tau si multe altele, la mine ba chiar a intrat cu barca in fire direct. Din cauza asta nu am mai calcat si nici nu o sa mai calc pe mv2 pana nu se mareste distanta dintre standuri.

Stilul de pescuit este impus de balta in cazul baltilor mari, dar pebalti unde ajungi la malul opus din lansare nu. Asta e parerea mea.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
BBadescu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Apr 18, 2012 12:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de BBadescu »

M-am gandit si eu la aspectul asta. Incep prin a spune ca folosesc, ocazional, navomodelul pentru plantat (situatie in care doua bete le plantez si doua le dau din mana). Pe scurt, avantaje: nadire precisa, distanta mare (unde nu poti ajunge cu batul) si sonar, iar dezavantaje: nu prea mai e pescuit.

Revenind la subiect, pescuitul plantat poate strica balta, cred eu, numai daca sunt multi pescari care planteaza si balta are o latime considerabila. Daca latimea este, sa zicem, de 120m-130m si ai scule si tehnica sa lansezi bine, impactul pescuitului plantat e mic. Pe de-o parte, lansezi pana unde planteaza vecinul, pe de alta, pestele oricum sta la stuful de pe malul de vizavi (de pe care, in general, nu se pescuieste).

Daca latimea baltii e mare, impactul este mai mare si aici sunt de acord cu nit_matias si citez "pentru ca iti e dificil sa ajungi la asemenea distante. O alta problema este nadirea la distanta".

BB
...cum se poate prinde pestele mic cu unelte mari...

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Serban »

BBadescu scrie:M-am gandit si eu la aspectul asta. Incep prin a spune ca folosesc, ocazional, navomodelul pentru plantat (situatie in care doua bete le plantez si doua le dau din mana). Pe scurt, avantaje: nadire precisa, distanta mare (unde nu poti ajunge cu batul) si sonar, iar dezavantaje: nu prea mai e pescuit.

Revenind la subiect, pescuitul plantat poate strica balta, cred eu, numai daca sunt multi pescari care planteaza si balta are o latime considerabila. Daca latimea este, sa zicem, de 120m-130m si ai scule si tehnica sa lansezi bine, impactul pescuitului plantat e mic. Pe de-o parte, lansezi pana unde planteaza vecinul, pe de alta, pestele oricum sta la stuful de pe malul de vizavi (de pe care, in general, nu se pescuieste).

Daca latimea baltii e mare, impactul este mai mare si aici sunt de acord cu nit_matias si citez "pentru ca iti e dificil sa ajungi la asemenea distante. O alta problema este nadirea la distanta".

BB
Legat de treaba asta , eu am patit sa fiu prins intre 2 standuri care plantau undeva la 100 de metri (asta era latimea baltii)si pana acolo puteam nadi fara probleme , desi pescuiam in aceeasi linie cu ei rezultatele mele au fost slabe in comparatie cu ei . Nu imi explic nici acum motivul pentru care ei au prins atat de bine si eu am avut o singura trasatura . Standurile erau egale , mal nu era .. problema nadei nu o pun .
Pescar de rând

mariusd
Mesaje: 82
Membru din: Mar Oct 12, 2010 9:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de mariusd »

Dan Serban scrie:
BBadescu scrie:M-am gandit si eu la aspectul asta. Incep prin a spune ca folosesc, ocazional, navomodelul pentru plantat (situatie in care doua bete le plantez si doua le dau din mana). Pe scurt, avantaje: nadire precisa, distanta mare (unde nu poti ajunge cu batul) si sonar, iar dezavantaje: nu prea mai e pescuit.

Revenind la subiect, pescuitul plantat poate strica balta, cred eu, numai daca sunt multi pescari care planteaza si balta are o latime considerabila. Daca latimea este, sa zicem, de 120m-130m si ai scule si tehnica sa lansezi bine, impactul pescuitului plantat e mic. Pe de-o parte, lansezi pana unde planteaza vecinul, pe de alta, pestele oricum sta la stuful de pe malul de vizavi (de pe care, in general, nu se pescuieste).

Daca latimea baltii e mare, impactul este mai mare si aici sunt de acord cu nit_matias si citez "pentru ca iti e dificil sa ajungi la asemenea distante. O alta problema este nadirea la distanta".

BB
Legat de treaba asta , eu am patit sa fiu prins intre 2 standuri care plantau undeva la 100 de metri (asta era latimea baltii)si pana acolo puteam nadi fara probleme , desi pescuiam in aceeasi linie cu ei rezultatele mele au fost slabe in comparatie cu ei . Nu imi explic nici acum motivul pentru care ei au prins atat de bine si eu am avut o singura trasatura . Standurile erau egale , mal nu era .. problema nadei nu o pun .
Poate ca "farfuria" de nada pe care pestele o gasea chiar langa carlig facea diferenta.
Marius Dumitru

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de valiauto68 »

Legat de treaba asta , eu am patit sa fiu prins intre 2 standuri care plantau undeva la 100 de metri (asta era latimea baltii)si pana acolo puteam nadi fara probleme , desi pescuiam in aceeasi linie cu ei rezultatele mele au fost slabe in comparatie cu ei . Nu imi explic nici acum motivul pentru care ei au prins atat de bine si eu am avut o singura trasatura . Standurile erau egale , mal nu era .. problema nadei nu o pun .
Exact asta am vrut sa spun.
Unii sustin ca alta e cand montura cade din navo sau o plantezi cu mana si alta e cand vine in picaj de la n metrii cu x viteza....
Conteaza mult si fundul baltii, probabil.

Ce e de facut? Sa adopti tactica " Din cauza asta nu am mai calcat si nici nu o sa mai calc pe mv2 pana nu se mareste distanta dintre standuri." ?

Ma intrebam mai mult, nu daca prinzi mai mult sau mai putin cand vecinul de stand planteaza si tu arunci din mana, ci daca pe o balta in care se pescuieste numai plantat la distante mari, daca mai ai sanse sa prinzi peste daca nu plantezi!

Este o discutie similara cu cea in care se spune:
in balta x pestele nu mananca decat la porumb!
in balta y merge numai la plantat!
in balta z nu prinzi decat la bomba!

SANT POVESTI ?

Avatar utilizator
BBadescu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Apr 18, 2012 12:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de BBadescu »

Avand in vedere ca se prind mii de crapi la pescuit din mana, cum cade montura nu cred ca e asa de important. Mai degraba cum e fundul lacului.

Daca pe o balta se pescuieste numai plantat la distante mari, eu cred ca ai sanse sa prinzi peste si daca nu plantezi, dar mai mici (sansele) decat daca ai planta. Motivul ar fi distanta la care pestii s-au obisnuit sa stea/manance. Nu am fost pana acum pe o astfel de balta, pentru ca mi-ar fi lene sa plantez la 200 de metri. :-)
Dar in w/e asta un prieten se duce la Blasova, unde cica asa s-ar pescui. Daca esti interesat, o sa postez ce a facut.

Pe balta x merge doar la porumb se poate intampla daca pestele e furajat cu porumb. Banuiesc ca recunoaste mai repede porumbul ca mancare decat alta momeala. Pe de alta parte, avand in vedere ca si pe Dunare sau in Delta se prinde crap la bile, eu as incerca la balta respectiva linistit si cu bile pe un bat sau doua. E o chestie de timp pana pestele se obisnuieste cu (noua) hrana.

in balta y merge numai la plantat am abordat mai sus.

Cu bomba nu stiu cum e :-)

Nu sunt povesti, nici adevaruri absolute. Doar niste detalii pe care nu ar fi rau sa le iei in considerare.

Si, pana la urma, nu de putine ori practica bate teoria, asa ca...

Maine ma duc si eu la Teiu, in Arges si o sa pescuiesc in ambele stiluri. Sa vedem daca mijlocul lacului bate stuful de pe malul alalalt ;-)
...cum se poate prinde pestele mic cu unelte mari...

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Alex Coclet »

Cum va explicati atunci ca se prind pe Moara Vlasiei tone de peste in concursuri cand toti arunca din mana? Ba chiar as pune un pariu ca nu s-ar prinde mai bine intr=un concurs daca se planteaza cu navo decat aruncand din mana datorita timpilor morti, decat daca esti singurul care planteaza. Eu am facut partide pe Moara in care prindeam cel putin la fel de bine ca cei care plantau (intr-adevar pe locurile din fata cu latimi de minim 150 m), insa conteaza foarte mult montura, nada, distanta, cantitatea de nada...etc Nu putem generaliza ca cei care planteaza prin mai bine decat daca vb de aceleasi persoane, folosind acelasi monturi , nada...etc Ca sa fiu rautacios(oricum nu suport plantele = cei care planteaza), nu am vazut 1 persoana pana acum care sa planteze cu cap , cel putin pe Moara Vlasiei se duc toti in malul de vis-a-vis. Daca ii intrebi de ce nu stiu sa raspunda. Chiar si in golful acela din standurile 10-15 unde de la 130 m in colo e plin de mal ei se duc si planteaza la 1 m de malul de vis-a-vis. Ca sa inchei : este clar ca plantatul dauneaza pescuitului si ca esti mai "pescar" daca prinzi peste aruncand din mana, insa nu noi suntem cei care facem regulile, ci patronii baltilor. Si va asigur ca daca se interzice plantatul pe o balta se va prinde peste si la 20 de m si la 200.Si acum sa citez un prieten vechi pescar: "ce draq ma duc la servici??? sa prind 1 peste de 5 kg la 10 min??? mai bine imi intra unul peste 10 kg la 8 ore , macar stiu pentru ce ma dau jos din pat...insa pescuitul de placere are alte noime in Romania!!!

Avatar utilizator
teo44
Mesaje: 808
Membru din: Lun Apr 18, 2011 11:26
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de teo44 »

Captura la plantat!!!

Imagine

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de popescu59 »

Problema este foarte simpla , unii pescari doresc sa se pescuiasca fara sa plantezi corect, dar oare isi pun intrebarea de ce o parte dintre pescari doresc sa planteze pentru a prinde peste? Am citit discutiile se doreste aruncat din mina , saculeti solubili , cobre , catapulte etc.Vedeti nu se gindesc ca cei care planteaza cu vaporasul nu isi pot permite mulinete de o calitate mai buna ,lansete de calitate nu isi pot permite cobre , catapulte nu isi pot permite 5-10 kg boiles pentru o partida de pescuit 24 de ore .Cel mai ieftin pescuit este pescuitul plantat, poti prinde peste mare si destul de mult cu 4 lansete din Dragonu la fel 4 mulinete si un vaporas , fiindca o galeata cu porumb nu costa decit cit o jumatate kg de boiles si este gata de pescuit . Vedeti acest calcul nu cred ca il fac multi . E foarte adevarat ca sunt destui pescari care au scule de calitate si planteaza cu vaporasul dar si aici intervin ceva motive. La mine unul este simplu din motive de sanatate nu pot arunca la distanta si cum se stie ca pe majoritatea baltilor pestele este in malul de vis a vis prefer sa plantez .
Se mai pune si problema comerciala unde se stie palntatul cu vaporasul costa si el ceva si se aduna la taxa de pescuit .
Indiferent de situatie parerile sunt impartite acuze si scuze pot aduce ambele parti asa ca e simplu fiecare pescuieste cum crede de cuvinta . Cred ca sunt rare baltile bune unde plantatul este interzis, unde patroni isi permit sa piarda o suma de bani pentru a face pe placul unor pescari . Si totusi exista si astfel de balti si atunci este simplu cei care doresc sa planteze merg sa pescuiasca unde se permite si plantat iar cei care pescuiesc din mina merg sa pescuiasca unde nu se permite plantatul. Si inca o problema cu avantaj si dezavantaj la plantat, am un prieten care face permanent braile cu cei care vor sa pescuiasca plantat el pescuind din mina si ce credeti pina in prezent este mult peste cei care palnteaza, care sa fie cauza ???Discut aici despre o balta din zona noastra.
Conteaza enorm experienta si mai ales multe dar multele zile si nopti petrcute pe balti la pescuit .
Fire cit mai intinse tuturor celor care merg la pescuit indiferent de metoda de pescuit .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”