Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de martinik »

Dan Badarcea scrie:Asa repede ati terminat? :D
Pai cum a ramas pana la urma,strica sau nu balta :?: :D

depinde de balta si de bunul simt al pescarului. eu unul decat sa dau 100-150 lei pe balta si sa ma cert cu cativa capsomani, prefer sa bag benzina de banii astia si sa dau linistit pe balti cat mai indepartate de bucuresti. prind sau nu, important e sa am meciuri in picioare :)

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Serban »

martinik scrie:
Dan Badarcea scrie:Asa repede ati terminat? :D
Pai cum a ramas pana la urma,strica sau nu balta :?: :D

depinde de balta si de bunul simt al pescarului. eu unul decat sa dau 100-150 lei pe balta si sa ma cert cu cativa capsomani, prefer sa bag benzina de banii astia si sa dau linistit pe balti cat mai indepartate de bucuresti. prind sau nu, important e sa am meciuri in picioare :)
Vorba aia , ai n-ai mingea..dai la poarta :lol: :lol:
Pescar de rând

Avatar utilizator
Dan Badarcea
Mesaje: 881
Membru din: Lun Mai 19, 2008 11:19
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Badarcea »

martinik scrie:
Dan Badarcea scrie:Asa repede ati terminat? :D
Pai cum a ramas pana la urma,strica sau nu balta :?: :D

depinde de balta si de bunul simt al pescarului. eu unul decat sa dau 100-150 lei pe balta si sa ma cert cu cativa capsomani, prefer sa bag benzina de banii astia si sa dau linistit pe balti cat mai indepartate de bucuresti. prind sau nu, important e sa am meciuri in picioare :)
Inteleg de aici,ca nu pescuitul plantat strica balta,ci bunul simt al pescarului.
Interesanta opinie :D
Ovidius Constanta

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de martinik »

Asta e unul din motivele pentru care pescuiesc asa departe de Buc. Exemplu: stau pe balta de 24h si pescuiesc pe un pat pe care l-am facut cu banii mei (seminte,bile,etc), si vine un crestin cu navomodelul si incepe sa faca drifturi printre firele mele. din inima va spun, nu l-as ruga de doua ori sa se mute sau sa-si vada de directia lui de pescuit. asa decat sa ma enervez si sa fac evenimente nedorite prefer sa merg cat mai departe de Buc si pe balti cat mai salbatice.

ar mai fi invidia cu care esti privit de cailalti in momentul in care tu scoti un peste frumos din locuri greu accesibile de pe mal.

in rest nu vad cum ar putea strica plantatul o balta. :) parerea mea .

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de valiauto68 »

Am observat ca in mai multe posturi s-a facut referire la Blasova, cum ca pe aceasta balta se prinde peste numai plantat. Cum or fi ajuns pescarii la concluzia asta, sa pescuiasca doar plantat? sau de ce? Am vazut ca e o balta imensa, candva a fost salbatica si mai mult ca sigur a fost braconata in draci.
Probabil ca acolo pescuitul nu este foarte restrictiv privind cantitatea de peste retinuta si nici nu se fac populari anual, asa ca pestele s-a redus in timp ca si cantitate.
Toti pescarii auzind ca "la Blasova se prinde frate" si se "baga la sac" au tabarat cu mic cu mare si au pus presiune pe balta. Pestele avand unde sa se retraga se refugiaza mult mai departe de maluri si de aici a aparut si necesitatea pescuitului plantat.

Asta inseamna ca balta s-a stricat din cauza pescuitului plantat sau din cauza pescuitului excesiv?

Alta "mancare de peste" este in cazul baltilor in care se pescuieste C&R
Din ce am vazut aceste balti in care se practica sistemul C&R sant de dimensiuni mult mai reduse, probabil ca sant si mult mai usor de supravegheat si pazit.De multe ori nu se pescuieste decat de pe un mal, distantele fiind in medie de 150m intre maluri.

Multe din aceste balti sant niste "ligheane" , fara suparare, fara structuri, plauri, gropi, unde pestii se pot ascunde de presiunea pescarilor.
De ce s-a ajuns sa se pescuiasca plantat si aici? Din cauza ca pestii au zile proaste cand nu mananca? (saracii la cata presiune este si zgomot de pe mal, probabil ca se invart in cerc si nu mai au chef de nimic)
Uite ca se ajunge sa nu mai manance nici cand plantam!
Care ar fii urmatorul pas?

Administratorii au tot interesul sa lase pescarii sa planteze cu zeci de kg de nada , astfel nemaiavand grija furajarii pestilor.
Si pana la urma pestele deprinde anumite obiceiuri , zone in care se hraneste din abundenta...

Pana la urma pestele mananca cat il hranim, unde si ce!

Cine strica balta? Administratorii? Pescarii? Stilul de pescuit?

blondu68
Mesaje: 306
Membru din: Joi Aug 18, 2011 13:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de blondu68 »

Avem cenzura,avem :"di tate"....

blondu68
Mesaje: 306
Membru din: Joi Aug 18, 2011 13:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de blondu68 »

Postarea anterioara fu pt. ca a fost stearsa o postare!
"Plantatul" nu strica balta!Obisnuieste pestele sa "bantuie" anumite zone nadite intens prin metoda plantat.Precum porcul pazeste troaca(sau cum se cheama incinta respectiva).As putea afirma ca pescuitul plantat altereaza pescuitul "clasic".O parere personala,pestele nu pleaca dintr-o zona nadita sa caute alta.La plantat pleaca unul vine altul,"locatia" este hiper nadita!Ce motiv ar avea pestele sa paraseasca zona?

blondu68
Mesaje: 306
Membru din: Joi Aug 18, 2011 13:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de blondu68 »

Vis a vis de postarile anterioare,pe forum NU AVEM VARSTA!NU AVEM FUNCTII!suntem pescari,si atat!Avem pareri,cerem pareri.Avem experienta,o impartasim,nu avem ...o cautam!Muschii se etaleaza la sala,la mare,la soare....Apropos iti trebuie multi "muschi" sa porti un adevarat dialog cu un "adversar"de pe forum care nu se"gudura" la afirmatiile tale.Sa aveti fire zbuciumate!

msimarian
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mai 02, 2012 10:27
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de msimarian »

blondu68 scrie:Postarea anterioara fu pt. ca a fost stearsa o postare!
"Plantatul" nu strica balta!Obisnuieste pestele sa "bantuie" anumite zone nadite intens prin metoda plantat.Precum porcul pazeste troaca(sau cum se cheama incinta respectiva).As putea afirma ca pescuitul plantat altereaza pescuitul "clasic".O parere personala,pestele nu pleaca dintr-o zona nadita sa caute alta.La plantat pleaca unul vine altul,"locatia" este hiper nadita!Ce motiv ar avea pestele sa paraseasca zona?
Foarte corect.Asta este si parerea mea,pescuitul plantat altereaza doar pescuitul clasic.Din pacate,pe multe lacuri pe care se poate pescui clasic,tot mai multi pescari apeleaza la aceasta metoda.Poate din comoditate,poate din dorinta de a pescui cat mai concentrat.Dar,sincer,cu toate ca eu nu il practic,nu m-a deranjat niciodata acest stil de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”