Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

@valiauto68

Din pacate, dupa cum usor se poate observa, ai ales sa pui o intrebare, legitima de altfel si care e o dilema reala pentru multi pescari, unei lumi marcata, nu numai de orgolii cat casa, dar si, ceea ce e mai grav si trist, bantuita de schizofrenie si paranoia, adica oglinda exacta a "societatii" (citeste adunaturii) care e Romania. Oameni pe care experienta ii recomanda ca fiind unii dintre cei care chiar ar avea ceva de spus in acesta problema, aleg sa evite sa vorbeasca, si sa-si spuna pozitia argumentat si logic, din teama de a nu naste polemici sau, si mai rau, de a nu fi catalogati drept tampiti.
Mai mult, dupa cum iarasi lesne se observa din multe comentarii, oamenii sunt preocupati, mai degraba, de forma ("ambalajul" e cel mai puternic stimul - moaaamaa, asta e "lingvist"!) in dauna continutului (asta daca nu cumva e si asta tot o forma de eschiva!).

Pana si Razvan Ulmeanu, care parea ca a inteles despre ce e vorba, a "luat-o prin porumb" (brusc si realmente inexplicabil): "a, tu vrei informatii argumentate logic, adica (sic!) cam ce am incercat sa ofer eu insumi? Atunci esti un idiot frustrat!" :shock:

Gabi1 (sper ca, in cazul altor subiecte, sa alegi sa-ti spui si sa-ti sustii opinia) a sintetizat perfect situatia: cerand lamuriri si argumente logice, nu inseamna decat ca, tot ce faci de fapt, e ... "sa dai cu batul prin gard"!


La subiect, parerea mea a ca plantatul limiteaza pescarul (nu de putine ori am auzit opinii, de genul: "aoleu ce departe si precis arunci - 3-4 m de malul opus la Moara - si montura si bilele cu cobra! Eu folosesc barca/navomodelul de 5-6 ani si cred ca sunt varza la aruncari!" Si ala ce e? Marker! Si la ce foloseste? Pai, cu el "citesti" fundul apei. Stupoare!). In plus, plantatul "strica" balta : daca ai nimerit intre doi "Jack Sparrow", de obicei, te uiti mirat la lansete ore intregi si asta s-a intamplat multora (si nu e vina nici a nadei, nici a monturii, nici a prezentarii). Si mai mult, balti gen Blasova au devenit "pierdere de vreme" pentru adeptii pescuitului din mana.

Atentie, vorbim strict despre plantat, nu despre scosul pestelui din agatatura cu barca, ceea ce e cu totul altceva!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Albert »

Bai popeasca mica ce esti..pan' la urma ce vrei tu? La cate polologhii indrugi cred ca nu mai stii nici cum te cheama.Care ti-s dilemele? Ce te nelinisteste?Despre ce saracie tot vorbesti tu aici?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Pescuitul pe care il facem noi este o mare idiotenie (citez cuvantul :D ) din multe puncte de vedere. Sa intoxici baltile cu substantele chimice din arome si conservanti , sa ranesti pestii cu intepaturile acelor si cu trasul lor prin diferite structuri , sa te bucuri de sperietura pe care o trag in timpul drill-urilor si sa le strici habitatul cu paienjenisuri de fire depaseste pe departe orice norma ecologica. Nu mai pun pierderea de timp si de banii.
Cu toate acestea practicam pescuitul si ne bucuram de clipele petrecute pe balta.
Acum daca ajungem sa judecam cum facem acest lucru ... ma duce cu gandul la o povestioara :

Doua tinere care tocmai descoperisera sexul oral se inghionteau ca una il face prea mult si ca cealalta prea adanc. O alta fata care participa la discutie concluzioneaza : Fetelor stati linistite ca tot m..e se cheama . :D

P.S. Sper sa nu ma aleg eu acum cu concluzia. :D

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

"pan' la urma ce vrei tu?"

Realmente e distractiv forumul asta. Regret ca, desi il citesc de cativa ani, m-am hotarat sa iau parte la discutii asa de tarziu!

:D :D

Am scris un km. liniar de texte in care spuneam clar si raspicat ce vreau: raspunsuri, opinii, pareri etc. argumentate (in limita posibilitatilor si dispozitiei fiecaruia) la intrebarea ce reprezinta titlul topicului:

Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

De la tine tot ce am primit ca raspuns a fost: "navomodelismul" nu e pescuit in comparatie cu "plantatul din barca" (si aici sunt, oarecum, in dilema, alde serbucornel- prezentat ca vechi pescar cu mare experienta - si altii cativa sustinand fix contrariul) si ca cine nu stie care e diferenta dintre cele doua si de ce unul e "pescuit" si celalat nu, n-are rost sa posteze in topicul asta!

Ori, in aceste conditii, mi-e greu ca cred ca esti in in stare sau chiar vrei sincer sa afli raspunsul la intrebare ...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:Pescuitul pe care il facem noi este o mare idiotenie (citez cuvantul :D ) din multe puncte de vedere. Sa intoxici baltile cu substantele chimice din arome si conservanti , sa ranesti pestii cu intepaturile acelor si cu trasul lor prin diferite structuri , sa te bucuri de sperietura pe care o trag in timpul drill-urilor si sa le strici habitatul cu paienjenisuri de fire depaseste pe departe orice norma ecologica. Nu mai pun pierderea de timp si de banii.
Cu toate acestea practicam pescuitul si ne bucuram de clipele petrecute pe balta.
Acum daca ajungem sa judecam cum facem acest lucru ... ma duce cu gandul la o povestioara :

Doua tinere care tocmai descoperisera sexul oral se inghionteau ca una il face prea mult si ca cealalta prea adanc. O alta fata care participa la discutie concluzioneaza : Fetelor stati linistite ca tot m..e se cheama . :D

P.S. Sper sa nu ma aleg eu acum cu concluzia. :D

Bravo Dane! Sau, cum e "la moda", LIKE! :)

Insa, eu unul, chiar nu cred ca initiatorul topicului a avut intentia sa judece pe cineva sau ceva, ci, pur si simplu, a incercat sa afle (de la pescari cu experienta) raspunsul la o intrebare/dilema care chiar face obiectul multor discutii intre pescari (ca dovada zecile de forumuri pe care s-a pus si discutat problema).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:Pescuitul pe care il facem noi este o mare idiotenie (citez cuvantul :D ) din multe puncte de vedere. Sa intoxici baltile cu substantele chimice din arome si conservanti , sa ranesti pestii cu intepaturile acelor si cu trasul lor prin diferite structuri , sa te bucuri de sperietura pe care o trag in timpul drill-urilor si sa le strici habitatul cu paienjenisuri de fire depaseste pe departe orice norma ecologica. Nu mai pun pierderea de timp si de banii.
Cu toate acestea practicam pescuitul si ne bucuram de clipele petrecute pe balta.
Acum daca ajungem sa judecam cum facem acest lucru ... ma duce cu gandul la o povestioara :

Doua tinere care tocmai descoperisera sexul oral se inghionteau ca una il face prea mult si ca cealalta prea adanc. O alta fata care participa la discutie concluzioneaza : Fetelor stati linistite ca tot m..e se cheama . :D

P.S. Sper sa nu ma aleg eu acum cu concluzia. :D

Bravo Dane! Sau, cum e "la moda", LIKE! :)

Insa, eu unul, chiar nu cred ca initiatorul topicului a avut intentia sa judece pe cineva sau ceva, ci, pur si simplu, a incercat sa afle (de la pescari cu experienta) raspunsul la o intrebare/dilema care chiar face obiectul multor discutii intre pescari (ca dovada zecile de forumuri pe care s-a pus si discutat problema).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de razvan u. »

Numai Dan Badarcea poate lamuri misterul.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Albert »

ionut72 scrie: Am scris un km. liniar de texte in care spuneam clar si raspicat ce vreau: raspunsuri, opinii, pareri etc. argumentate
Exact.Ai scris km de aiureli.De fapt tu vrei ca lumea sa fie de acord cu tine.
Sa-ti desenez: tu intrebi cum functioneaza o gaura neagra cand tu nu stii nici ce-i aia neagra nici ce-i aia gaura.

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de RSC »

ionut72 scrie:... concluzioneaza : Fetelor stati linistite ca tot m..e se cheama . :D
Daca extrapolam, atunci si pescuitul cu plase, cu electricitate, etc se numeste tot PESCUIT...
"Keep it simple!"

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de valiauto68 »

ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Pescuitul pe care il facem noi este o mare idiotenie (citez cuvantul :D ) din multe puncte de vedere. Sa intoxici baltile cu substantele chimice din arome si conservanti , sa ranesti pestii cu intepaturile acelor si cu trasul lor prin diferite structuri , sa te bucuri de sperietura pe care o trag in timpul drill-urilor si sa le strici habitatul cu paienjenisuri de fire depaseste pe departe orice norma ecologica. Nu mai pun pierderea de timp si de banii.
Cu toate acestea practicam pescuitul si ne bucuram de clipele petrecute pe balta.
Acum daca ajungem sa judecam cum facem acest lucru ... ma duce cu gandul la o povestioara :

Doua tinere care tocmai descoperisera sexul oral se inghionteau ca una il face prea mult si ca cealalta prea adanc. O alta fata care participa la discutie concluzioneaza : Fetelor stati linistite ca tot m..e se cheama . :D

P.S. Sper sa nu ma aleg eu acum cu concluzia. :D

Bravo Dane! Sau, cum e "la moda", LIKE! :)

Insa, eu unul, chiar nu cred ca initiatorul topicului a avut intentia sa judece pe cineva sau ceva, ci, pur si simplu, a incercat sa afle (de la pescari cu experienta) raspunsul la o intrebare/dilema care chiar face obiectul multor discutii intre pescari (ca dovada zecile de forumuri pe care s-a pus si discutat problema).
Si pana la urma s-a ajuns la altceva....

Asi solicita moderatorilor sa inchida acest topic si cine vrea "continuarea" sa isi deschida propriul subiect de "scandal" pe timpul iernii!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”