Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

"De fapt tu vrei ca lumea sa fie de acord cu tine."

Nu bre, inteligenta intruchipata, eu vreau ca tu sa te pui de acord (sau, mai bine zis, sa te lamuresti) cu, sa zicem, Serbu, astfel ca noi (cei mai neinitiati) sa beneficiem de o opinie consecvent coerenta si non-arbitrara, la subiect! :D
Legat de treaba asta , eu am patit sa fiu prins intre 2 standuri care plantau undeva la 100 de metri (asta era latimea baltii)si pana acolo puteam nadi fara probleme , desi pescuiam in aceeasi linie cu ei rezultatele mele au fost slabe in comparatie cu ei . Nu imi explic nici acum motivul pentru care ei au prins atat de bine si eu am avut o singura trasatura . Standurile erau egale , mal nu era .. problema nadei nu o pun .

_________________
Dan Serban
C.S GREEN LAKE
Mie unuia intuitia imi spune (nu-l cunosc personal!) ca omul asta nu-i nici un novice, nici un neavenit in domeniu, nici vreunul ce posteaza doar pentru ca n-are ce face si ca nedumerirea lui e reala. In afara de faptul ca si eu am patit o chestie similara, mai mult, continuarea a fost si mai "ciudata": dupa ce "navomodelistii" si-au facut norma (trebuie sa admitem ca exista si persoane care valorizeaza rezultatul in dauna metodei), au plecat si balta s-a linistit, in cateva ore au aparut trasaturile, in ritm constant, si la cei care pescuiau din mana (cel putin, in cazul meu, fara sa schimb locul, prezentarea, distanta de pescuit, modul de nadire etc.). Aceasta a dus, logic, la concluzia ca cei ce plantau "ne-au taiat" pe noi, cei care pescuiam din mana.

In acelasi timp insa, observatia empirica vine si contrazice concluzia asta: rezultatele, per total, din concursurile "de plantat" n-au fost semnificativ mai mari decat cele la concursurile la pescuit din mana (ba chiar a fost invers).

Nedumerirea si intrebarea care se pune e: de ce, in aceste conditii, cand se pescuieste folosindu-se simultan cele 2 stiluri de catre persoane diferite, cei care planteaza au rezultate net superioare?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Serban »

Sincer sa fiu , n-am nimic impotriva pescuitului plantat cu navomodelul sau cu barca . Practic si eu acest stil cand situatia/balta o cere, desi nu sunt posesorul unui navomodel si cred ca pana acum imi puteam achizitiona unul , prefer pescuitul din mana .
In schimb ce nu imi pot explica eu , care este placerea pescuitului plantat pe MV2 ?! :D

Discutia asta poate continua la nesfarsit , fiecare e liber sa pescuiasca in ce stil vrea atata timp cat respecta regulamentul garlei si pana la urma este o chestiune de gusturi ; in care vorba aia ,nu te poti c**a .
Pescar de rând

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

Avand in vedere, tinand cont si luand in considerarea cele spuse mai sus, exista o intrebare care mi se pune obsesiv: si, pana la urma, ce te intereseaza atat de mult raspunsul la intrebarea daca plantatul, in cazul pescuitului "de placere" (ca asta ma intereseaza personal), intr-adevar, "strica" sau nu balta?

Raspunsul e simplu si anume, ca sa stiu ce am de facut (din doua una ori :lol:): incerc sa fac demersuri pe langa administratia baltii sa interzica plantatul, sau, daca demersurile raman fara ecou (ceea ce e cel mai probabil!), schimb balta!

Problema e (d'asta si postez in topicul asta) ca nu sunt convins de validitatea "teoriei" si voiam si alte pareri. Atat...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Albert »

ionut72 scrie: Nu bre, inteligenta intruchipata, eu vreau ca
Bre bezmeticule nu vezi ca tu esti singurul care nu stie pe ce lume se afla? :lol:

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Serban »

ionut72 scrie:Avand in vedere, tinand cont si luand in considerarea cele spuse mai sus, exista o intrebare care mi se pune obsesiv: si, pana la urma, ce te intereseaza atat de mult raspunsul la intrebarea daca plantatul, in cazul pescuitului "de placere" (ca asta ma intereseaza personal), intr-adevar, "strica" sau nu balta?

Raspunsul e simplu si anume, ca sa stiu ce am de facut (din doua una ori :lol:): incerc sa fac demersuri pe langa administratia baltii sa interzica plantatul, sau, daca demersurile raman fara ecou (ceea ce e cel mai probabil!), schimb balta!

Problema e (d'asta si postez in topicul asta) ca nu sunt convins de validitatea "teoriei" si voiam si alte pareri. Atat...
Depinde foarte mult de balta despre care vorbesti , in cazul baltilor mici mai degraba incurca pescuitul decat sa strice balta(vezi cazul Pleasa), pe majoritatea baltilor din jurul Bucurestiului cu latimi medii pestele este invatat sa manance in apropierea malului de v-a-v .
Buna desfasurare a pescuitului tine foarte mult si de bunul simt al pescarilor .
Parerea mea este ca te agiti prea tare pentru nimic :D , am inteles ca ai propria opinie despre plantatul pe Moara,Tancabesti etc. , dar nu incerca sa ne convingi cu forta (poti sa vii cu un miliarde de argumente) .
Pescar de rând

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

"Bre bezmeticule nu vezi ca tu esti singurul care nu stie pe ce lume se afla?"

Inteligenta intruchipata, citatul ala era real, nu l-am falsificat! :D Deci, mai incearca!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

@Dan Serban

am inteles ca ai propria opinie despre plantatul pe Moara,Tancabesti etc. , dar nu incerca sa ne convingi cu forta (poti sa vii cu un miliarde de argumente).

Chiar nu pricep de unde iluzia ca eu incerc sa va conving pe voi, cand, de fapt, eu incerc sa aflu de la voi daca teoria pe care am expus-o (si pe care, din pura coincidenta, ai expus-o si tu intr-un post), in legatura cu plantatul care strica "balta", e valida sau nu!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

"pe majoritatea baltilor din jurul Bucurestiului cu latimi medii pestele este invatat sa manance in apropierea malului de v-a-v."

De acord, problema se pune in cazul in care si tu, cel care pescuiesti din mana, si cel cu navomodelul pescuiti la aceeasi distanta (foarte apropiata) de malul opus si, mai mult, la punct fix! Scoatem din discutie "nesimtirea" celor cu navomodel si presupunem ca nu te deranjeaza in nici un fel. Si totusi, ce am observat eu, e ca cel cu navomodelul prindea semnificativ mai mult!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Dan Serban »

ionut72 scrie:"pe majoritatea baltilor din jurul Bucurestiului cu latimi medii pestele este invatat sa manance in apropierea malului de v-a-v."

De acord, problema se pune in cazul in care si tu, cel care pescuiesti din mana, si cel cu navomodelul pescuiti la aceeasi distanta (foarte apropiata) de malul opus si, mai mult, la punct fix! Scoatem din discutie "nesimtirea" celor cu navomodel si presupunem ca nu te deranjeaza in nici un fel. Si totusi, ce am observat eu, e ca cel cu navomodelul prindea semnificativ mai mult!
De acord , dar pana la a apela la administratia baltii si la interzicerea plantatului e cale lunga . Ai doua variante ori plantezi si tu :lol: , ori nu te mai duci pe balta respectiva .
Pescar de rând

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de valiauto68 »

Sau faci ca Tata NItu! Pescuiesti in stilul personal indiferent unde te aflii, sau in ce fel pescuiesc ceilalti de langa tine!
tati saculeti.jpg
tati saculeti.jpg (145.72 KiB) Vizualizat de 917 ori
tati lanseu.jpg
tati lanseu.jpg (79.87 KiB) Vizualizat de 917 ori
Orice ati comenta tati e un exemplu !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”