Pozitionarea corecta a monturii pop-up

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
klaus
Mesaje: 51
Membru din: Lun Oct 31, 2011 22:26

Pozitionarea corecta a monturii pop-up

Mesaj de klaus »

Deja m-am cam ametit de cap cu montura pop-up. De la cineva am ''invatat'' ca ea trebuie sa stea asezata pe fund asa ( http://i62.photobucket.com/albums/h87/m ... popup2.jpg ), iar de la altii cum ca ar trebui carligul sa stea pe fund, iar alta metoda, carligul sa stea ''orizontal'' ridicat (cu varful in jos, sa atinga fundul). Ce sa mai cred? Cum ar fi corect, multumesc si astept pareri !

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Pozitionarea corecta a monturii pop-up

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Salut,

Nu trebuie sa-ti faci probleme prea multe in legatura cu pozitia exacta a carligului...pescuitul nu este matematica...nu este nimic precis si se bazeaza mai mult pe experienta acumulata a fiecaruia dintre noi.

In concluzie, ca sa-ti raspund la intrebare...din experienta mea....
Un pop-up boiles de tip snowman (boiles pop-up mai mic deasupra si o bila scufundatoare mai mare dedesubt ), carligul sta perfect lipit de substrat (pe o parte). Prezentarea momelii este ca un om de zapada.care se misca usor in curentul apei..se leagana :D .. Asta nu inseamna ca daca..din cauza flotabilitatii se ridica putin mai mult nu o sa mai prinzi...Ideea este ca, nu trebuie sa se ridice prea mult de pe substrat...Nu discutam aici de zig rig ca este altceva.
La un pop-up format dintr-o boaba de porumb flotanta si una normala..sau pur si simplu doar o boaba flotanta si acul...il pot lasa sa se ridice un pic mai mult..poate sa stea carligul ridicat si sprijinit doar in coada..
In general eu nu las carligul sa se ridice de pe fund....desigur nu este gresit nici daca sta la 1 cm sau 2 de fund (cu varful putin picat si cu un lest de plumb pus la 1-2 cm de carlig etc)..am incercat si asa si a fost ok...Ideea este ca momeala este aspirata de crap asa ca....carlig lipit sau la 1 cm de fund..tot o momeala de substrat ramane. Carligul inteapa cand crapul scuipa momeala...intai aspira apoi da afara (curata ceea ce mananca de resturile existente pe substrat)..asa se hraneste.
Mai bine fi atent la tipul carligului folosit. Eu folosesc carligele gamakatsu pop-up MB1 nr.2 sau 4. Distanta intre boiles si firul de par cam 1-2 cm de la varnis la boiles (folosesc si un varnis pe carlig)...La porumb flotant folosesc carlige mai mici si las o distanta mai mica 0,7-1 cm... Oricum distanta depinde si de pestii vizati...mai mare pentru pestii mari si momeli mai mari si mai redusa pentru crapii mai mici.

Apropo..montura din imagine este corect facuta...dar repet se poate si asa cum ti-am spus eu
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
klaus
Mesaje: 51
Membru din: Lun Oct 31, 2011 22:26

Re: Pozitionarea corecta a monturii pop-up

Mesaj de klaus »

Si uite raspunsul salvator, mersi foarte mult, nu iti pot exprima in cuvinte mai multe de atat.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”