"presiune" asupra crapului

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

"presiune" asupra crapului

Mesaj de legio1083 »

Balta lunga de aprox 3 km, fara vegetatie pe fund, substrat predominant lutos cu zone de pietris, adancime medie 2m adancime max 6-7m la dig. Relief sarac in structuri, cu "albia" canalului de scurgere avand pragurile putin pronuntate. Latime medie aprox 200m, maluri "stufuite", 10-12 HIDROBICICLETE , 2-3 SKY-JETURI, 1 TARTA DE COPAIE HIDRODIMAMICA LA FEL DE MULT CUM E O CARAMIDA, PROPULSATA DE UN MOTOR DE 5-6 PH , CARE MAI MULT URLA SI FACE VALURI DECAT PLUTESTE... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

toate astea se perinda pe 80% din suprafata lacului , napropiindu-se la mai mult de 30m de mal si mai aproape de 100m de dig si de coada lacului(zona dealtfel greu accesibila pescuitului) + mare parte din ochiurile din stuf populate cu bastinosi care mai mult se scalda decat dau la peste...

Populatie pescicola reprezentata majoritar de albitura si chiticaraie dar dincand incand mai "umfla" careva cate un ten de 3-4 k, sau cate un crapusor de 4-5k. balta "la mila paznicului" incazul incare se deranjeaza sa vina pana la tine :roll: .
Singurul plus e ca un zonele in care m-am interesat (si am sondat) n-am vazut picatura de plase! E bine ca stie lumea ca nu are pt ce sa le mai puna...oare?...

Cum o scot la capat?
* pescuiesc aproape de mal si in zone unde nu prea ajung corabioarele?
* dau unde vrea muschiul meu ca nenea crap nu se mai sinchiseste de ploscaielile innotatorilor de superperformanta si a romantismului la linguritza servit in hidrobicicleta?...
*iau distonocalme si cumpar 30-40 de markere ca sa am cu ce unlocui victimele colaterale produse de caii putere?
*ma duc pe apa adanca si sper la 2-3 trasaturi in 3 zile?
*bag senintele la inainare in ideea ca mai sunt cativa directorasi care nadesc in dreptul vilelor lor tot cu mamaligi si alte boabe sau execut o spartura de bile si pescuiesc cu nade izolate de mare atractie (otravuri ce omoara pisicile curioase :twisted: ) desi iarasi as fi primul care incearca marea cu degetul?...
*imi bag picioarele si ma intorc la "balta mea" plina de vegetatie care ma asteapta fidela dar inca virgina (adracului panarama, nu vrea sa dea nimic! :evil: )...inca :twisted:

Respect!
Legio - Patria Nostra !

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Ai sonar ? Atunci e simplu...

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Ce treaba are sonaru in toata istoria asta? :roll:
Natura si structura fundului o cunosc, iar daca vine vb sa ma incred in "pestii" aratati de sonar mai bine lasa......... Un amic de-al meu era sa se interneze la nebuni dupa ce o zi intreaga privea balaurii de sub el cand defapt intra sau iesea gasca de bibani din "conul"sonarului. Daca este peste in zona? Este. Una ca mai prinde cate unul pe ici pecolo, mai mult din plesneala decat pescuind serios, si mai important decat toate, daca ai rabdare si te lasa inima sa petreci primele 2-3 ore dela rasarit, nepescuind ci doar privind, e imposibil sa nu observi ceva activitate-discreta-dar existenta.
Legio - Patria Nostra !

Limax
Mesaje: 43
Membru din: Mar Feb 21, 2006 8:05
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax »

Daca ai acces facil la balta, nadeste zilnic 2 saptamani inainte de atac si speri ca baietii dezvolta dependenta fata de bilele tale. Aici ai grija la pandaci, sa nu te trezesti in ziua cea mare ca te saluta cineva de pe locul momit de tine 2 saptamani.
Nu ne este frica de munca, stim sa ne ferim de ea!

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

"Deasta e bine sai ai mereu la tine un box".....

Ombladon

interesanta tactica, da cum dracu nadesc eu inacelasi loc 2 sapt?
:roll:
Legio - Patria Nostra !

Limax
Mesaje: 43
Membru din: Mar Feb 21, 2006 8:05
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax »

Eu am o balta la 5 km departare de locul de munca, in pauza de 9 sar in masina, fug la balta, smulg cobra, bag bile 20 de minute si gata.
Pe weekend nu momesc ca ma fotografiaza sportivii.
Pe balti ce nu mi-s la indemana merg la spinning, si seara parasesc ultimul balta (tot peste saptamana), inainte de plecare bag vreo 50 de bile.
Daca vad ca vreo unul nu se lasa si vrea sa stea mai mult ca mine, o las pe ziua urmatoare.
Nu ne este frica de munca, stim sa ne ferim de ea!

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

sa-i ia dracu cu barcile si cu innotul lor....... PRAFUL S-A ALES DE PARTIDA MEA ! :evil: :evil: :evil:
Legio - Patria Nostra !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”