Punerea pe tambur spod mono+textil

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

IulianCretu
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 25, 2022 11:47

Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de IulianCretu »

Salut baieti. Scuze pentru crearea unui nou topic, am scris si in altul gasit dar fiind faptul ca nu mi-a raspuns nimeni, incerc si cu un topic nou, avand in vedere ca se apropie partida de pescuit :D. Am achizitionat o mulineta Okuma Atomic Spod ATS-7000 pentru lanseta de spod. Problema este ca nu are tambur de rezerva, am intrebat si la magazin si au zis ca nu exista pentru modelul acesta. Dupa mult research am inteles ca e bine sa pun fir textil pentru a o folosi si pentru sondare, de aceea va rog sa imi dati un sfat. Sa nu investesc foarte multi bani in fir textil, ma gandeam sa pun umplutura monofilament de acelasi diametru. Care este solutia pentru umplerea tamburului cu umplutura si fir textil in conditiile in care nu am tambur de rezerva? Mentionez ca vreau sa folosesc fir textil de 0.18 de pe site-ul, domnului Mitranescu, marca Tazura, sau daca puteti sa imi recomandati un fir de o calitate buna si un pret nu foarte piperat. Multumesc!
Lanseta este o undiţă cu studii superioare.

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de ilar »

Exista varianta in care incarci firul textil( cat ai) apoi pui umplutura, cat cere tamburul, dai jos pe alt tambur, iar bobinez pe alt tambur si apoi il repui pe tamburul pe care folosesti. La tipul de umplutura nu ma bag, eu intotdeauna pun firele de 0,25 din ani anterior, parca se aseaza mai bine decat firele mai groase

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de ilar »

Exista varianta in care incarci firul textil( cat ai) apoi pui umplutura, cat cere tamburul, dai jos pe alt tambur, iar bobinez pe alt tambur si apoi il repui pe tamburul pe care folosesti. La tipul de umplutura nu ma bag, eu intotdeauna pun firele de 0,25 din ani anterior, parca se aseaza mai bine decat firele mai groase daca ai avea mai multe mulinete de acelasi tip ar fi mai usoara procedura.

IulianCretu
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 25, 2022 11:47

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de IulianCretu »

ilar scrie:
Mie Sep 07, 2022 11:47
Exista varianta in care incarci firul textil( cat ai) apoi pui umplutura, cat cere tamburul, dai jos pe alt tambur, iar bobinez pe alt tambur si apoi il repui pe tamburul pe care folosesti. La tipul de umplutura nu ma bag, eu intotdeauna pun firele de 0,25 din ani anterior, parca se aseaza mai bine decat firele mai groase daca ai avea mai multe mulinete de acelasi tip ar fi mai usoara procedura.
Aici e si problema. Nu am mai multe mulinete de acelasi tip. La varianta ce mi-ati explicat, daca tot trec firul de pe o mulineta pe alta ca mai apoi sa il pun pe care am nevoie, nu exista riscul de rasucire a firului?

M-am tot gandit ca trebuie sa pun destui de multi metri de 0.18 umplutura si as vrea sa stiu daca se poate sa folosesc un fir monofilament mai gros decat firul principal textil? sa scutesc din metri :D Si daca da, avand in vedere ca principalul e de 0.18, ce diametru as putea sa iau pentru umplutura?

Multumesc.
Lanseta este o undiţă cu studii superioare.

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de ilar »

In teorie poti sa pui ori e de umplutura, in practica s-ar putea sa nu iti placa rezultatul obtinut, depinde si de cum aseaza mulineta firul. De rasucit, fii sigur ca se v-a rasuci, dute la un magazin si roagai sa te ajute cu aparat daca au, dar cand pewcuieti, nu se va rasuci?

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de ilar »

A.. ceea ce ti-am recomandat este valabil daca te gandesti sa folosesti pe acel tambur acelas diametru si in ani urmatori, pui acum o rola de 300 m plus umplutura si la anul sau peste doi, cand vrei sa schimbi firul doar dai jos firul principal si il pui pe cel nou, si gata! E acum mai mult de munca dar in timp te scuteste de multa minca

IulianCretu
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 25, 2022 11:47

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de IulianCretu »

ilar scrie:
Joi Sep 08, 2022 10:02
A.. ceea ce ti-am recomandat este valabil daca te gandesti sa folosesti pe acel tambur acelas diametru si in ani urmatori, pui acum o rola de 300 m plus umplutura si la anul sau peste doi, cand vrei sa schimbi firul doar dai jos firul principal si il pui pe cel nou, si gata! E acum mai mult de munca dar in timp te scuteste de multa minca
Va multumesc frumos! :D
Lanseta este o undiţă cu studii superioare.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2777
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut
Ca fir de spod, iti recomand fir textil (orice textil) de 018mm
Problema e ca daca vrei sa pui umplutura de acelasi diametru, de 018mm pe mulineta aia iti intra 1200m.
Deci din 1200 scazi 300 cat are rola de textil, si restul pui umplutura de 0.18 mono
Imagine

Avatar utilizator
eus
Mesaje: 900
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:20
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de eus »

Salut,
varianta propusa de colegul ilar este cea mai ok atunci cand trebuie sa pui umplutura si nu stii daca firul pe care-l ai este suficient pentru a umple tamburul atat cat este necesar/corect.
"incarci firul textil( cat ai) apoi pui umplutura, cat cere tamburul, dai jos pe alt tambur, iar bobinez pe alt tambur si apoi il repui pe tamburul pe care folosesti."
Daca nu ai mai multi tamburi solutia ar fi una simpla. Eu mi-am improvizat un "dispozitiv" foarte simplu 2 role golale vechi, 2 saibe, in surub si 2 piulite +o bormasina
Viitorul mă interesează foarte mult... este locul unde vreau să-mi petrec următorii ani de viață

Avatar utilizator
eus
Mesaje: 900
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:20
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Punerea pe tambur spod mono+textil

Mesaj de eus »

Ca sa fiu mai clar, ti-am facut o schita
Imagine
Viitorul mă interesează foarte mult... este locul unde vreau să-mi petrec următorii ani de viață

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”