saculeti solubili sau navomodel plantat....

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de mariusangler »

Ma c....c pe mine...... :lol: Cipi pune-i o poza de-a ta cu o dihanie,sa vada cu cine discuta. :lol: :D
Mad carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de cornelserbu »

cipibm scrie:Te c..i pe ele structuri,care le gasesti cu sonarul de pe barcuta.
"Dinastea" la ce te ajuta sa prinzi crap?
las-o asa ca sigur nu stii despre ce-i vorba...eu stiu exact cu cine vorbesc, dar si mai mult stiu foarte bine ce vorbesc... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Lao »

Un exemplu bun pt sonar atasat la navomodel de plantat:
am fost ieri la o balta preponderenta pt crap. Care avea barcuta planta, care nu avea barcuta arunca din mana. Cei care plantau aveau unul max doi crapusteni. Cine arunca din mana nu avea nimic.
Si a venit un nene cu o barcuta dotata si cu sonar si cu sistem gps. A sondat balta 20 min si apoi a plantat doua lansete. Cand sa o planteze si pe a treia, deja luase un crapcean cam la 4 kg. Asta numai in juma de ceas. Cat despre faptul ca sistemul gps il ajuta sa planteze in acelasi loc (ca sa nu faca mai multe mese) nu mai vorbesc, se subintelege...Si este a doua oara cand vad pe viu acest fenomen cu sonarul.
Parerea mea este ca daca tot iti achizitionezi o barcuta de plantat, cumpara si un sonar pt ea si chiar un gps (chiar daca mananci o luna numai covrigi :mrgreen: ), altfel ai facut treaba numai pe jumatate.

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de nicucc »

Lao scrie:Un exemplu bun pt sonar atasat la navomodel de plantat:
am fost ieri la o balta preponderenta pt crap. Care avea barcuta planta, care nu avea barcuta arunca din mana. Cei care plantau aveau unul max doi crapusteni. Cine arunca din mana nu avea nimic.
Si a venit un nene cu o barcuta dotata si cu sonar si cu sistem gps. A sondat balta 20 min si apoi a plantat doua lansete. Cand sa o planteze si pe a treia, deja luase un crapcean cam la 4 kg. Asta numai in juma de ceas. Cat despre faptul ca sistemul gps il ajuta sa planteze in acelasi loc (ca sa nu faca mai multe mese) nu mai vorbesc, se subintelege...Si este a doua oara cand vad pe viu acest fenomen cu sonarul.
Parerea mea este ca daca tot iti achizitionezi o barcuta de plantat, cumpara si un sonar pt ea si chiar un gps (chiar daca mananci o luna numai covrigi :mrgreen: ), altfel ai facut treaba numai pe jumatate.
Corect si la obiect.
Si degeaba ai scule pricopsite daca nadesti la "tanda" si arunci la "manda",sau din 4 aruncari arunci in 5 locuri diferite,sau pragul care ti-a adus o captura frumoasa nu mai reusesti sa-l gasesti a doua oara.

daniel_sinca
Mesaje: 27
Membru din: Mar Dec 08, 2009 23:19

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de daniel_sinca »

nicucc scrie:
Lao scrie:Un exemplu bun pt sonar atasat la navomodel de plantat:
am fost ieri la o balta preponderenta pt crap. Care avea barcuta planta, care nu avea barcuta arunca din mana. Cei care plantau aveau unul max doi crapusteni. Cine arunca din mana nu avea nimic.
Si a venit un nene cu o barcuta dotata si cu sonar si cu sistem gps. A sondat balta 20 min si apoi a plantat doua lansete. Cand sa o planteze si pe a treia, deja luase un crapcean cam la 4 kg. Asta numai in juma de ceas. Cat despre faptul ca sistemul gps il ajuta sa planteze in acelasi loc (ca sa nu faca mai multe mese) nu mai vorbesc, se subintelege...Si este a doua oara cand vad pe viu acest fenomen cu sonarul.
Parerea mea este ca daca tot iti achizitionezi o barcuta de plantat, cumpara si un sonar pt ea si chiar un gps (chiar daca mananci o luna numai covrigi :mrgreen: ), altfel ai facut treaba numai pe jumatate.
Corect si la obiect.
Si degeaba ai scule pricopsite daca nadesti la "tanda" si arunci la "manda",sau din 4 aruncari arunci in 5 locuri diferite,sau pragul care ti-a adus o captura frumoasa nu mai reusesti sa-l gasesti a doua oara.

Aceia se numesc purtatori de scule...nu pescari de crap....

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Lao »

daniel_sinca scrie: Aceia se numesc purtatori de scule...nu pescari de crap....
Ai si tu dreptate, dar daca la baltile astea mai obisnuite nu prinzi decat la plantat la o partida de 12 ore, ce naiba sa faci?
Nu toti isi permit sa dea 100 lei pt 12 ore de pescuit, te mai duci si la cele de 50-60 lei. Si aici vorbesc de cei care vor sa pastreze si un peste pt consum, ca nu toti pescarii nu mananca peste sau pescuiesc exclusiv la c&r.

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de mariusangler »

Lao scrie:
daniel_sinca scrie: Aceia se numesc purtatori de scule...nu pescari de crap....
Ai si tu dreptate, dar daca la baltile astea mai obisnuite nu prinzi decat la plantat la o partida de 12 ore, ce naiba sa faci?
Nu toti isi permit sa dea 100 lei pt 12 ore de pescuit, te mai duci si la cele de 50-60 lei. Si aici vorbesc de cei care vor sa pastreze si un peste pt consum, ca nu toti pescarii nu mananca peste sau pescuiesc exclusiv la c&r.
Acest site inca mai ,,propovaduieste" pescuitul si eliberarea crapului,sau ceea ce nu stiu unii cum se traduce la c&r.Pentru cei cu dusul crapilor acasa indiferent unde sint pescuiti,exista forumuri care ofera chiar si retete de bucatarie care mai de care mai interesante............. :D
Mad carp Team

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de clabuc »

MArius, parerea mea e ca prin atitudinea asta agresiva mai mult ii intaratati si din razbunare, multi ar putea sa ia chiar mai mult decat pestele ala permis de regulament.

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de mariusangler »

Nu urmaresc lucrul asta,dar stii cum sint oamenii.Cand vor secatui toate lacurile de peste si vor merge in strainatate la pescuit pe foarte multi bani,poate vor intelege rostul la zicatoarea cu prinde si elibereaza. :?
Mad carp Team

bobocel
Mesaje: 100
Membru din: Mar Oct 13, 2009 17:07
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de bobocel »

@mariusangler
LA fiecare pescuit iau un peste acasa, fie ca il platesc separat fi ca il pot lua gratuit, restu ii eliberez, pentru ca daca ott am mers pana acolo si am dat abni, mai are rost sa dau o fuga si pana la metro??

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”