saculeti solubili sau navomodel plantat....

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

marian frumosu
Mesaje: 55
Membru din: Joi Mai 20, 2010 21:30
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de marian frumosu »

salut as vrea sa aflu si eu dk metoda cu saculeti solubili este mai eficienta
dekit plantatul cu barcuta ...pt distante de 100-150 de metri sa zicem....

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Sionut »

marian frumosu scrie:salut as vrea sa aflu si eu dk metoda cu saculeti solubili este mai eficienta
dekit plantatul cu barcuta ...pt distante de 100-150 de metri sa zicem....
100m cu saculet cred ca dau cei mai buni aruncatori, 150m nu cred ca da nimeni ...
CS APS

Avatar utilizator
seby_pie
Mesaje: 84
Membru din: Mie Sep 30, 2009 4:30
Puncte: 0
Localitate: DEVA
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de seby_pie »

O sa incerc sa te lamuresc cit de cit privind nedumerirea ta .

In primul rind trebuie sa iti vezi interesul privind costurile ambelor variante , eficacitatea lor, functie de felul si preferintele tale in pescuit.
Pescuitul cu saculeti solubili ,nu iti dau posibilitatea sa pescuiesti decit la distante relativ mijlocie, respectiv undeva pe la 90 m ,(pescari experimentati trec peste aceasta distanta destul de bine) asta daca esti un lansator bun ,bete care sa suporte asemenea incarcatura si stii sa faci saculeti de asa natura incit sa permita lansari de acest gen. Pescuitul cu saculeti mai aduce si impedimentul ca sunt destul de scumpi ,asa ca o sa c-am ai de cheltuit ceva . Acest pescuit este unul activ care necesita ceva experienta ca sa ai rezultate .
Pescuitul cu barcuta de nadit si plantat este mai usor, duce o cantitate mai mare de nada pe pat, poti sa plantezi usor in aceiasi zona ,poti pescui la distante mari 200,300m ai siguranta ca unde ai lasat nada este si montura, insa si aici exista disconfortul transportului pe apa al barcutei, durata de timp pina plantezi betele , grija pentru ea (daca vrei sa te tina) si bineinteles costul acesteia.
Una peste alta , daca esti un pescar care cauti sa pescuiesti de placerea ,cit mai profesionist, alegi varianta saculeti. Daca esti pescar la care conteaza doar cantitatea de peste prins, partide scurte cu rezultate rapide, atunci alegi navomodelul.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
CSP"FREE CARP"DEVA

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de cipibm »

Din cate am observat eu(au fost si mici exceptii) marea majoritate a barcutistilor sant si portbagajisti. :oops: Am auzit multe comentarii de genul:in 3-4 partide am amortizat-o. :oops:

Avatar utilizator
seby_pie
Mesaje: 84
Membru din: Mie Sep 30, 2009 4:30
Puncte: 0
Localitate: DEVA
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de seby_pie »

cipibm scrie:Din cate am observat eu(au fost si mici exceptii) marea majoritate a barcutistilor sant si portbagajisti. :oops: Am auzit multe comentarii de genul:in 3-4 partide am amortizat-o. :oops:

Sunt persoane care achizitioneaza barcute de nadit si plantat pentru comoditatea nadiri, sondarea apei cu sonarul, plantarea la locul exact, insa sunt multi care intra in posesia acestora si le folosesc pentru a face pagube baltilor pe care le acceseaza. Mentalitatea se schimba greu ,foarte greu.
CSP"FREE CARP"DEVA

Avatar utilizator
geod
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 23, 2009 14:41
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de geod »

in majoritatea cazurilor faza proasta e alta k ei au barcutza cu telecomanda dar scule au din obor
nihil sine deo

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Lao »

geod scrie:in majoritatea cazurilor faza proasta e alta k ei au barcutza cu telecomanda dar scule au din obor
Deh...ce sa facem..nu suntem toti avuti ca tine sa ne luam harisoane de la big fish.. :)
Si nici asa docti sa scriem cu k sau tz ca pe mirc... :lol:

Avatar utilizator
geod
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 23, 2009 14:41
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de geod »

nu detzin asa ceva :P
nihil sine deo

bobocel
Mesaje: 100
Membru din: Mar Oct 13, 2009 17:07
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de bobocel »

si eu am barcuta, si totusi daca iau acasa un peste maxim, si ala platit pe langa taxa! UN ciortanas de vreo doua kile de pofta! In schimb ai comoditatea sa gasesti structuri si dinastea cu sonarul!

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de cipibm »

Te c..i pe ele structuri,care le gasesti cu sonarul de pe barcuta.
"Dinastea" la ce te ajuta sa prinzi crap?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”