saculeti solubili sau navomodel plantat....

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de mariusangler »

bobocel scrie:@mariusangler
LA fiecare pescuit iau un peste acasa, fie ca il platesc separat fi ca il pot lua gratuit, restu ii eliberez, pentru ca daca ott am mers pana acolo si am dat abni, mai are rost sa dau o fuga si pana la metro??
Daca faci un calcul foarte amanuntit,la toti banii care-i cheltui pe o partida de pescuit,de la nade la toate cele,s-ar putea sa constati ca, de la magazin era cu mult mai ieftin.Parol.Au verificat si altii chestia asta si nu le-a venit sa creada. :wink:
Mad carp Team

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de mariusangler »

Nu vreau sa par fanatic,dar cititi articolul urmator si data viitoare cand veti vrea sa mai retineti crapi,incercati sa va aduceti aminte ,ceea ce ati citit in el.

http://www.forum.banatul.eu/viewtopic.php?t=2015
Mad carp Team

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Lao »

mariusangler scrie: Daca faci un calcul foarte amanuntit,la toti banii care-i cheltui pe o partida de pescuit,de la nade la toate cele,s-ar putea sa constati ca, de la magazin era cu mult mai ieftin.Parol.Au verificat si altii chestia asta si nu le-a venit sa creada. :wink:
Farmecul cel mai mare este sa mananci un peste prins de tine.
Eu nu ii inteleg pe cei care se dau pescari si nu mananca peste ca nu le place..este ca si cum ai vana dar nu mananci vanatul..atunci de ce mama naibii mai impusti caprioara..ca practic nu o mai reinvii...
Cat despte taxe mari in strainatate stai linistit, sunt mult mai iefine ca in Romania; de fapt daca esti din Timisoara, in Ardeal sunt taxe ceva mai mici decat in rahatul asta din jurul capitalei...dar ince o sa se alinieze si ei cu vestul.

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Ciuchi »

Lao scrie:Farmecul cel mai mare este sa mananci un peste prins de tine.
Eu nu ii inteleg pe cei care se dau pescari si nu mananca peste ca nu le place..este ca si cum ai vana dar nu mananci vanatul..atunci de ce mama naibii mai impusti caprioara..ca practic nu o mai reinvii
Lao nu te supara pe mine, dar sincer iti spun ca vorbesti numai prosti. Sunt multi pescari de crap care sunt innebuniti dupa acest sport dar care nu ti-ar pune gura pe peste nici morti. Ideea este ca uni il vad ca pe un hobby, o placere, o relaxare. Sunt mai multi factori care te determina sa iubesti acest sport si unul principal este natura. Am un prieten in Austria care are un intreg arsenal si cum prinde timp liber fuge pe balta... si crede-ma ca nu pune gura nici pe crap, nici pe alta specie de peste. Si apropo de asta este o balta in Austria la vreo 60km de Viena (printre multe altele) in care politica patronului este urmatoarea: face 40 de tichete pe an, tichet pe care il cumperi si iti ofera un pachet de: 3 zile de pescuit in regim C&R, mic dejun dimineata, cabanuta, ponton, etc, iar dupa ce a vandut aceste 40 de tichete nu se mai pescuieste pe balta. Se poate intampla sa se foloseasca toate intr-o luna sau in 5 luni. Dar sti de ce? Pentru ca tine atat de mult la balta lui si la pestii din ea incat considera ca aceste 40 de tichete sunt suficiente pentru a fi sigur ca nu sunt prinsi de mai multe ori aceeasi crapi incat sa le lipseasca solzi sau sa le apara prea multe cicatrici :wink:
Iata si balta despre care vorbesc si pe care sper sa ajung si eu prin septembrie: http://www.teich-thallern.at

Asadar ca o concluzie draga Lao, intelegi care e diferenta dintre tine si altii? Farmecul pentru tine este sa mananci un peste prins de tine, iar farmecul pentru mine este sa-l mangai :wink:
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Lao »

Ciuchi scrie:
Asadar ca o concluzie draga Lao, intelegi care e diferenta dintre tine si altii? Farmecul pentru tine este sa mananci un peste prins de tine, iar farmecul pentru mine este sa-l mangai :wink:
Pai daca asta este farmecul pt fiecare, de ce vorbesc prostii?
Tu ai dat un exemplu de balta din Austria, dar sunt mii de alte balti unde platesti 40 de euro pe an si poti pastra un baboi.
Dar tu nu intelegi unele chestii, probabil ca esti generatia mcdonalds, ca multi altii care s-au facut pescari de un an doi si se dau profesionisti...

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Ciuchi »

Daca zici tu... Atunci sa ai pofta mare :wink:
Daniel Ciuchendea

s0rynelu
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 19:00
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de s0rynelu »

mai sunt cateva avantaje la navomodele pe care nimeni nu le-a precizat:poti sa pescuiesti de pe maluri in care nu poti lansa de ex:ai pomi pe mal.Poti nadi cu diferite arome pt fiecare lanseta in parte asa poti sa iti faci o idee la ce merge pe aceea balta, de ex: am 4 lansete si pot sa pun 4 nade diferite in 4 locuri diferite... fara sa te incurci cu alti pescari daca duci lansetele la 200-250m fiind sigur ca nu da nimeni pana acolo .Avantajul cel mai important este ca poti pescui pe orice lac chiar daca are agatatura sau namol de 60cm, oricum ar fi poti sa ai o prezentare frumoasa pt fish...pescuitul e frumos... in ungaria se fac concursuri la boiles cu plantare...nu mai bine fire intinse!!!!
Imagine

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de danielcotoz »

si tebuie luat in calcul ca nu toate lacurile te lasa cu barcuta. cel putin in zona noastra majoritatea are interdictie la barcute.
pescuitul cu barcuta e diferit si parca lipseste ceva din "tabloul unei partide" daca nu faci cateva aruncari si sa nu mai spun ca este mare posibilitate sa se incurce firele la distante mari, timpul lung de transport, daca e furtuna ai incurcat-o, baterii de incarcat cu o zi inainte si daca nu iti ajung iar ai dat de belea.
e mai complicat insa e adevarat caci poate face diferenta intre o partida reusita si una mai putin productiva insa cu toate placerile ei. asa deci ..... fiecare ce-si doreste si ce vrea de la pescuit in aceea investeste.
fir intins si spor la cumparaturi

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de popescu59 »

In ultima perioada pescuitul cu barcuta de plantat este foarte extins si admis pe mai toate lacurileunde se pescuieste c$r
Asta fiindca interesul administratorului este ca acel pescar sa poata prinde peste si pe linga asta mai cistiga ceva in plus la bani pentru plantat.
Sa nu mai spunem de reclama facuta baltii dupa ce ai prins X cantitate de peste .
Referitor la comparatie Plantat sau Aruncat din mina sa stiti ca exista comparatie . Toata lumea stie ca nu se poate compara niciodata aruncarea oricarei nazi din mina cu plantatul cu barcuta.
Dar cum exista exceptia de la regula avem un prieten care ne-a omorit la concursuri in 2 eu plantat cu barcuta el aruncat din mina .
Sub cuvint de onoare ne-a ingenunchiat pe mai multi fara nici cea mai mica problema si am inceput sa il ocolim cind ne propune un concurs in 2 .
Asa ca in privinta reusitei la prins prin metoda aruncat si metoda plantat suntem cam egali in reusite cu un plus din partea lui.
Spre rusinea mea si altora cu care s-a intrecut colegul nostru ne-a demonstrat ca nu intodeauna conteaza cit de departe duci nada ci conteaza enorm ce fel de nada folosesti si cit de buna este marfa pe care o dai pestelui din acel lac .

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de nit_matias »

nu sunt de acord in totalitate, cred eu ca pentru a avea o partida reusita iti trebuie mult mai mult decat nada buna, poti sa ai cea mai buna nada, daca nu e pusa langa o structura submersa, langa plaur, pe un platou, langa un prag, tot degeaba, ca tot fix 0 prinzi, iar conteaza vremea, daca nu bate vantul deloc iar stai ca boul pe marginea baltii. sunt multe aspecte la care trebuie sa fi atent, incepand cu marimea acului si pana la proprietatile substratului,

pentru mine unul plantatul inseamna ca mergi pe un lac/rau salbatic si te duci cu barca pneumatica si plantezi cu sonar, iti faci un fel de harta a substratului pe un caiet, ceea ce dureaza. merge sa faci asta la o partida de cel putin 4 zile, ca altfel faci asta degeaba. cat despre navomodel este util in momentul in care esti comod, nu ai chef sa cari o ditai barca dupa tine si locul in care te duci este lac nu rau si exista structuri de suprafata care se pot vedea gen plaur / copaci / alte agataturi care se vad. atunci este bun navomodelul pentru ca in alte situatii nu ii vad utilitatea.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”