saculeti solubili sau navomodel plantat....

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de mihasca_doru »

dar de ce pui intrebarea: de ce este mai eficient pescuitul cu saculet decat cel cu barcuta?iti spun eu ca nu e mai eficient cu saculet solubil nici pe sfert,este exact invers!!!!!iar referitor la domnul cu afirmatia majoritatea pescarilor cu barcute sunt porbagajisti,iti spun ca majoritatea pescarilor de crap care se respecta au un navomodel!!!!!!!!si o sa te rog sa nu mai vb fara tine pt multi pescari respectati la noi au barcuta!!!!!sti vorba aia "vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca-s acrii"!!
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de doru_croc »

mihasca_doru scrie:dar de ce pui intrebarea: de ce este mai eficient pescuitul cu saculet decat cel cu barcuta?iti spun eu ca nu e mai eficient cu saculet solubil nici pe sfert,este exact invers!!!!!iar referitor la domnul cu afirmatia majoritatea pescarilor cu barcute sunt porbagajisti,iti spun ca majoritatea pescarilor de crap care se respecta au un navomodel!!!!!!!!si o sa te rog sa nu mai vb fara tine pt multi pescari respectati la noi au barcuta!!!!!sti vorba aia "vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca-s acrii"!!
Barcuta mea nu a mai iesit din garaj de vreo 3 ani. Parca pescuitul din mana imi place mai mult. Pana la urma este o chestie de gust care se apreciaza sau se ignora dar nu se comenteaza :lol:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de doru_croc »

Ciuchi scrie:
Lao scrie:Farmecul cel mai mare este sa mananci un peste prins de tine.
Eu nu ii inteleg pe cei care se dau pescari si nu mananca peste ca nu le place..este ca si cum ai vana dar nu mananci vanatul..atunci de ce mama naibii mai impusti caprioara..ca practic nu o mai reinvii
Lao nu te supara pe mine, dar sincer iti spun ca vorbesti numai prosti. Sunt multi pescari de crap care sunt innebuniti dupa acest sport dar care nu ti-ar pune gura pe peste nici morti. Ideea este ca uni il vad ca pe un hobby, o placere, o relaxare. Sunt mai multi factori care te determina sa iubesti acest sport si unul principal este natura. Am un prieten in Austria care are un intreg arsenal si cum prinde timp liber fuge pe balta... si crede-ma ca nu pune gura nici pe crap, nici pe alta specie de peste. Si apropo de asta este o balta in Austria la vreo 60km de Viena (printre multe altele) in care politica patronului este urmatoarea: face 40 de tichete pe an, tichet pe care il cumperi si iti ofera un pachet de: 3 zile de pescuit in regim C&R, mic dejun dimineata, cabanuta, ponton, etc, iar dupa ce a vandut aceste 40 de tichete nu se mai pescuieste pe balta. Se poate intampla sa se foloseasca toate intr-o luna sau in 5 luni. Dar sti de ce? Pentru ca tine atat de mult la balta lui si la pestii din ea incat considera ca aceste 40 de tichete sunt suficiente pentru a fi sigur ca nu sunt prinsi de mai multe ori aceeasi crapi incat sa le lipseasca solzi sau sa le apara prea multe cicatrici :wink:
Iata si balta despre care vorbesc si pe care sper sa ajung si eu prin septembrie: http://www.teich-thallern.at

Asadar ca o concluzie draga Lao, intelegi care e diferenta dintre tine si altii? Farmecul pentru tine este sa mananci un peste prins de tine, iar farmecul pentru mine este sa-l mangai :wink:
Daniel eu n-am mai mancat un peste prins de mine am si uitat de cand. Daca vreau sa mananc peste prefer unul de apa sarata sau un pastrav. Pentru mine pestele este un partener de distractie sau competitie si nu-mi sta in obicei sa-mi mananc adversarii. Nici la fotbal nu se mananca echipa adversa desi asa se pare. Asa ca iti inteleg oful dar din pacate nu toti pescarii gandesc asa. Calculul economic este pe primul loc. Am dat 100 pe balta trebuie sa duc peste de 100 acasa :mrgreen:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Lao »

Deja exagerezi si o dai aiurea in ciunga.
1. NU am afirmat ca daca platesc 100 lei trebuie sa duc acasa de 100 lei. Am scris ca imi place sa mananc un peste prins de mine. Ca de altfel mai mult de jumate din pescarii care frecventeaza pe aici. NU ma intereseaza ca tu mananci peste oceanic sau din canal. :lol:

2. Deja o dai in secte religioase daca te referi la mancatul adversarului. Pestele se mananca de milioane de ani, daca n-ai aflat acum, da o fuga la muzeul Antipa si te lamuresti. Vezi ca l-au renovat si l-au facut explicit ca pt astia micii. :wink:

Astea doua au fost din ciclul: hai sa ma bag si eu in seama ca n-am mai postat de mult tampenii, si sa ridic un topic de juma de an. :twisted:
Du-te nene la peste si nu mai bate campii aiurea.

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Stoica dragos »

mai lao eu te-am cam urmarit pe forumuri si cred ca esti acelasi cu laurentiu de pe infopescar ... tu cand comentezi ceva sau raspunzi la cineva o faci numai in mod ironic .... prietene ai o problema de comportament ...in topicul asta era vb de saculeti vs navomodel si tu o dai in explicatiile savantului care zace in tine despre mancatul pestelui prins de tine .....nu sunt toti pescarii cum zici tu ca sunt ... unii chiar pescuiesc de placere si poate nu le place carnea de peste de loc ...de ce crezi tu ca e ceva anormal in ce a zis doru ??? p.s vezi cand savurezi pestele urmator prins de tine cand il culegi de oase sa nu iti intre vreun ac de peste in degetel sa nu mai poti sa tastezi pe forumuri numai aberatii si insulte (ai vazut nu am zis in limba ) ...
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de stress »

Stimabile Lao, te-ai aprins cam repede pentru nimic, fiecare persoana are dreptul de a-si spune parerea. Asa cum tu ai facut asa si restul persoanelor. Nu inteleg de ce ai luat-o ca pe un afront si ca o jignire. Cred ca esti prea impulsiv si iritat.
Mai bine vezi-ti tu de treaba ta si nu mai comenta in stilul ala, esti penibil si dai dovada de cinism.
stefan avram

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Lao »

Parerea mea e sa cititi topicul de la inceput, sa vedeti in ce context s-a ajuns la discutia cu mancat peste si apoi o sa trageti concluzia ca stimabilul de mai sus, care a dat quote la postul meu, il cam ..... grija de altii care mananca un peste.
Probabil am o problema, dar cu cei care sunt ipocriti, mincinosi, ingalati si snobi.
Nu mai faceti voi politie forumistica, vedeti-va mai intai de lungul nasului vostru si sa nu va mai frece grija de altul, ce mananca si ce ..........

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de stress »

Lao scrie:Parerea mea e sa cititi topicul de la inceput, sa vedeti in ce context s-a ajuns la discutia cu mancat peste si apoi o sa trageti concluzia ca stimabilul de mai sus, care a dat quote la postul meu, il cam ..... grija de altii care mananca un peste.
Probabil am o problema, dar cu cei care sunt ipocriti, mincinosi, ingalati si snobi.
Nu mai faceti voi politie forumistica, vedeti-va mai intai de lungul nasului vostru si sa nu va mai frece grija de altul, ce mananca si ce ..........
Atata timp cat nu stii cu cine vorbesti si incepi sa te iei de o persoana de care nu ai habar, mai bine te-ai abtine. Ar fi cazul sa-ti vezi tu de lungul nasului si sa termini cu postari de genul asta. Nu ai nicio treaba nici cu mine nici cu Crocodilu'.
Ai dreptul sa faci ce vrei tu cand te duci la pescuit si altii la fel, dar atata timp cat o persoana iti spune ca nu a mai mancat un peste prins de el si a preferat alte specii macar ai putea avea putin de demnitate sa-i respecti decizia.
Si poate ca ma freaca grija asa cum spui tu, pt ca nu-mi place ca un stimabil ca tine care nu stie ce e ala bunul simt sa-si bata joc de parerea unui om normal si destul de respectat printre pescari.

Sa fii sanatos!
stefan avram

mariandobrea
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iul 31, 2011 17:37

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de mariandobrea »

Am cateva zile de cand am cont pe acest forum si urmarind acest topic m-a cam luat dracii. Sa revenim la subiecte
1) Locuiesc in Galati, am Siret, Dunare, Prut langa mine. In afara de oblet nu vezi decat la plasa sau curent (m-am corentat in dunare). Si daca au prins un sac e musai sa mai prinda unul. In oras nu cunosc decat 3 persoane care practica c&r din care unul are singurul mag de pescuit de unde mai avem si noi ce lua mai de calitate. Pentru o partida de pescuit trebuie sa vin cel putin 250km "ca sa nu ma corentez", ca in alta parte nu am unde sa ma duc in zona, nu mai pun cat am bagat in scule. Pentru cei care nu vad o iesire fara a lua ocoada acasa am o intrebare: De ce mai cumparati nade si scule? Cumparati direct peste. Ca atat timp cat iti bati joc de el nu il poti numi nici hobby nici sport. Dar ca mine poate sunt care vin 250 km sa il simta in mana apoi sa ii faca o poza ca in zona lor nu au unde din cauza celor care "VIN LA PESTE FARA SA PLEC CU NIMIC ACASA" . Vrei sa te numesti pescar de crap? Practica c&r. Pe langa faptu ca iti bati joc de peste iti bati joc de tine.
2) Daca tot ma duc la pescuit ma duc sa vad ce pot, ce noroc am, ce dexteritate in aruncare am, de cate ori pot sa o pun in acelasi loc, etc. Consider ca cei care pescuiesc cu barcuta sun cei care nu stiu ce e banul muncit si isi permit sa faca shopping-ul pe balta. eu zic ca e tot una sa il iei din Real, Metro sau altele sau sa ii pui montura in bot, eventual sa se si mulineze singur.
Multumesc

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: saculeti solubili sau navomodel plantat....

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Salut,
Sa stii ca nu trebuie sa te dea banii afara din casa ca sa-ti cumperi o barcuta. Daca ai un prieten cu care mergi la pescuit de vreo 20 de ani lucrurile sunt si mai simple, te costa 50%. Sunt "scule" de pescuit care costa cu mult mai mult decat un navomodel, depinde insa in ce investesti. Poti sa ai niste lansete mai slabute si o barcuta sau poti sa ai lansete de top si atat.
Nu este vorba de comoditate aici ci pur si simplu de abordarea intr-un mod diferit a unei partide de pescuit. Imi place pescuitul plantat pentru ca este precum o partida de sah, poti sa stabilesti o strategie si sa o pui in aplicare 100% si asta intr-un timp foarte scurt si cu costuri mici. Cantitatea de nada pe care o arunci in apa este considerabil mai mica...daca a fost OK te trezesti cu o captura mare, daca nu....mai incerci. Daca ai si un sonar identifici structurile, nadesti punctual, izolat. Nu vad ce e rau in asta, este tot c&r, tot pescuit sportiv cu saltea de primire, plumb pierdut etcc ...si daca crezi ca este comod..te inseli :) crede-ma ca de cele mai multe ori vin cu febra musculara acasa...
Nu vreau sa ma intelegi gresit, imi place tot la fel de mult si pescuitul liber...cu tot ce presupune el nadit, aruncari, sondat etccc...este la fel de frumos si cu satisfactii pe masura.
Incearca sa nu generalizezi, nu toti cei care vin pe balta si au barcute..sunt la umplut portbagajele de peste. Despre pretuitul banului muncit..nu mai comentez, ti-am dat exemplul mai sus. Cu 1 kg de boiles eu fac poate 4-5 partide atunci cand plantez...nadesc cu groundbait iar boiles doar pe carlig si eventual cateva bile langa ac (in saculet solubil)..Daca arunc din mana..atunci cobrez usor 2-3 kg / partida. In timp se simte...
Insa ce vroiam sa punctez este ca si pescuitul plantat are frumusetea lui. In rest respect opiniile tale.
Nume utilizator schimbat din Friday

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”