Scoica tocata sau icre in nada!

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de ady10 »

Salut!

De curand am citit un articol de pe net care relata fenomenul carp fishing-ul in Franta si in care se detaliau mai multe best practices din fishing-ul local...printre care si cateva din capitolul nada..
Una din aceste practici laudate era adaugarea de scoici tocate sau/si icre la mix-ul de spomb/racheta.

Teoretic, nu vad nimic gresit in acesta abordare, insa, cum eu n-am facut-o niciodata, eram curios daca ati incercat asa ceva si daca v-a adus rezultate notabile.
O viata avem..

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de pilbak levente »

teoretic nu are cum sa nu fie bune,eu am luat crap de 6 kile la melc fara cochilie pus in carlig....

mircea2007
Mesaje: 58
Membru din: Lun Apr 02, 2012 14:26
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de mircea2007 »

eu am mai prins si crap la scoica (muschiul care ramane dupa ce spargi scoica)
rau nu ai ce sa faci oricum

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de ady10 »

..pe carlig am incercat si eu..in Delta asa faceam treaba..scoica pe carlig.

In nada eram curios cum se comporta..
O viata avem..

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de ady10 »

careva??
O viata avem..

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de DumiD »

ce vrei sa afli de fapt,daca se aduna crapii de pe o raza de 5 kilometrii la nada ta daca bagi scoici si icre? probabil ca nu. de refuzat nu o sa refuze scoicile pentru ca fac parte din hrana lui naturala, daca ai timp sa recoltezi scoici pe balta sau iti permiti sa dai 30-40 de lei pe kilogram in supermarket ca sa le arunci in apa rau nu o sa fie dar nu stiu daca merita efortul financiar sau timpul pierdut. parerea mea....

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de ady10 »

DumiD scrie:ce vrei sa afli de fapt,daca se aduna crapii de pe o raza de 5 kilometrii la nada ta daca bagi scoici si icre?

:D

Nu ma astept sa se intample asta...mai degraba eram curios daca rezultatele sunt mai ok vs. nada conventionala cu aroma scoica/squid.
CC Moore are in oferta un astfel de produs..un mix de carene scoica, caracatita, etc care este destinat nadei..
http://www.ccmoore.com/super-slop-p-707.html

...o sa incerc sa fac ceva home made, sa vad ce iese..
O viata avem..

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de DumiD »

ady10 scrie:
DumiD scrie:ce vrei sa afli de fapt,daca se aduna crapii de pe o raza de 5 kilometrii la nada ta daca bagi scoici si icre?

:D

Nu ma astept sa se intample asta...mai degraba eram curios daca rezultatele sunt mai ok vs. nada conventionala cu aroma scoica/squid.
CC Moore are in oferta un astfel de produs..un mix de carene scoica, caracatita, etc care este destinat nadei..
http://www.ccmoore.com/super-slop-p-707.html

...o sa incerc sa fac ceva home made, sa vad ce iese..
eu as proceda altfel, nu as baga carne de scoica in nada ci mai degraba as imbunatati-o cu ceva arome de cumparat. motivul ar fi ca aroma (sintetica sau naturala,nici nu conteaza) are grad de dispersie mai mare in apa decat carnea de scoica propriu-zisa si crapul ar trebui, cel putin in teorie, sa o detecteze mai repede. daca vrei sa-i dai mancare sanatoasa crapului baga carne de scoica, daca vrei sa-l prinzi repede baga chimicale :lol:

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de marin laurentiu »

ady10 scrie:Salut!

De curand am citit un articol de pe net care relata fenomenul carp fishing-ul in Franta si in care se detaliau mai multe best practices din fishing-ul local...printre care si cateva din capitolul nada..
Una din aceste practici laudate era adaugarea de scoici tocate sau/si icre la mix-ul de spomb/racheta.

Teoretic, nu vad nimic gresit in acesta abordare, insa, cum eu n-am facut-o niciodata, eram curios daca ati incercat asa ceva si daca v-a adus rezultate notabile.
poti folosi orice ,de la rame tocate,scoici,icre,peste ,etc pana la conserve de carne presata :wink: ...eu unul foloseam in nada ,pe vremuri,cand darvari era una dintre cele mai bune balti de crap din romania, conserve de ton tocat,atat in ulei cat si in suc propriu cu rezultate excelente :wink:
dar trebuie sa ti cont de un aspect: nada de origine animala nu e DOAR pe placul crapului :wink: asa ca trebuie sa iti alegi cu grija balta pe care pescuiesti,altfel s-ar putea ca efectele sa fie total opuse decat cele asteptate :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scoica tocata sau icre in nada!

Mesaj de ady10 »

ok. merci de raspunsuri!
O viata avem..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”