Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Mesaj de vasea »

In iunie voi participa la un mic concurs organizat de colegii mei pe o acumulare din judetul Iasi. Lacul a fost format pe locul unui drum cu pod cu tot si e plin de structuri, populatia de pesti este rara dar sunt exemplare mari de ten crap si somn. Substratul e malos iar apa foarte adanca in unele locuri. Din cate stiu capturile mai importante au fost la porumb uscat la carlig pe zone nadite constant timp de 4 5 zile tot cu porumb dar inmuiat. Deoarece concursul va dura 24 de ore, intrebarea mea este in cazul ca voi gasi o structura interesanta sa nadesc tot cu porumb sau cu ceva boilies pelete, bulgari de nada? Cat de repede va raspunde la porumb? Sa pescuiesc izolat cu bile la carlig? Nu am mai pescuit pana acum exclusiv cu porumb. Mai nou am aflat ca a fost scazuta si apa cu cativa metri.
Orice sfat e bine venit!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu as scoate porumbul si boiliesurile din program. Boilies as folosi decat daca ai informatii ca pescarii prind peste la boilies acolo. As merge cu momitoare, groundbait sau mamaliga.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re:

Mesaj de DumiD »

osc1or scrie:Eu as scoate porumbul si boiliesurile din program. Boilies as folosi decat daca ai informatii ca pescarii prind peste la boilies acolo. As merge cu momitoare, groundbait sau mamaliga.
Mie nu-mi inspira incredere stilul de pescuit Mitranescu/Baboieru pe acumulari subpopulate, prefer 3 lansete pe boilies si una singura pe ground. Daca e ten in balta poate doua cu doua, in nici un caz 4 pe ground sa ma omoare carasii.

Avatar utilizator
Brohlin
Mesaje: 92
Membru din: Mie Ian 16, 2013 10:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Mesaj de Brohlin »

Daca pestele nu e invatat cu boilies, atunci s-ar putea sa stai de pomana cu betele-n apa. Pe astfel de ape, cel mai bine ar merge pe momeli cat mai apropiate de ce gaseste pestele in mediul natural: boabe, groundbait, etc...

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Mesaj de carbocalm »

Da, pentru ca exista culturi subacvative de boabe si groundbait.

Avatar utilizator
Brohlin
Mesaje: 92
Membru din: Mie Ian 16, 2013 10:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Mesaj de Brohlin »

carbocalm scrie:Da, pentru ca exista culturi subacvative de boabe si groundbait.
Am zis cat mai apropiata! Daca tot facem pe expertii in culturi subacvatice, ce momeala propui pentru astfel de situatie?

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Mesaj de carbocalm »

Brohlin scrie:
carbocalm scrie:Da, pentru ca exista culturi subacvative de boabe si groundbait.
Am zis cat mai apropiata! Daca tot facem pe expertii in culturi subacvatice, ce momeala propui pentru astfel de situatie?
Glumele sunt glume. :)
Avantajul mamaligii este ca atrage orice peste pasnic pe vad.
Eu pescuiesc cu ghiveci deobicei.Mamaliga, prafuri, spartura , porumb la conserva, pelete , solubile sparte.

Lansetele date in trepte si schimbate des (30-60 min). As prefera sa fiu deranjat de carasi pentru ca vor atrage si pestii mai mari.
Daca prind 2-3 pesti dintr-o zona abia atunci m-as gandi sa nadesc mai mult.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Mesaj de razvan u. »

Foloseste momitoare cu rama si viermusi.
Daca ai prezentari cu caras si albitura treci pe porumb flotant cu saculet.
Uita de boilesuri...
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Mesaj de DumiD »

Aia cu pestele invatat cu boiliesul e poveste.Nu-i tigara, sa zici ca nu-i place la inceput dar dupa ce se obisnuieste cu ea nu mai poate fara...e mancare, daca miroare frumos si e prezentata fumos o haleste.Cum ziceam, pe balta subpopulata ai toate sansele sa scoti toata albitura din balta inainte sa vezi prima coada de crap cu groundbait pe momitor, pentru un concurs la crap ia-ti plumbi striati, baga pasta solubila si da cu snowman cu pop-up cat mai strident, alb sau galben fluorescent, eu zic ca ai mai multe sanse sa prinzi crap.

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Sfat pescuit pe o acumulare sub populata!

Mesaj de vasea »

Am facut anul trecut o partida acolo cu momitoare si flotante, nici o prezentare doar niste carasi. Am vazut pescari care pescuiau la boilies dar nu am vazut capturi, acum nu pot garanta pentru calitatea bilelor sau pescarilor. Cred ca erau bile din decathlon la pungi de 10 kg.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”