textil forfac ca burete !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1331
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de remus_cta »

am incercat si eu chestia asta ,chiar acum cateva zile discutam pa acest subiect ,am prins un pic mai bine cu fir imbibat in suc concentrat de cirese. o sa va raspund mai detaliat rezultatele diseara ca acum trebuie sa plec la liceu :lol: :lol:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

anghel d. scrie:am inteles, dar mai am o intrebare. daca pun (inainte de lanseu) pufuleti solubili pe firul textil si ii inbib in dip , cand se topesc si pleaca spre suprafata nu lasa dare de aroma pe verticala si dau un semnal crapilor ? :roll:
Poate inBibu.... :D asa merge mai bine ! :D

Scuze de offtopic , dar nu m-am putut abtine..... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

anghel d.
Mesaje: 48
Membru din: Dum Ian 11, 2009 10:16

Mesaj de anghel d. »

ma rog, o mica greseala.... idea este ca ati inteles ce doream sa spun. daca inbibu firul textil este ok. am inteles si cu pufuleti. dar s-a gandit cineva sa bage burete de bucatarie intre spirele de la arc (naditor) si inainte sa il umple cu nada sa inmoaie in dip buretu ?
anghel dragos-toyota carp team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

anghel d. scrie:dar s-a gandit cineva sa bage burete de bucatarie intre spirele de la arc (naditor) si inainte sa il umple cu nada sa inmoaie in dip buretu ?
:D

Si asta cum functioneaza? Vine crapu' dupa miros ... ajunge la sursa, incearca sa inghita buretele...dar tzeapa e invelit in arc .... se enerveaza, mai incearca de vreo doua ori ...si pentru ca nu reuseste decide sa se sinucida inghitind acul aflat in apropiere? :lol: :D :D :D


Serios acu' ... ceva asemanator exista pe piata, sunt niste plumbi (nu mai tin minte producatorul) care au lipit pe ei un pic de neopren (sau alt material absorbant ..dar nu burete ceva mai rezistent) special pt a retine o mica cantitate de aroma ce poate fi pusa cu pipeta acolo sau cu spray-ul. Eu n-am incercat......dar ma repet te complici!
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vali Bonto
Mesaje: 336
Membru din: Lun Oct 09, 2006 15:57
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Mesaj de Vali Bonto »

anghel d. scrie:ma rog, o mica greseala.... idea este ca ati inteles ce doream sa spun. daca inbibu firul textil este ok. am inteles si cu pufuleti. dar s-a gandit cineva sa bage burete de bucatarie intre spirele de la arc (naditor) si inainte sa il umple cu nada sa inmoaie in dip buretu ?
Anghel..vezi ca Vladut a glumit.. :mrgreen:

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Mie toata chestia asta imi aduce aminte de vremea cand dintr-o bucata de dacron imi faceam combi linck intarind un fragment cu superglue... Ce-am invarat eu din chestia asta? Ca nu tot ce zboara se mananca, da pana nu-ncerc, a dracu o fi ala care ma contrazice. Unii spun ca am pierdut timp insa eu cred ca am castigat experienta si ceva incredere.

Ce nu-nteleg eu este cum de nimeni nu aduce in discutie neajunsurile pe care le are excesul de substanta in apropierea momelii. I-ar placea cuiva sa mestece cu furculitza intr-un castron cu mustar cautand un mic? Am facut cateva experiente cu chestii dinastea si am ajuns la concluzia ca un mic "Twist" e un mare avantaj in timp ce principiul "baga mult ca vine mare" duce la supradozaj si la un rateu epocal.

Ce fel de dip e ala?
Din ce e facut?
Ce astepti dela el?
Cred ca astea sunt intrebari care iti vor oferi odata cu raspunsul mai multe atuuri pe balta decat o simpla chestie de mecanica a fluidelor care poate fi facuta oricum altcumva inafara de imbibarea unui fragment de ata...
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

Vladut Mateianu scrie:Poate inBibu.... :D asa merge mai bine ! :D

Scuze de offtopic , dar nu m-am putut abtine..... :D
inBibu se inbiba numai cu aroma monser crab de la rod hutchinson :lol:

scuze, cezarica, dar nici eu nu m-am putut abtine... :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

cornelserbu scrie:
Vladut Mateianu scrie:Poate inBibu.... :D asa merge mai bine ! :D

Scuze de offtopic , dar nu m-am putut abtine..... :D
inBibu se inbiba numai cu aroma monser crab de la rod hutchinson :lol:

scuze, cezarica, dar nici eu nu m-am putut abtine... :lol: :lol: :lol:
Mandarine... :lol:

Idem... :mrgreen:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”