un nou produs pe piata romanesca

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

un nou produs pe piata romanesca

Mesaj de odsec »


Avatar utilizator
bradlly
Mesaje: 425
Membru din: Lun Aug 22, 2011 17:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: un nou produs pe piata romanesca

Mesaj de bradlly »

Boiliesuri de genul asta ( imbracate intr-un strat de micropeleti sau cereale ) am vazut ca foloseste si Dome Gabor cu rezultate ok. El mentiona faptul ca odata ajunse pe substrat, dupa cateva minute, stratul de micropeleti se desprinde de pe suprafata boiliesului realizand un fel de nadire locala. Eu unul sunt putin sceptic de cantitatea nadita, mi se pare foarte putin, si vad utilizarea acestui tip de boiliesuri doar la pescuitul cu feeder, in combinatie cu momitor si bile de dimensiuni mici : 12,14,16 mm pentru un raspuns rapid al pestilor.

Stima
APS Bucuresti
Alexandru Brad

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: un nou produs pe piata romanesca

Mesaj de odsec »

multumesc

Avatar utilizator
Costel Jambu
Mesaje: 149
Membru din: Vin Ian 07, 2011 17:40
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: un nou produs pe piata romanesca

Mesaj de Costel Jambu »

Ca si o parere personala, acest tip de boilies se vrea ca o alternativa a boiliesurilor solubile, unde se urmareste o reactie rapida din partea pestelui. Cred insa ca exista o diferenta intre cele doua. Solubilitatea(atractia pe termen scurt) acestui boilies se opreste atunci cand peletele se topesc, pe cand un boilies solubil este activ pana se dizolva de tot. Nu spun, ca ramanad doar un boilies tare, nu mai este atragator, dar nu mai poate fi vorba de atractie foarte rapida, in comparatie cu cel solubil.
In locul acestui tip de bila eu as merge pe un boilies tare, imbracat in pasta. Asa putem controla si grosimea stratului solubil de pe bila, implicit si timpul de dizolvare a pastei. Sau si mai bine, boilies solubil invelit in pasta, pentru o dizolvare mai lenta a bilei.
Cat despre nadire locala cu acest tip de bila(cea cu pelete), nici nu cred ca se pune problema.
Numai bine.
"A ajunge prea departe" e inceputul decaderii ...

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: un nou produs pe piata romanesca

Mesaj de sebastian_andone »

Costel Jambu scrie:Ca si o parere personala, acest tip de boilies se vrea ca o alternativa a boiliesurilor solubile, unde se urmareste o reactie rapida din partea pestelui. Cred insa ca exista o diferenta intre cele doua. Solubilitatea(atractia pe termen scurt) acestui boilies se opreste atunci cand peletele se topesc, pe cand un boilies solubil este activ pana se dizolva de tot. Nu spun, ca ramanad doar un boilies tare, nu mai este atragator, dar nu mai poate fi vorba de atractie foarte rapida, in comparatie cu cel solubil.
In locul acestui tip de bila eu as merge pe un boilies tare, imbracat in pasta. Asa putem controla si grosimea stratului solubil de pe bila, implicit si timpul de dizolvare a pastei. Sau si mai bine, boilies solubil invelit in pasta, pentru o dizolvare mai lenta a bilei.
Cat despre nadire locala cu acest tip de bila(cea cu pelete), nici nu cred ca se pune problema.
Numai bine.
incearca un solubil dipuit si dat prin micropeleti...nici o diferenta
"X13"

Avatar utilizator
Costel Jambu
Mesaje: 149
Membru din: Vin Ian 07, 2011 17:40
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: un nou produs pe piata romanesca

Mesaj de Costel Jambu »

Am o experienta placuta cu un boilies solubil dipuit. Este vorba de Senzor 1016 Editie Limitata. L-am dipuit , sau mai bine spus l-am stropit cu putin csl, formandu-se la suprafata un strat caramelizat. Crapul prins a fost un frumos romanesc de +14kg: http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =3&theater .
Este adevarat ca nu "l-am tavalit" prin pelete, dar nu cred ca ar avea vreo relevanta.
"A ajunge prea departe" e inceputul decaderii ...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”