Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexem87
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 18, 2012 0:08
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de alexem87 »

Acum ca vremea s'a racit e de asteptat ca mustaciosul sa isi intensifice activitatea de hranire. Inca astept ca toamna sa isi intre in drepturi deoarece teoretic e perioada cea mai buna de pescuit la crap. Acesta cauta sa manance mai viguros pentru a'si face rezerve de grasime pentru anotimpul rece. Pareri, sugestii? Ce momeala/nada credeti ca da cele mai bune rezultate in aceasta perioada(pe ape salbatice in mod special)? E corect sa spunem ca in aceasta perioada crapul devine mai lacom? La inceputul verii am fost la magazin sa cumpar carlige de crap iar vanzatorul mi'a recomandat un anume fel de carlige(ceva mai mici) si a pus altul deoparte spunand ca acestea sunt prea mari si sunt mai degraba recomandate spre sfarsitul verii/inceput de toamna(erau mai mari). Ce parere aveti vizavi de carlige si in special de marimea lor?

Un subiect care iar mi s'a parut interesant. "Ultima" tehnica de pescuit la crap(revolutionara am putea spune) si cea mai recomandata, prin prisma rezultatelor, este firul de par. Deoarece toti lauda aceasta tehnica mi s'a parut inconvenient sa pun intrebarea: De ce nu am avut rezultate la fir de par ci mai degraba pe varianta clasica, direct pe carlig? Mentionez ca pescuisc in 90% din ocazii pe ape salbatice dar rezultatele au fost de aceeasi natura si pe ape salbatice si pe balti private si anume ca am avut trasaturi cand momeala era asezata direct pe carlig(fie ca era vorba de porumb, umila mamaliga, buchetul de viermi sau pufuletele). Doar un singur crap s'a aventurat sa muste cand am folosit fir de par.

Argumentele in favoarea firului de par sunt nenumarate dar poate cel mai puternic in sensul asta e prezentarea naturala in apa. Pareri, sugestii? :) Multumesc
"Eruditii de mult au recunoscut ca pescuitul transforma omul in filozof. Din pacate, e aproape imposibil sa cumperi unelte decente cu un salariu de filozof" Patrick McManus

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de kelu84 »

Fix la chestia asta ma gandesc si eu de cateva zile-ca a ma scazut temperatura si pe Siret crapul ar trebui sa isi faca simtita prezenta. Astept sa termin cu nunta si apoi, din septembrie pana in noiembrie-decembrie(daca permite vremea) voi fi acolo daca nu week-end de week-end macar la doua saptamani. Cat despre ideea firului de par, am avut succes si cu aceasta tehnica insa numai cu pelete. In rest, batranul viermus pe ac si pufuletele tot la fel, insa cu pat de nada

suspectu
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 16:25

Re: Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de suspectu »

montura cu fir de par este folosita pentru ca ,atunci cand pestele musca , momeala fiind pe carlig pestele poate simtii carligul mult mai repede si scuipa momeala cu carlig cu tot, insa daca momeala este pusa pe firul de par pestele simte carligul mult prea tarziu cand deja i sa infipt in buza si nu mai poate scuipa , nu sunt un profesionist dar am avut rezultate foarte frumoase cu tehnica asta, cam la orice momeala, dar am sacrificat un an intreg de incercari si partide de pescuit esuate multe la numar pana sa ma conving cum e treaba si acum e ok

P.S. Ducetiva la o balta buna unde sa invatati sa prindeti mult mult peste cu tehnica firului de par, si apoi mergeti cu ceace a-ti invatat pe balti salbatice si normale, nu vreau sa fac reclama dar eu am invatat pescuind la Pleasa ce nam invatat in 20 de ani.. si credetima cand va spun ca sunt atatea chestii .......

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de kelu84 »

In primul rand pescuitul pe Siret, Dunare sau orice alt rau difera foarte mult de pescuitul pe o balta. Pestele are alt mod de hranire, are cu totul alt comportament fata de balta, si aici ne referim in special la crap. Este perfect adevarat ce spui si logic in acelasi timp legat de firul de par, insa chiar si in partidele cand crapul a mancat foarte bine, rezultatele au fost net superioare la momeala pe carlig si nu pe firul de par, drept pentru care am renuntat la firul de par pe Siret. In rest, pe balti firul de par face legea, nici macar nu am vreun rig fara fir de par in traista dedicata baltilor :)

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de gor965 »

suspectu scrie:........... nu vreau sa fac reclama dar eu am invatat pescuind la Pleasa ce nam invatat in 20 de ani........
Sa-neteleg ca daca ma duc la mama baltilor din Romania, superamenajata si suprapopulata, o sa pot invata sa prind un crap de Dunare, la fir de par si boilies, pescuind in agatatura si in curent mare ?! :?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de kelu84 »

@gor965- nu am vrut sa dau nastere la vreun flame insa comparatia este intr-adevar foarte deplasata. Eu cand am fost pe Siret prima oara acum 5-6 ani dupa ani de zile in care am mers numai pe balti private, m-am dus acolo cu mentalitate de Moara Vlasiei si am luat-o in freza original in fata localnicilor care foloseau plumb fix. Mi-a luat ceva timp pana am inteles cum sta treaba. Pe o apa curgatoare se schimba totul....se nadeste altfel, patul de nada se face altfel, momeala este alta, sculele sunt altele

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de Cucu Ionel »

Interesanta afirmatia ta cu privire la firul de par pe Siret!?? :?: Eu pescuiesc pe Siret cam de 30 ani si, pot sa afirm cu mana pe Biblie, ca vad ca se poarta acum chestia asta :wink: :D ca, capturile din ultima vreme, cam de 7-8 ani, de cand folosesc firul de par, sant net mai mari, pestele este agatat mai ferm iar rateurile mult mai putine. :)
Fir intins

wiky
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 12, 2012 19:02

Re: Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de wiky »

pe fir de par este clar avantaj, pe sfantu pescuiam cu patratica uriasa de mamaliga de 2 ori fiarta si de multe ori nu se intepa ca nu se spargea patratica cand musca crapul ! de cand cu firul de par am scapat de aceasta problema-obsesie..

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vremea s'a racit...mustaciosul ce va sa zica?

Mesaj de kelu84 »

Rateuri am avut, nu contest insa cel putin la Movileni si la Padureni jos la pietre nu am avut mare scces la fir de par, plus ca folosesc ace mici, iar rigul de 20 cm, anti-tangle invers pus cu cosulet momitor de la 80gr in sus

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”