Novac(a)

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Novac(a)

Mesaj de legio1083 »

Poate mai plang si altii dupa natrapalele alea care strecoara apa si doar intamplator se mai agata , si atunci cand o fac dau fiori de moarte celui atasat la celalalt capat al firului.

Cum am facut eu, de-am reusit sa prind (neintamplator ) o vaca dinasta: Momitor mare, atat de mare cat iti permite lanseta sa arunci (cel golosit de mine era cam de marimea si forma unui ou de gasca, dupa ce il umpleam cu nada), forfac din textil cat mai suplu, si cat mai fin, lung atat cam e naditorul, ~7cm, un carmac capabil sa inspaimante orice crap cu instinct de conservare, sa zicem nr 2sau 3/0 , cu tija scurta, si varful putin intors, de preferat cu ochet, intrucat am observat ca sta mai bine in positia de "gheara" daca firul este trecut prin ochet ,din ext. spre int, formand unfel de "lign-aligner".
Cam asta e tot....poate inca 3-4 cm de anti tangle, ca sa putem astepta linistiti, fara frica de a crede incurcar forfacul in cazul in care s-a efectuat o aruncare mai smucita.

Important (cred) este modul de hranire, si anume faptul ca buhaiul se apropie de guguloiul de nada ce in contact cu apa formeaza un nor de nada suspendata intre ape, mai ales in jurul momitorului. 2 "pufi" de talie mare plus o bucatica de spuma flotanta puse direct pe rarlig incepand cu ochetul carligului pana la mijlocul curburii fac carligul sa stea asemeni unei gheare, in imediata apropiere a naditorului. terminand nada aflata in suspensie intre ape, se indreapta spre sursa de nada -naditorul . acolo se pozitioneaza cu trompeta la cativa cm de arc si incepe sa "suga" .lipsa nuronilor il face sa nu se sinchiseasca de carligul balanganinsu-se aproape de mufa lui, i atunci cand acesta ajunge la el in gura nu protesteaza pt ca pufuletii care deja incep sa se topeasca au o textura catifelata si chiar interesanta, facandu-l sa cerceteze si pufuletii capcana. atunci carligul se protapeste sanatos in buza de jos datorita pozitiei in care sta suspendat. Tineti aproape , intrucat pleaca in goana! Am incercat si cu boabe de porumb preparate alternate cu spuma flotanta dar rateurile sunt la ordinea zilei. Ori boabele nu boaradestul de repede de pe ac pt facilita fixarea ori textura trezeste suspiciune... inca n-am aflat. Cred ca nada este insa piesa de rezistenta, intrucat este nevoie de o nada care se disperseaza rapid , si care se umfla asemeni unui burete. Un mare pas inainte a fost nada recomandata de Tata Nitu, despre care am auzit in nenumarate randuri ca i face la psihic pe fitovaci , "daca vrea muschiu lui" :twisted: important iarasi e sa ajungi sa te prinzi cat de tare tre sa umezesti nada, incat nici sa plesneasca la impact, nici sa ramana pietroi si sa nu ramana impaibila la "boturile" vitelusilor".

Reimprospatati monturile la fiecare 40 min sa zicem, pt ca atat fufuletii cat si nada, pot capitula la atacurile piticaniilor aflate in balta. Din cand in cand puteti arunca in zona cateva nuci de nada supra umezita care sa plesneasca la impactul cu apa. Dimineata devreme se franesc intre ape , pe curentii din lac, ce poarta fito so zooplanctonul, iar spre miezul zilei se hranesc la suprafata si nu de putine ori patruleaza f aproape de malurile neaccesibile . Din nou... concentrati-va atentia asupra determinarii pestilor sa coboare spre fund, acolo unde se gaseste capcana.

Cu proxima ocazie o sa testez si alte lucruri, intrucat vreau sa ajung sa scad cat mai mult doza de hazard.


P.S. Poate cu ocazia asta imi aduc si eu un mic aport la bagajul de cunostinte existent pe acest forum, ca multumire pt numeroasele probleme rezolvate in urma consultarii "crapmania".


Respect!
Legio - Patria Nostra !

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel »

Multam,Legio,de informatii,este o idee buna.Dupa ce vin de la Dunare am s-o pun in aplicare.
Fir intins

Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu »

nu ai spus ce fel de nada ai folosit in momitor :shock:

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

nucred ca are prea mare importanta intrucat cu o nada no name amestecata cu mamaliga, un alt nene a luat inca un porc dinasta. Importanta e cred consistenta nadei si proprietatea de a se umfla in apa. din catte am ginit eu din nada aia , mare parte o ocupa taratzea e grau. nu cred ca badele cu pretentii isi au locu l, intrucat in paralel am folosit Van der Eiden sau cum s-o mai chema, si n-am avut succes.
Legio - Patria Nostra !

Limax
Mesaje: 43
Membru din: Mar Feb 21, 2006 8:05
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax »

La primul pescuit incerc si eu pe un bat.
Exista de la Dynamite Bites nada pentru Match in ape foarte adanci (Explosive) care intre 30 si 60 minute (in functie de temperatura) se unfla si se ridica inspre suprafata (folosita la momire intre ape).
Nu ne este frica de munca, stim sa ne ferim de ea!

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Mesaj de ioan sebastian »

incearca cu mazare

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

mazarea e pt celelalte chiprinide.
daca o ia , o ia din greeala ...
Se hranesc cu plancton si cu alte pulberi franitoare ce bantuie prin apa. Asa ca mazarea nu prea rimeaza cu fitofagii :wink:
Legio - Patria Nostra !

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Mesaj de ioan sebastian »

personal,nu am dat niciodata dupa fito.mazarea e din auzite :wink:

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Asa din auzite am inteles si eu ca la baterie de tractor se prinde beton somn pe Dunare.. :oops: da asta chiar n-as incerca-o veci!

Mazarea are si ea treaba ei, da nu la specii care se hranesc prin "filtrare".
Legio - Patria Nostra !

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Mesaj de ioan sebastian »

nu vreau sa intru in polemici ,dar stiu sigur de fitofag luat la pestisor.pe Prut,la Stinca.
asa ca nu stiu de ce nu ar minca si mazarea?!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”