2 CRAPI LA UN CARLIG

Moderator: Victoras Petcu

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

2 CRAPI LA UN CARLIG

Mesaj de Peleianu »

Salutare.

Azi am facut o partida frumoasa pe Moara, 10 ore, 8 crapi intre 5 si 9kg pe un vant insistent care a inceput pe la 12 si s-a mai potolit pe la 5, chiar inainte de a pleca. Mai interesant e ca am prins 2 crapi la o singura lanseta, montura cu un carlig. La 5 minute de cand am lasat montura a tras, am recuperat, l-am simtit ca se lasa greu si am scos ... 2 crapi. Initial n-am inteles ce s-a intamplat, am crezut ca mi-am agatat cealalta lanseta care avea si ea un crap. Dar nu. Am prins un crap iar de linia mea s-a incurcat o montura cu agrafa (care nu ar trebui folosita si uite si de ce!) la care capat se afla alt crap. Bietul de el cine stie de cand umbla cu ea in gura si nu putea sa o scoata. L-am tratat cu dezinfectant bine-bine, saracul de el era destul de ranit la bot intr-o parte.
Va pun si poze cu monturile si crapii. Montura mea e in dreapta iar cea pe care am agatat-o e in stanga.
Fişiere ataşate
1.jpg
1.jpg (148.58 KiB) Vizualizat de 1849 ori
2.jpg
2.jpg (191.71 KiB) Vizualizat de 1849 ori
3.jpg
3.jpg (196.78 KiB) Vizualizat de 1849 ori
4.jpg
4.jpg (191.71 KiB) Vizualizat de 1849 ori

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de doruSV »

Un mare BRAVO pentru atitudinea ta.
Cat despre cei care folosesc varteje si agrafe mai sus de plumb (momitoare) sa le fie rusine. Le-as atarna si eu un plumb acolo de ceva sa vad cum isi mai desfasoara activitatea zilnica. :twisted:

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de dani dan »

problema cea mai mare e cine vinde mizeriile alea.le gasesti in majoritatea magazinelor de pescuit (de cartier) care le cumpara la rindul lor din dragonul rosu,niro s.a.
particularul care pescuieste cu ea nu stie ca e nociva,dar,e incapabil sa-si faca o montura corecta,asa ca foloseste ce gaseste.
cred ca victoras ar trebui sa puna paznicii sa mai verifice monturile particularilor,ca oricum stau in carca ta toata ziua,macar sa vada si ei cu ce dai :wink:
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de claudiupascu »

Tinand cont de titlul topicului imi permit sa va spun si eu o intamplare.La o etapa de CN din 2012 pescuiam cu Gabi Sandu pe Corbu si la un moment dat Gabi are un dril iar la finalul lui ...stupoare .Doi crapi in acelasi carlig.Refacand filmul ne-am dat seama ca primul crap a tras din intepatura carligul i-a penetrat buza in totalitate si a iesit prin interiorul gurii iar apoi urmatorul a luat aceeasi montura agatandu-se si el.In spatele nostru o fatuca arbitru era nedecisa daca sa ne lase sa punctam cu ambii pesti.Spre linistea ei unul din pesti era chiar nepunctabil.Deci...Gabi Sandu :lol:

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de cornelserbu »

claudiu, asta e de baronul munchausen, nu de gabi sandu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de Victoras Petcu »

dani dan scrie:problema cea mai mare e cine vinde mizeriile alea.le gasesti in majoritatea magazinelor de pescuit (de cartier) care le cumpara la rindul lor din dragonul rosu,niro s.a.
particularul care pescuieste cu ea nu stie ca e nociva,dar,e incapabil sa-si faca o montura corecta,asa ca foloseste ce gaseste.
cred ca victoras ar trebui sa puna paznicii sa mai verifice monturile particularilor,ca oricum stau in carca ta toata ziua,macar sa vada si ei cu ce dai :wink:
"cred ca victoras ar trebui sa puna paznicii sa mai verifice monturile particularilor"

Dane, eu le spun mereu paznicilor sa fie foarte atenti la monturile pescarilor, mai ales cind pescarul scoate captura pe mal !!!

"ca oricum stau in carca ta toata ziua"

Pe malul pe care se pescuieste sint doi paznici care cintareste pestele capturat,pentru cei cu retinere,care au grije ca pestele sa nu fie retinut prea mult pe mal si sa fie eliberat cit mai repede pentru cei C&R, etc !!! Nu stiu ce te supara la acesti doi paznici ("stau in carca ta"),pentru ca restul paznicilor care le transmit celor doi paznici ce se intimpla pe balta sint pe malul opus :( !!!
Victoras Petcu

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de claudiupascu »

cornelserbu scrie:claudiu, asta e de baronul munchausen, nu de gabi sandu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nea Cornele iti jur ca asa a fost.Cred ca mai are o poza cu ,,fapta" :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de gabi1 »

cornelserbu scrie:claudiu, asta e de baronul munchausen, nu de gabi sandu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Povesti adevarate cu un biban si o stiuca luati simultan la un blinker se mai gasesc, la crap/ciortan este de studiat... :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Remus Munteanu
Mesaje: 195
Membru din: Lun Mai 17, 2010 8:19

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de Remus Munteanu »

Stati linistiti,ca la cat e de ''çurist'' Gabi S.(stiu bine ce zic :D ) ,prinde si trei crapi pe acelasi carlig. :lol:

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: 2 crapi la un carlig

Mesaj de dani dan »

petcuvictor scrie:
dani dan scrie:problema cea mai mare e cine vinde mizeriile alea.le gasesti in majoritatea magazinelor de pescuit (de cartier) care le cumpara la rindul lor din dragonul rosu,niro s.a.
particularul care pescuieste cu ea nu stie ca e nociva,dar,e incapabil sa-si faca o montura corecta,asa ca foloseste ce gaseste.
cred ca victoras ar trebui sa puna paznicii sa mai verifice monturile particularilor,ca oricum stau in carca ta toata ziua,macar sa vada si ei cu ce dai :wink:
"cred ca victoras ar trebui sa puna paznicii sa mai verifice monturile particularilor"

Dane, eu le atrag mereu atentia paznicilor sa fie foarte atenti la monturile pescarilor, mai ales cind pescarul scoate captura pe mal !!!

"ca oricum stau in carca ta toata ziua"

Pe malul pe care se pescuieste sint doi paznici care cintareste pestele capturat,pentru cei cu retinere,care au grije ca pestele sa nu fie retinut prea mult pe mal si sa fie eliberat cit mai repede pentru cei C&R, etc !!! Nu stiu ce te supara la acesti doi paznici ("stau in carca ta"),pentru ca restul paznicilor care le transmit celor doi paznici ce se intimpla pe balta sint pe malul opus :( !!!
victoras,nu am zis-o din rautate,dar e pacat sa vezi pesti chinuiti cind toate astea s-ar putea evita cu doar putina atentie :wink: :wink: :wink:
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”