Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Încuiat
Petcu Mihai
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 04, 2015 11:37

Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de Petcu Mihai »

Am cumparat impreuna cu partenerul meu Lukacs Claudiu, in septembrie, un set de senzori New Direction 4+1 cu Bluetooth pentru concursul Best 10 Carp Fest Hermes Peris Ed. A II-a 14-19 sept 2015. Am contactat producatorul din China, acesta a comunicat reprezentantului pe Romania iar un domn Sorin Buzatu la contactat pe Lukacs Claudiu si au stabilit faptul ca putem testa senzorii, cumparandu-i cu suma de 1460 lei, cu rugamintea sa-l ajutam in ai face reclama, fiind nou pe piata; daca senzorii nu urmau a fi pe placul nostru si-a asumat returnarea banilor.

Senzorii au fost livrati fara documente si fara garantie.

Am scris acest feedback deoarece am vazut cateva topic-uri pe acest subiect si vreau sa va prezint si parerea noastra.
Acesti senzori pe o scara de la 1 la 10 pot sa-i incadrez la 0 (ZERO). Excluzand faptul ca sunt ca pomul de craciun cand se aprind, excluzand faptul ca ne uitam pe timp de zi cum se ridica swinger-ul la trasaturile fine, fara ca senzorul sa sesizeze (am facut noi reglaje dupa ce am discutat telefonic cu Sorin Buzatu, fara imbunatatiri) aspectul care ne-a determinat sa-i dam nota ZERO este faptul ca in momentul in care avem trasaturi laterale (stanga-dreapta) firul efectiv se agata langa rola, se agata in asa fel incat se blocheaza si pestele nu-si mai i-a fir.

Am comunicat aceste lucruri distribuitorului, ne-a promis ca ne returneaza banii si a dorit sa facem o partida de pescuit pe Sanpaul pentru a vedea si el defectele; cum l-ati vazut dumneavoastra asa l-am vazut si noi (dupa 2 programari esuate). Noi am testat din nou senzorii si am avut aceleasi defecte. Ii rog pe aceasta cale pe cei care au participat si au sesizat in special prinderea firului in senzor, sa intervina pentru a confirma, in dorinta de a nu se interpreta faptul ca inventam.

Bineinteles ca nu a mai raspuns la telefon domnul Sorin Buzatu, m-am orientat catre OPC, am explicat cele mentionate mai sus precum si faptul ca nu am primit documente. Ulterior surprinzator au aparut si documente, domnul Sorin nu a recunoscut faptul ca a promis returnarea banilor si nici faptul ca a fost anuntat de defect iar daca avea un defect el astepta in scris in 15 zile etc. Rezolutia OPC-ului a fost sa trimit senzorii pentru a fi reparati.

Imi cer scuze fata de cei care vor sa vanda acest tip de senzori, si eu m-am gandit, dar decat sa-i fac rau unui posibil cumparator prefer sa trec cei 1460 lei la pierderi. Mai departe faptul ca, din punctul meu de vedere, s-a facut o inselaciune, vor demonstra alte organe ale statului.

claudiubv
Mesaje: 311
Membru din: Lun Iul 19, 2010 14:44

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de claudiubv »

Da din pacate Sorin Buzatu nu are cuvint.....
Lukacs Claudiu


*** CAMPION NATIONAL 2012***
*** CAMPION MONDIAL 2012***
*** VICE CAMPION MONDIAL LA INDIVIDUAL 2012 ***
...ACS Carpteam Brașov...

Avatar utilizator
New Direction
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iul 05, 2015 12:02

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de New Direction »

multumim ptr feedback.
deja aberezi... odata cu rezolutia primita de la OPC, ai primit si copii ale documentelor( factura, chitanta si copia certificatului de garantie). Din toate seturile vandute pana acum de noi si peste 4500 in lume, esti singura persoana care a avut ceva de comentat in aceasta priviinta. Conform legilor in vigoare, termenul de retur fara nici o discutie din partea noastra( numai ptr comenzile online..) a fost de 10 zile lucratoare. de pe 7 sept pana in noiembrie....au trecut multe zile, chiar luni. V-am solicitat sa trimiteti setul de senzori in service, sa se constate daca sunt sau nu probleme...
Inainte de comanda si de livrare, NU ai vazut ca sunt ca un pom de craciun ?
Conform legilor in vigoare, noi am emis toate documentele ptr marfa vanduta catre dvs, fiind inregistrate in contabilitate inca din luna septembrie 2015. Nu vad unde e inselaciunea ?

claudiubv
Mesaje: 311
Membru din: Lun Iul 19, 2010 14:44

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de claudiubv »

Sorine noi cind am cumparat senzori ai zis ca daca nu ne plac S-au au o problema ne returnezi bani. ...cea ce nu sa intimplat .
Lukacs Claudiu


*** CAMPION NATIONAL 2012***
*** CAMPION MONDIAL 2012***
*** VICE CAMPION MONDIAL LA INDIVIDUAL 2012 ***
...ACS Carpteam Brașov...

Petcu Mihai
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 04, 2015 11:37

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de Petcu Mihai »

Pe 7 sept ai livrat senzorii, pe 19 sept s-a terminat concursul, tot pe 19 ai intrat pe balta de la Peris si din pacate nu ne-am putut intalni (desi l-ai sunat pe Claudiu de cateva ori) iar pe 21 sept te-am sunat si ti-am zis de defecte. Ai propus sa mai testam inca o data si ai solicitat sa fii present sa vezi si balta de la Sanpaul. Am facut rezervare pentru 24.09, nu ai venit, mi-ai zis sa mai fac una ca o sa vii sigur si am facut pentru 12.10, de asemenea nu ai venit. Ne-ai spus sa scriem in China sa vada si aia defectele ca sa-ti iei si tu banii inapoi, am scris....I-ai spus lui Claudiu sa-i trimitem si ne vei da banii, am trimis coletul pe care ai refuzat sa-l platesti....

O sa vedem daca sunt singurul sau nu cu aceasta problema.

PS: documentele inca nu le-am primit desi am facut adresa catre OPC; vom vedea tot circuitul importului si daca te-ai inregistrat in septembtie cu factura in contabilitate, antedatat poate sa faca oricine... apropo, de la sfarsitul lunii septembrie convorbirile au fost inregistrate, asta asa ca masura de protectie la care se pare ca vom apela...

Avatar utilizator
New Direction
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iul 05, 2015 12:02

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de New Direction »

Petcu Mihai scrie:Pe 7 sept ai livrat senzorii, pe 19 sept s-a terminat concursul, tot pe 19 ai intrat pe balta de la Peris si din pacate nu ne-am putut intalni (desi l-ai sunat pe Claudiu de cateva ori) iar pe 21 sept te-am sunat si ti-am zis de defecte. Ai propus sa mai testam inca o data si ai solicitat sa fii present sa vezi si balta de la Sanpaul. Am facut rezervare pentru 24.09, nu ai venit, mi-ai zis sa mai fac una ca o sa vii sigur si am facut pentru 12.10, de asemenea nu ai venit. Ne-ai spus sa scriem in China sa vada si aia defectele ca sa-ti iei si tu banii inapoi, am scris....I-ai spus lui Claudiu sa-i trimitem si ne vei da banii, am trimis coletul pe care ai refuzat sa-l platesti....

O sa vedem daca sunt singurul sau nu cu aceasta problema.

PS: documentele inca nu le-am primit desi am facut adresa catre OPC; vom vedea tot circuitul importului si daca te-ai inregistrat in septembtie cu factura in contabilitate, antedatat poate sa faca oricine... apropo, de la sfarsitul lunii septembrie convorbirile au fost inregistrate, asta asa ca masura de protectie la care se pare ca vom apela...

stam la dispozitia oricarui organ al statului, cu toate documentele...inclusiv cele de import. Toate facturile sunt inregistrate,....din acel facturier pana azi s-au taiat multe alte facturi...
Jocul asta de intimidare nu merge... incearca altceva.
Daca in acest set exista un senzor cu probleme... se inlocuieste, se repara...Dar ptr a face acest lucru, este necesara o constatare, si implicit o fisa de service. NU am avut ce constata...

cata grasu
Mesaje: 57
Membru din: Lun Mai 12, 2008 21:03

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de cata grasu »

nu esti singurul tepuit, si un bun prieten de-al meu a dat banii pe acesti avertizori si nu piuie niciodata daca nu este firul pus drept pe avertizor ! o firma serioasa avea un distribuitor serios, nu un ilustru necunoscut tare in gura fata de clienti !
SREVNI ETSETIC !

Avatar utilizator
New Direction
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iul 05, 2015 12:02

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de New Direction »

cata grasu scrie:nu esti singurul tepuit, si un bun prieten de-al meu a dat banii pe acesti avertizori si nu piuie niciodata daca nu este firul pus drept pe avertizor ! o firma serioasa avea un distribuitor serios, nu un ilustru necunoscut tare in gura fata de clienti !
cine este acel prieten ?
vorbim sa ne aflam in treaba ?
nu sunt tare in gura.... omul nu stie despre ce vorbeste. s-au emis acte, daca sunt probleme in perioada de garantie...sa trimita produsul la service....asa se face. Nu ne apucam acum sa aruncam cu noroi intr-un produs sau in cineva ptr ca refuza sa returnez contravaloarea sumei.
apropo, esti prieten cu petentul si te-a pus sa scrii pe forum ?
daca ai intradevar pe cineva care are probleme cu senzorii mei, sa ii trimita la service ! Ceea ce spui e aberant, ptr ca rola nu are suprafata perfect rotunda, are multe muchii...oricum ar sta firul pe ea, tot o invarte. Sensibilitatea minima este de 3.5 mm fir....

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de Alexandru Mihai »

cata grasu scrie:nu esti singurul tepuit, si un bun prieten de-al meu a dat banii pe acesti avertizori si nu piuie niciodata daca nu este firul pus drept pe avertizor ! o firma serioasa avea un distribuitor serios, nu un ilustru necunoscut tare in gura fata de clienti !
Acuzele trebuiesc însoțite de dovezi! Dacă nu, va rog sa nu va lansati in acuze nefondate.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
New Direction
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iul 05, 2015 12:02

Re: Probleme Senzori New Direction 4+1 cu bluetooth

Mesaj de New Direction »

cum poti pune firul stramb pe rola ? e imposibil ! lanseta sta perpendicular pe senzor, firul trece prin swinger dupa care pe rola , si iese drept, spre inelul lansetei. Asta daca swingerul e perpendicular pe senzor, desigur...
Poate amicul tau a setat sensibilitatea la treapta 9... acolo este necesar 1.6 cm de fir ptr a detecta trasatura.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”