Boilies picant

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Boilies picant

Mesaj de mihasca_doru »

Buna ziua, dragi pescari. Zilele acestea voi rula niste bile home made si ma gandeam sa pun in partea lichida un extract de chili. Pentru ca am vazut ca sunt la “moda” bolies-urile picante, mai ales primavara pe apa rece. Nu stiu care este diferenta intre un boilies normal si unul picant. Ce il face mai special pe cel picant sau cu ce atrage sau ajuta crapul acest gust de pucant? Il ajuta la digestie, il atrage pur si simplu? Daca m-ar putea cineva ajuta cu o explicatie asi fi recunoscator.
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies picant

Mesaj de Vladut Mateianu »

Extractul de chili este util sa-l folosesti tot anul. Contine capsaicina, substanta activa din ardeiul iute, cu rol important in digestie.... De fapt, este secretul Robin Redului ! :D Eu folosesc de multi ani, iti recomand. :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies picant

Mesaj de robyvan »

Poti sa pui, rau nu face.
Dar crapul nu are receptori pt capsaicina. Demonstrat stiintific.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies picant

Mesaj de Vladut Mateianu »

robyvan scrie:Poti sa pui, rau nu face.
Dar crapul nu are receptori pt capsaicina. Demonstrat stiintific.

Eu am demonstrat practic ca ii cam place... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies picant

Mesaj de robyvan »

Vladut Mateianu scrie:
robyvan scrie:Poti sa pui, rau nu face.
Dar crapul nu are receptori pt capsaicina. Demonstrat stiintific.

Eu am demonstrat practic ca ii cam place... :D
Nu contest.
slowly we rot- by Obituary

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Boilies picant

Mesaj de pilbak levente »

si eu am folosit 100 gr boia de ardei picant la 1 kil de bile si am prins bine la ele

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies picant

Mesaj de adnov »

Voi sunteti siguri ca chili a fost reteta succesului sau poate altceva din bila? Si eu am testat bila cu si fara chili si mari diferente nu am observat. Pentru mine e cost in plus... demonstrat stiintific si pe balta.
Vladut nimeni nu stie secretul Robin Red-ului! Faci niste afirmatii fara o baza reala de cunostinte. Daca s-ar stii toti ar produce Robin Red, inclusiv tu, asa ca hai sa nu mai vorbim doar sa umplem paginile forumului. Daca vreti sa ajutati un incepator nu incercati sa-l aburiti cu can can-uri. Asta nu ajuta!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies picant

Mesaj de Vladut Mateianu »

adnov scrie:Voi sunteti siguri ca chili a fost reteta succesului sau poate altceva din bila? Si eu am testat bila cu si fara chili si mari diferente nu am observat. Pentru mine e cost in plus... demonstrat stiintific si pe balta.
Vladut nimeni nu stie secretul Robin Red-ului! Faci niste afirmatii fara o baza reala de cunostinte. Daca s-ar stii toti ar produce Robin Red, inclusiv tu, asa ca hai sa nu mai vorbim doar sa umplem paginile forumului. Daca vreti sa ajutati un incepator nu incercati sa-l aburiti cu can can-uri. Asta nu ajuta!
Eu cred ca tu faci niste afirmatii gresite, fara sa fi in cunostiinta de cauza. Rr il produce inclusiv o firma celebra din Romania, dupa ce a creat reteta in urma testelor de laborator. A fost ideea mea. Mai multi producatori de nada cumparam de acolo, produsele sunt identice. Imi pare rau ca am si intervenit "sa dau din casa" , datorita incepatorilor ca tine atoatestiuturi nu mai posteaza nimeni la subiecte de acest gen....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Boilies picant

Mesaj de Eduard Mosneanu »

adnov scrie:Voi sunteti siguri ca chili a fost reteta succesului sau poate altceva din bila? Si eu am testat bila cu si fara chili si mari diferente nu am observat.
La bile nu ma pot pronunta, insa, la feeder, mai ales toamna, un aditiv picant ( de regula folosesc Bait-Tech Hot Chilli ) a facut diferenta intre a prinde 2 pesti si 10. In sensul ca, daca reveneam pe nada neaditivata , dupa jumatate de ora max, incetau si prezentarile.
Poate ca nu e un "atractant" pentru crap, ci doar schimba PHul apei din zona momelii, insa, e un element care face diferenta in unele partide.
Gone fishing....

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies picant

Mesaj de adnov »

Vladut...de unde ai tras tu concluzia ca as fi incepator? Faptul ca nu sunt producator de nada nu inseamna ca nu am ceva cunostinte in acest domeniu. Sa-ti mai dau un exemplu de "abureala" daca insisti,cu scuzele de rigoare ca deviez un pic de la acest topic. Toti producatorii si comerciantii de nada, inclusiv tu, recomanda folosirea a maxim 10ml de aroma/kg de mix pe motivul ca mai multa creaza repulsie...bla bla bla. Apoi vii cu un articol "Revolutia nadelor..." in care dai o reteta cu un procent dublu de aroma decat cel recomandat. Sa fii avut iar un moment de sinceritate ca cel de mai sus unde spui ca nu folosesti RR original ci ceva facatura autohtona? Sau aia cu max 10ml e de fapt o abureala si "baietii destepti" baga dublu sau chiar triplu? Si revenind la subiect crezi ca in acea reteta data de tine secretul succesului o fi de la "ingredientul secret" sau de la RR contrafacut sau o fi cumva de la cele 3gr de chili? Intreb si eu ca un incepator, poate se milostivesc zeii acestui fenomen sa ne mai lumineze si pe noi.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”