Select Baits Elite-D 13’

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Alexandru Mihai »

Am făcut o scurta prezentare a acestei lansete pe Facebook, iar in urma a mai multor mesaje primite de la prieteni care mi-au indicat faptul ca ar trebui sa îmi spun punctul de vedere si aici pe Crapmania despre acesta lanseta dau curs acestor mesaje.

Am auzit de aceste lansete de la Alexandru Chivu care mi-a spus ca din punctul lui de vedere este o lanseta corecta cu care poți sa lansezi destul de ușor la peste 190 m.
Cum sunt genul omului circumspect am cerut si eu lanseta la producător pentru câteva teste.
Ce a urmat in urma testelor este chiar incredibil, de la prima aruncare am dat peste 192 m, nu mi-a venit sa cred si am repetat si iar 193 metri, cea mai lunga aruncare a mea cu aceasta lanseta este de peste 195 metri si nu am terminat încă ca sa pot sa ajung la o concluzie finala.Pana acum pot doar sa spun ca lanseta este permisibila, accesibila oricărui pescar, foarte ușor de lansat, plumb de 115 gr este de recomandat, revin cu INFO si despre comportamentul in drill, dar pana atunci eu cred ca in drill va Senzaționala.
Nu doresc sa fac comparație cu alte lansete care sunt special pentru casting pentru ca aceasta lanseta nu este concepută pentru casting si strict pentru pescuit, ca se pot atinge si distante apreciabile asta este data de puterea lansetei, greutatea redusă de numai 388 gr pentru cele cu inel de plecare de 40 mm si 395 gr cele cu inel de plecare de 50 mm.
Lanseta este realizată din carbon 40 T si 1 K de origine japoneza, îmbinarea celor doua tipuri de carbon si conținutul minim de rășină a rezultat o lanseta cu greutate redusă, rigiditate, putere, diametru redus si o rezistența foarte buna la torsiune si compresie a blank ului.
Seria Elit D a primit o mandrina Fuji , obținută prin frezare din același carbon cu cel al lansetei, ața de matisaj Gudebrod de culoare purpurie, cu reflexe metalice, inele Sic, cu rama din oțel si cu inel de vârf cu profil antirasucire.
Select Baits Elit-D 13’ vine in doua variante de echipare cu inele după cum urmează:

40 mm 30 mm 25 mm 20 mm 16 mm 16 mm antitagle
Sau
50 mm 40 mm 25 mm 20 mm 16 mm 16 mm antitagle

Urmează testul pescuitului după care am sa revin cu detalii si despre comportamentul lansetei in drill.
Fişiere ataşate
A3F2B04E-80FC-43E7-8915-278C7E95408F.jpeg
A3F2B04E-80FC-43E7-8915-278C7E95408F.jpeg (91.53 KiB) Vizualizat de 5060 ori
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Mindfreak
Mesaje: 328
Membru din: Dum Iun 23, 2013 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Mindfreak »

Imi pare rau ca am ratat castingul Select Baits sa fi avut ocazia sa incerc si eu noile lansete Elite D, sa vad cum se comporta in mainile unui pescar care nu e atat de pasionat de casting.
Maxx, tu esti unul dintre cei mai buni aruncatori din tara..sunt curios daca ai ales deja sau ai alege sa pescuiesti in competitii cu modelul mai sus mentionat? (acolo unde stim cu totii ca fiecare metru conteaza.)

Multumesc in avans :D
Looking for a new record ! P.B - 29.2 kg

alichivu
Mesaje: 124
Membru din: Mar Ian 03, 2012 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de alichivu »

Lanseta este încă în teste, asa cum a spus si Alexandru Mihai.
Eu am primit lanseta cu o săptămână înaintea lui Max si intr-adevar de la primul antrenament am reusit trei aruncari de peste 190 m, am iesit si pe lac si am incercat-o cu naditor si am fost foarte multumit.
Eu nu o sa punctez datele tehnice referitoare la puterea lansetei sau a tipului de carbon folosit, aceste aspecte le găsiți pe pagina producătorului "Select Baits", in schimb va pot spune ca este o lanseta cu potențial cu un aspect exterior remarcabil .
Ramane de vazut cum se comporta in dril, probabil ca in scurt timp o sa putem spune si cum este in lupta cu pestele.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Alexandru Mihai »

Salut,

In condițiile in care am dat peste 190 metri cu aceasta lanseta folosind un fir de 0,25 mm si un plumb de 115 grame in condiții de casting, as putea spune ca in condiții de concurs unde as putea folosi un fir de 0,20 mm plus montura si plumb de 110 gr ca sa acopăr plaja de 115-116 gr total pentru o aruncare optima plus greutatea redusă a lansetei răspunsul meu este DA, as folosi aceasta lanseta in competiții pentru ca îmi va permită sa ajung sa pescuiesc ușor la 170 metri, mai mult ca sigur nu voi simți oboseala după 48 h ca in cazul altor lansete mai tari si evident mai grele.

Vreau sa fac o precizare: aceasta lanseta a fost concepută pentru pescuit, drept urmare o poate folosi oricine, orice pescar, chiar si un pescar modest la capitolul aruncare la distanța, va simți diferența cu aceste lansete.
Lanseta se poate folosi foarte bine si la pescuitul de plăcere nu este doar pentru cei care pescuiesc doar in competiții.

In acest an am sa pescuiesc cu aceste lansete la liber dar si in competiții, următorul concurs îl am pe Corbu unde distanța pe anumite standuri este esențială, sunt 100 % ca își vor face treaba foarte bine.

Revin cu INFO!!!
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Andrei91 »

Cu lanseta “vulkan” nu ai facut cateva aruncari? felicitari pentru postare .

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Alexandru Mihai »

Andrei91 scrie:Cu lanseta “vulkan” nu ai facut cateva aruncari? felicitari pentru postare .
Salut Andrei,

Inca nu am testat lanseta Vulkan, este in programul meu, saptamana viitoare o sa intre si ea in teste.
De asemenea testele vor fi filmate si filmuletele vor fi urcate aici ca sa vedeti cum lucreaza in aruncare.

Multumesc pentru felicitari.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
gave
Mesaje: 760
Membru din: Dum Iul 11, 2010 0:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de gave »

Mulțumim pentru informații!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

Primul cumparator al unui set de patru lansete din gama Elite-D, va beneficia de o sesiune de casting de doua ore alaturi de Alexandru Mihai (Max).

Select Baits multumeste pe aceasta cale lui Max pentru suport si colaborare.

Cei interesati, sunt rugati sa trimita un pm cu print screen, dupa efectuarea comenzii.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Alexandru Mihai »

Salut,

Vreau sa va anunt ca pe data de 31.03.2018 la Sibiu va avea loc lansarea oficiala a lansetei Select Baits Elit - D si tot oficial va anunt ca aceasta lanseta va intra in focurile concursurilor de casting, pana acum nu a intrat in aceste concursuri pentru ca fiind o lanseta noua a trebuit testata si verificata intai.
Ce pot sa va zic pana in acest moment este ca aceasta lanseta va face o figura frumoasa, greutatea redusa a acestei lansete ne va ajuta sa obtinem un rezultat frumos la concursurile de casting.

Va asteptam sambata 31.03.2018 la Sibiu sa va povestim si prezentam aceasta lanseta.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

alichivu
Mesaje: 124
Membru din: Mar Ian 03, 2012 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de alichivu »

Salutare dragi pescari,În data de 31.03.2018 la Sibiu, cu ocazia concursului de casting Select Baits Casting Cup organizat de Doloc Viorel, a avut loc lansarea o!cială a noilor lansetelor produse de Select Baits. In centrul atentiei a fost gama Elite-D (lanseta si spod).Din punctul meu de vedere este o lanseta foarte permisivă și usor de încărcat cam cu orice gramaj de plumb(in limita bunului simt). Dupa mai multe teste, pot spune ca lanseta se incarca optim cu plumbiintre 115 gr si 125 gr. Blancul usor, cu o rata de revenire a varfului fulgeratoare, !nisajele lansetei, au fost principalele argumente care m-au determinat sa aleg acesta gama in sezonul de pescuit 2018. Atrag atentia asupra faptului ca producatorul si-a propus sa scoata o lanseta pentru pescuit (prietenoasa in folosire) si nu pentru concursurile de casting. Cu toate acestea, Elite-D a inregistrat mai multe aruncari de peste 200 metri (masurat pe camp) iar asta imi garanteaza ca pot pescui lejer in competiti cu montura la o distanta de 170 metri, fara sa resimt urme de oboseala dupa prima zi de pescuit.În cadrul concursului de casting eu m-am clasat pe locul 6 la general cu o medie de 199,45 metri. Partcipanti, folosind lanseta si spodul Elite-D, au inregistrat 15 aruncari care au depășit pragul de 200 metri, cu un varf de 216,71 metri, reusit de Ludmil Dimov. Eu am reusit sa trec de pragul de 200 metrui folosind un plumb de 114g cu lanseta, iar cu spod-ul Elite-D am reusit o distanță de 198,70metri cu un plumb de 133gr . Sper ca prezentare mea cât sa fie de folos pescarilor care caută mai multe informatii referitoare la aceste lansete.
Ultima oară modificat Lun Apr 02, 2018 20:28 de către alichivu, modificat 1 dată în total.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”