Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black Editi

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black Editi

Mesaj de HENRICH »

V-a salutcolegi! Nu din plictiseala v-a intreb,ci din curiozitate,Beastmaster am un set,Hakuyo mtx black edition inca nu am incercat.Pescuiesc numai lansat,distante cca. 100m,mulinete shimano power aero xsb.V-a rog pareri de la cei care au folosit pe ambele modele,ma intereseaza toate opiniile -pro contra.Multumesc anticipat!

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de marian_popescu »

Am pescuit cu beastmaster, am facut si cateva lanseuri cu mtx 14 black si mtx 14 primul model, cu configurația de inele 40-12.
Dacă simți nevoia de mai mult, nu ai nevoie de alte lansete, la alta lucruri trebuie sa umbli. Personal, nu as schimba beastmaster nici cu mtx 14, nici cu mtx 16, nici cu mtx top. Doar cu class-ul

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut
La 100m ajungi si daca pescuiesti la feeder... Cred ca cu orice lanseta de pe piata dai 100m. Problemele incep de la 150+
Imagine

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de HENRICH »

Nu chiar distanta este problema,ci aspectul estetic ce apare în urma lansārii,adica în fata inelului de plecare apar dungi diagonale pe blanc cauzat fe fir,la multi am vazut acest fenomen,si la aruncatori mult mai buni decat sunt eu.Dar la lansetele care au inele K,nu am vazut fenomenul.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alin Galbenu scrie:Salut
La 100m ajungi si daca pescuiesti la feeder... Cred ca cu orice lanseta de pe piata dai 100m. Problemele incep de la 150+
In orice situatie lansetele mai puternica ajuta pescarul, inclusiv in pescuitul de pana in 100m. De la posibilitatea de a folosi fire mai groase pentru a ajunge la aceeasi distanta si pana la sustinerea patului de nada prin saci solubili mari ( pentru cine cunoste aceasta abordare ), de la riscul de a se rupe lanseta si pana la fortatul pestilor in agatatura, lansetele tari aduc avantaje. Daca sunt si usoare atunci vorbim de adevaratele lansete de care tot spun de mai bine de 10 ani. :)

MTX14 este peste Beastmaster din toate punctele de vedere. Daca blank-ul a facut diferenta din totdeauna, in ultimul an inelele tip K au linistit definitiv comparatia. Inelele tip K inca multi producatori nu si le permit nici macar pe varfurile de gama, regasindu-se ( cu exceptia MTX )numai pe lansete foarte scumpe. Ma refer la cele cu ceramica subtire, cum sunt si cele de la Fuji.

Totusi, asa cum spune si domnul Marian Popescu, si eu nu consider ca trecerea de la Bestmaster la MTX 14 nu aduce avantaje atat de mari pe cat aduce trecerea la Class.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

HENRICH scrie:Nu chiar distanta este problema,ci aspectul estetic ce apare în urma lansārii,adica în fata inelului de plecare apar dungi diagonale pe blanc cauzat fe fir,la multi am vazut acest fenomen,si la aruncatori mult mai buni decat sunt eu.Dar la lansetele care au inele K,nu am vazut fenomenul.
Inelele tip K anuleaza si aceasta problema a lansetelor, in care, la aruncare, se taie matisajul inelelor din cauza firului.
Totusi problema se poate rezolva si la inelele normale, prin schimbarea tehnicii de aruncare, mai exact prin lasarea firulu putin mai lunga, in pozitia optima aruncarii, adica intre spigot si primul inel de deasupra acestuia. In general, acele taieturi pe matisaj apar cand firul se lasa foarte scurt la lansare.

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de HENRICH »

Ultimele 10 partide in asa mod am lansat,putina diferenta a fost la dungi cand am folosit inaintas textil,dar si atunci s-a vazut,dar la inaintas conic este si mai pronuntat.Alt aspect nu ma deranjeaza la BM,dar asta tare....

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de mrs »

Pescuiesc de ceva timp cu beastmaster, am pescuit și cu mtx... cu tot respectul pt dan, beastmaster este peste mtx 14... părerea mea ca se poate compara cu class la rigiditate. Pescuiesc cu înaintaș textil, nu am dungi în dreptul inelului de plecare.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black Editi

Mesaj de osc1or »

Si eu am BM de vreo 4 ani, sau chiar 5..
Am si 1 class de vreo 2 sezoane.
Nu stiu despre inele, frumusete, matisaje frumoase si camasi 7k de carbon, nici nu ma intereseaza prea tare... nici de greutate nu pot vorbi prea tare, 30g in plus sau in minus nu le simt..
Dpmdv BM sunt best buy in gama lor, si nu le-as schimba cu nimic.

Eu le folosesc si la pescuit la 160m+ dar si la pescuit in 100m cu momitoare mari si fire de 40...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Critic echilibrat

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de marian_popescu »

Dl. Dan, revenim la aceleași discuții. Schimbarea uneltelor de pe primul model de mtx 14 nu a adus niciun avantaj tehnic. Asa cum erau primele, sunt in continuare niste lansete excelente, pe care nu le dau pe toate k-urile astea noi.
Macar cu BM nu au făcut acest compromis pur comercial cu inelele, le-au lăsat pe alea care trebuie. Cu tx-urile au intrat în rândul lumii, ca altfel nu vindeau mai nimic cu nebunia asta după inele 50-16...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”