scule pescuit plantat

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

dncorneliu
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 25, 2019 11:30

scule pescuit plantat

Mesaj de dncorneliu »

Salut,
deoarece au trecut ani destui decand am fost ultima data la pescuit, cred cu tarie ca am nevoie de niste pareri actuale si cat mai la obiect.Vreau sa mi achizitionez scule noi pentru plantat. Momentan am doar barcuta un WAVERUNNER MK4, mi a adus o cineva din Anglia la un pret destul de decent. intentionez sa mi iau
- sonar, cu gps sau separat ? ca optiuni am gasit TOLSON TF 640 vs TOLSON TF500+TOLSON XPILOT,ca pret ies tot acolo. As opta pentru varianta modulara.Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat ar fi super.
-lansete DAIWA BLACK WIDOW de 3,6m cu 3lbs si mulinete DAIWA BLACK WIDOW br 5000A.
- acum, din ce am citit prin forumuri am vazut ca ar fi de preferat fir textil, plumb pierdut.
- daca aveti sugestii la avertizori si rod pod , pe care deja le folositi, ar fi super.
ASTEPT CU INTERES PARERILE VOASTRE SI ORICE ALTE SUGESTII LEGATE DE PESC PLANTAT, DIN PROPRIA VOASTRA EXPERIENTA SUNT BINEVENITE !!!!
MULTUMESC!!!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

Ai 2 probleme :
- fiecare o sa iti recomande cu ce pescuieste el
- 99% din pescarii care au mers pe recomandari , nu au fost multumiti
Ai o gramada de citit :
comentarii-echipament-crap-f6/
E bine sa precizezi si bugetul tau , asa vei primi recomandari la obiect .

dncorneliu
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 25, 2019 11:30

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de dncorneliu »

pai pt sonar si gps am buget cam la 4000 ron iar lanseta + mulineta cam 700-800 ron.
acum rod pod ul si swingere...am vazut ca poate varia destul de mult. Oricum ceva mediu spre bun.
Iar subiectele forumului le am cam citit si am vizualizat si youtube, asa am ajuns la concluziile de mai sus legate de gps si scule. Dar pana la urma asta e rolul forumului.Chiar daca ne repetam cateodata .
Si oricata " gramada " as citi si studia , nu cred ca pot ajunge la nivelul celor care practica si care pot impartasi din experienta lor.

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Driscu Radu »

Salut daca tot vrei să-ți ei lansete de 3.6 ia macar un 3.25 sau 3.5 crede-mă sunt mai "universale" , poti aborda mai multe stiluri cu un singur set.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Din ce am discutat cu cei ce produc navomodele, Toslonul este cel mai folosit si recomandat sonar pentru barcuta. Din pacate, nu cunosc alt model pentru a putea sa imi dau cu parerea.

http://www.totalfishing.ro/sonar-color- ... 69874.html

Ca si combo pentru pescuitul plantat si tinand cont de buget, as merge pe urmatoarea varianta:

Shimano TX2 este o lanseta ceva mai rigida si cu rezerva de putere mai mare decat Daiwa Black Widow. Aceasta m-ar ajuta si atunci cand am nevoie sa pescuiesc din mana si nu doar plantat.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 94030.html

Ca si mulineta pentru a ma putea incadra in buget, as alege Custom Black-ul de 80 - o mulineta cu tambur de capacitate mare, tambur de rezerva si frana noua de la Okuma (FDP).
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 90766.html

Daca doriti o mulineta cu baitrunner, se poate lua in calcul urmatorul model de la Okuma (momentan indisponibil). Este vorba de AXEON BF 565 - de asemenea o mulineta cu capacitate mai mare de inmagazinare a firului.
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 68131.html

Din punctul meu de vedere, atat Axeon BF 565 cat si Custom Black sunt peste Daiwa Black Widow BR.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

dncorneliu scrie:Salut,
deoarece au trecut ani destui decand am fost ultima data la pescuit, cred cu tarie ca am nevoie de niste pareri actuale si cat mai la obiect.Vreau sa mi achizitionez scule noi pentru plantat. Momentan am doar barcuta un WAVERUNNER MK4, mi a adus o cineva din Anglia la un pret destul de decent. intentionez sa mi iau
- sonar, cu gps sau separat ? ca optiuni am gasit TOLSON TF 640 vs TOLSON TF500+TOLSON XPILOT,ca pret ies tot acolo. As opta pentru varianta modulara.Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat ar fi super.
-lansete DAIWA BLACK WIDOW de 3,6m cu 3lbs si mulinete DAIWA BLACK WIDOW br 5000A.
- acum, din ce am citit prin forumuri am vazut ca ar fi de preferat fir textil, plumb pierdut.
- daca aveti sugestii la avertizori si rod pod , pe care deja le folositi, ar fi super.
ASTEPT CU INTERES PARERILE VOASTRE SI ORICE ALTE SUGESTII LEGATE DE PESC PLANTAT, DIN PROPRIA VOASTRA EXPERIENTA SUNT BINEVENITE !!!!
MULTUMESC!!!
Atunci sa le luam pe rand ! Si eu pescuiesc in mod majoritar la plantat :
- despre barcuta , nu pot sa spun nimic , nu am avut modelul , as fi interesat de ce viteza prinde , am avut un Carponizer scump facut in Germania , pana plantam o lanseta ma lua somnul , l-am trimis inapoi
- sonar , am un Humminbird mediu ca bani , nu il mai folosesc de mult timp , ca sa vada ceva trebuie sa merg cu barcuta la minim de viteza si ... :roll:
- GPS doar daca pescuiesti la mare distanta , nu mai vezi prea bine si vrei neaparat sa nadesti exact in acelasi loc
- din punctul meu de vedere prea mari investitii in barcuta , sonar si GPS si prea putini pentru mulinete si lansete
- nu cred ca exista lansete speciale pentru plantat , exista lansete de crap , de spinning si de barca solide pentru somn&etc + altele
- orice navomodel nu e infailibil , daca se strica...pierzi elicea...probleme cu acumulatorii = naspa , eu am patit-o de cateva ori
- daca se strica , ai 2 optiuni , treci la lanseuri + spod + racheta de nadire + eventual cobra SAU PLECI ACASA
- montura cu plumb pierdut obligatorie , in-line pentru plantat
- de ce fir textil
- depinde unde pescuiesti , daca locul de pescuit e mic , e bun un rodpod , daca e mare...preferabil picheti

RECOMANDARI :
- bete foarte bune peste buget Century , bune Shimano , ieftine dar rezistente Dan Mitranescu
- fir Shimano Technium 0,40 pentru plantat cu leadcore Solar
- mulinete iti recomand cu caldura Shimano Ultegra 5500 XTB sau mai bune de 14000
- plumbi Fox , greutatea depinde ....unde pescuiesti ...lac sau apa curgatoare
- rod pod exceptional Solar , bun Fox Skypod

Sper sa te ajute !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

M-am uitat si putin la barca . Cateva impresii personale :
- foarte solida
- catamaranele stau bine pe valuri si vant
- viteza foarte mica...tot din punctul meu de vedere , datorata si modului de inserare al monturii pe jos...sunt necesare protectii serioase antibradis...dar si sa nu iti taie firul
- nu iti recomand sa duci 2 monturi in acelasi timp...de foarte multe ori se incurca intre ele
https://www.youtube.com/watch?v=oLNsB3PBSkQ
- o sa vezi cam cat timp iti ia sa plantezi la 200 de metri 4 lansete
Am vazut multi care au renuntat la astfel de barcute ...cand pe balti au vazut ceva de genul :
https://www.youtube.com/watch?v=ZgFs2U7ClMc
Cand unul cu catamaran...ajunge la locul de plantat , cel din exemplul 2 deja a plantat toate cele 4 !
Daca esti un tip calm...nu-i problema !

dncorneliu
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 25, 2019 11:30

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de dncorneliu »

Florin Pata scrie:
dncorneliu scrie:Salut,
deoarece au trecut ani destui decand am fost ultima data la pescuit, cred cu tarie ca am nevoie de niste pareri actuale si cat mai la obiect.Vreau sa mi achizitionez scule noi pentru plantat. Momentan am doar barcuta un WAVERUNNER MK4, mi a adus o cineva din Anglia la un pret destul de decent. intentionez sa mi iau
- sonar, cu gps sau separat ? ca optiuni am gasit TOLSON TF 640 vs TOLSON TF500+TOLSON XPILOT,ca pret ies tot acolo. As opta pentru varianta modulara.Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat ar fi super.
-lansete DAIWA BLACK WIDOW de 3,6m cu 3lbs si mulinete DAIWA BLACK WIDOW br 5000A.
- acum, din ce am citit prin forumuri am vazut ca ar fi de preferat fir textil, plumb pierdut.
- daca aveti sugestii la avertizori si rod pod , pe care deja le folositi, ar fi super.
ASTEPT CU INTERES PARERILE VOASTRE SI ORICE ALTE SUGESTII LEGATE DE PESC PLANTAT, DIN PROPRIA VOASTRA EXPERIENTA SUNT BINEVENITE !!!!
MULTUMESC!!!
Atunci sa le luam pe rand ! Si eu pescuiesc in mod majoritar la plantat :
- despre barcuta , nu pot sa spun nimic , nu am avut modelul , as fi interesat de ce viteza prinde , am avut un Carponizer scump facut in Germania , pana plantam o lanseta ma lua somnul , l-am trimis inapoi
- sonar , am un Humminbird mediu ca bani , nu il mai folosesc de mult timp , ca sa vada ceva trebuie sa merg cu barcuta la minim de viteza si ... :roll:
- GPS doar daca pescuiesti la mare distanta , nu mai vezi prea bine si vrei neaparat sa nadesti exact in acelasi loc
- din punctul meu de vedere prea mari investitii in barcuta , sonar si GPS si prea putini pentru mulinete si lansete
- nu cred ca exista lansete speciale pentru plantat , exista lansete de crap , de spinning si de barca solide pentru somn&etc + altele
- orice navomodel nu e infailibil , daca se strica...pierzi elicea...probleme cu acumulatorii = naspa , eu am patit-o de cateva ori
- daca se strica , ai 2 optiuni , treci la lanseuri + spod + racheta de nadire + eventual cobra SAU PLECI ACASA
- montura cu plumb pierdut obligatorie , in-line pentru plantat
- de ce fir textil
- depinde unde pescuiesti , daca locul de pescuit e mic , e bun un rodpod , daca e mare...preferabil picheti

RECOMANDARI :
- bete foarte bune peste buget Century , bune Shimano , ieftine dar rezistente Dan Mitranescu
- fir Shimano Technium 0,40 pentru plantat cu leadcore Solar
- mulinete iti recomand cu caldura Shimano Ultegra 5500 XTB sau mai bune de 14000
- plumbi Fox , greutatea depinde ....unde pescuiesti ...lac sau apa curgatoare
- rod pod exceptional Solar , bun Fox Skypod

Sper sa te ajute !
Referitor la lansete si mulinete, bugetul este elastic.Vreau sa fie de calitate si sa le am mul timp.
M am oprit la Daiwa datorita impresiilor facute in urma studierii netului.
Cu siguranta ma ajuta recomandarile facute din experienta.Apreciez si multumesc foarte mult !!!!
Cat despre barcuta scrie in manual ca prinde 3,6 km/h. Deci 200m i ar face cam in 3-4 min. Cred ca e ok.
Referitor la recomandarile facute
- century imi depaseste bugetul, insa shimano e ok. daca e un model anume pe care mi l recomanzi ar fi super. din 2 bucati.
- la mulinete inteleg ca nu recomanzi cu baitrunner.imi spui de ce , te rog? Eu am citit ca ar ajuta mult cea cu baitrunner,dar fara experienta,nu am folosit una. Asa ca buget ar fi ok chiar si cea de 14000.
- fir textil pentru cam vazut ca te tine 5-6 sezoane si nu are elongatie lucru util la distante mari.
- la plumb ma oprisem pe grippa pierdut peste 100g. nu pescuiesc deloc in rau,doar in balti.
-rod pod...hmm un pic cam scumpute. eu ma oprisem pe fox horizon. Nu stiu ce sa zic...daca ar face diferenta poate as face un efort.
- la swingere m am oprit pe fox mk2 ilum, iar avertizori Fox Micron Mr Plus.
- la sonar voi ramane pe tolson tf 500 plus x pilot.

MULTUMESC.

dncorneliu
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 25, 2019 11:30

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de dncorneliu »

Claudiu Garlea scrie:Salut,

Din ce am discutat cu cei ce produc navomodele, Toslonul este cel mai folosit si recomandat sonar pentru barcuta. Din pacate, nu cunosc alt model pentru a putea sa imi dau cu parerea.

http://www.totalfishing.ro/sonar-color- ... 69874.html

Ca si combo pentru pescuitul plantat si tinand cont de buget, as merge pe urmatoarea varianta:

Shimano TX2 este o lanseta ceva mai rigida si cu rezerva de putere mai mare decat Daiwa Black Widow. Aceasta m-ar ajuta si atunci cand am nevoie sa pescuiesc din mana si nu doar plantat.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 94030.html

Ca si mulineta pentru a ma putea incadra in buget, as alege Custom Black-ul de 80 - o mulineta cu tambur de capacitate mare, tambur de rezerva si frana noua de la Okuma (FDP).
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 90766.html

Daca doriti o mulineta cu baitrunner, se poate lua in calcul urmatorul model de la Okuma (momentan indisponibil). Este vorba de AXEON BF 565 - de asemenea o mulineta cu capacitate mai mare de inmagazinare a firului.
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 68131.html

Din punctul meu de vedere, atat Axeon BF 565 cat si Custom Black sunt peste Daiwa Black Widow BR.
M am uitat pe descrieri dar nu reusesc sa deosebesc o alta diferenta inafara de GPS intre cele doua sonare TF500 SI TF 640.
Poate ma puteti ajuta.
MULTUMESC !!!

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Intr-adevar, singura diferenta intre sonare este ca TF640 are incorporat GPS (+optiunea de marcare a locurilor) in rest nu este nicio diferenta.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”