Tx2 sau Nash X-Series.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Adi.V
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 29, 2017 12:32

Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Adi.V »

Incep prin a imi cere scuze daca mai exista thread-uri despre asta dar personal nu am gasit. Caut sa imi schimb si eu betele si am un buget de 500 lei buc. Am restrans cautarile la 3 lansete : Shimano tx2, Nash X-series si mai nou FL flx20.
Nash X-series nu am gasit nimic pe la noi.... In general pescuiesc cu momitor, stiu ca FL sunt mai puternice dar nu stiu daca si calitatea produsului este la fel ca la Shimano sau Nash. Sincer Nash X-Series mi-au atras atentia cel mai mult... Oh ca orice pescar roman incerc sa pescuiesc la distanta cat mai mare (aici teoretic flx20 ar fi mai bune) dar realist pescuiesc pe la 150- 160 m. Am avut si aruncari mai lungi cu tx5 dar nu mi le permit. Momentan am FL Ultra Team si Prologic custom black. Noile lansete vreau sa le "cuplez" cu Daiwa emblem scw 45 qd tdi amg tfsi m-packet.

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Driscu Radu »

Salut daca te-ai inteles cu tx5 de ce nu cumperi acum 2 bucati ca sa ai cu ce incepe sezonu si in timpul sezonului iti mai cumperi una sau 2 bucati.

marcel.
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Ian 08, 2022 14:58
Puncte: 0
Localitate: iasi

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de marcel. »

Cum te`ai inteles cu Prologic Custom Black? Sunt ok?

Adi.V
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 29, 2017 12:32

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Adi.V »

marcel. scrie:
Dum Ian 16, 2022 17:52
Cum te`ai inteles cu Prologic Custom Black? Sunt ok?
Nu este o lanseta rea, mai ales acum la Marelepescar costa 190 lei. Este o lanseta mai moale decat FL-ul, mai elastica dar e o lanseta buna la pretul ala

Adi.V
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 29, 2017 12:32

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Adi.V »

Driscu Radu scrie:
Dum Ian 16, 2022 13:42
Salut daca te-ai inteles cu tx5 de ce nu cumperi acum 2 bucati ca sa ai cu ce incepe sezonu si in timpul sezonului iti mai cumperi una sau 2 bucati.
Salut, nu imi permit tx5...

tica82
Mesaje: 233
Membru din: Dum Ian 04, 2015 14:42
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de tica82 »

Salut, tx2 dacă pescuiești preponderent cu plumb, însă dacă folosești și momitoare atunci clar fl ar fi o soluție mai bună. Am pescuit cu tx2 și se pretează foarte bine pescuitului la distanță dar doar cu plumbi de 105 maxim 110 dacă te duci mai sus în gramaje este limitată. În rest calitate preț este destul de ok.

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Buricu »

La bugetul tau (500 lei/buc) arunca o privire si la lansetele lui Mitranescu (TAZURA)
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

matei1971
Mesaje: 748
Membru din: Vin Iul 13, 2007 21:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de matei1971 »

Salut! Am eu un TX2 de vanzare daca te intereseaza!
Când esti mort, nu stii asta - dar ii afecteaza pe ceilalti. La fel si când esti prost.

Adi.V
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 29, 2017 12:32

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Adi.V »

Am vorbit ieri la telefon la magazinul Dan Mitranescu si in proportie de 90% imi iau tazura 3k. NU stiu daca merita diferenta de 50 ron intre tazura class normala si cea 3k dar imi place cum arata abtipildul de pe 3k (glumesc, stiu ca este foaie de carbon peste ). Un rol major il are si suportul si garatia oferita de Dl. Mitranescu, ma rog, de brand si de doamna care raspunde la telefon si surprinzator stie destul de multe despre pescuit si mai ales de produsele comercializate. A fost mereu de mare ajutor. De la simple accesorii si momitoare pana la rodpod si cadita.

matei1971
Mesaje: 748
Membru din: Vin Iul 13, 2007 21:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de matei1971 »

Adi.V scrie:Am vorbit ieri la telefon la magazinul Dan Mitranescu si in proportie de 90% imi iau tazura 3k. NU stiu daca merita diferenta de 50 ron intre tazura class normala si cea 3k dar imi place cum arata abtipildul de pe 3k (glumesc, stiu ca este foaie de carbon peste ). Un rol major il are si suportul si garatia oferita de Dl. Mitranescu, ma rog, de brand si de doamna care raspunde la telefon si surprinzator stie destul de multe despre pescuit si mai ales de produsele comercializate. A fost mereu de mare ajutor. De la simple accesorii si momitoare pana la rodpod si cadita.
Cea mai buna alegere ai făcut-o!

Trimis de pe al meu HD1913 folosind Tapatalk

Când esti mort, nu stii asta - dar ii afecteaza pe ceilalti. La fel si când esti prost.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”