Tx2 sau Nash X-Series.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de niu »

Adi.V scrie:
Mar Ian 18, 2022 22:07
Am vorbit ieri la telefon la magazinul Dan Mitranescu si in proportie de 90% imi iau tazura 3k. NU stiu daca merita diferenta de 50 ron intre tazura class normala si cea 3k dar imi place cum arata abtipildul de pe 3k (glumesc, stiu ca este foaie de carbon peste ). Un rol major il are si suportul si garatia oferita de Dl. Mitranescu, ma rog, de brand si de doamna care raspunde la telefon si surprinzator stie destul de multe despre pescuit si mai ales de produsele comercializate. A fost mereu de mare ajutor. De la simple accesorii si momitoare pana la rodpod si cadita.
Salutare,
Doamna care raspunde la telefon ne cam bate pe toti la tot ce inseamna detalii tehnice legat de majoritatea produsele de pescuit!!! :lol: :lol: :lol:

Sunt super betele, le-am luat si eu anul trecut si nu regret!

Adi.V
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 29, 2017 12:32

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Adi.V »

niu scrie:
Mie Ian 19, 2022 16:11
Adi.V scrie:
Mar Ian 18, 2022 22:07
Am vorbit ieri la telefon la magazinul Dan Mitranescu si in proportie de 90% imi iau tazura 3k. NU stiu daca merita diferenta de 50 ron intre tazura class normala si cea 3k dar imi place cum arata abtipildul de pe 3k (glumesc, stiu ca este foaie de carbon peste ). Un rol major il are si suportul si garatia oferita de Dl. Mitranescu, ma rog, de brand si de doamna care raspunde la telefon si surprinzator stie destul de multe despre pescuit si mai ales de produsele comercializate. A fost mereu de mare ajutor. De la simple accesorii si momitoare pana la rodpod si cadita.
Salutare,
Doamna care raspunde la telefon ne cam bate pe toti la tot ce inseamna detalii tehnice legat de majoritatea produsele de pescuit!!! :lol: :lol: :lol:

Sunt super betele, le-am luat si eu anul trecut si nu regret!
Si nu sunt extrem de rigide ? Simti ciortanii de 2-3 kg ? Am rugat un prieten sa mearga astazi sa puna mana pe ele si mi-a spus ca sunt greutze si foarte rigide, sunt foarte bune pentru casting dar pentru pescuit cica ar fi foarte rigide... Ce parere ai ? Cum se simt ciortanii ?

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de pescarusull »

Ciortanii se simt ca si carasii... le e frig.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de DumiD »

Adi.V scrie:
Mie Ian 19, 2022 21:53
Si nu sunt extrem de rigide ? Simti ciortanii de 2-3 kg ? Am rugat un prieten sa mearga astazi sa puna mana pe ele si mi-a spus ca sunt greutze si foarte rigide, sunt foarte bune pentru casting dar pentru pescuit cica ar fi foarte rigide... Ce parere ai ? Cum se simt ciortanii ?
Lansetele fleoscaite si distanta nu fac pereche buna, iar la ciortani de 2-3 kg nu se indoaie nici alea fleoscaite, poate alea de la decathlon care sunt cele mai fleoscaite lansete care le-am vazut vreodata, orice peste o sa fie un monstru marin

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de niu »

Adi.V scrie:
Mie Ian 19, 2022 21:53
niu scrie:
Mie Ian 19, 2022 16:11
Adi.V scrie:
Mar Ian 18, 2022 22:07
Am vorbit ieri la telefon la magazinul Dan Mitranescu si in proportie de 90% imi iau tazura 3k. NU stiu daca merita diferenta de 50 ron intre tazura class normala si cea 3k dar imi place cum arata abtipildul de pe 3k (glumesc, stiu ca este foaie de carbon peste ). Un rol major il are si suportul si garatia oferita de Dl. Mitranescu, ma rog, de brand si de doamna care raspunde la telefon si surprinzator stie destul de multe despre pescuit si mai ales de produsele comercializate. A fost mereu de mare ajutor. De la simple accesorii si momitoare pana la rodpod si cadita.
Salutare,
Doamna care raspunde la telefon ne cam bate pe toti la tot ce inseamna detalii tehnice legat de majoritatea produsele de pescuit!!! :lol: :lol: :lol:

Sunt super betele, le-am luat si eu anul trecut si nu regret!
Si nu sunt extrem de rigide ? Simti ciortanii de 2-3 kg ? Am rugat un prieten sa mearga astazi sa puna mana pe ele si mi-a spus ca sunt greutze si foarte rigide, sunt foarte bune pentru casting dar pentru pescuit cica ar fi foarte rigide... Ce parere ai ? Cum se simt ciortanii ?

Salutare,
Nu le simt nicidecum rigide, precedentele erau MTX12 care erau semnificativ mai grele si astea destul de rigide, uneori daca nu eram atent sa le incarc cum trebuie nu reuseam sa lansez unde vroiam.

La Tazura se simte diferenta in minus la greutate a lansetei si in plus au o revenire foarte buna, nu te chinui cu momitorul.
Pe mine ma interesat sa pot pescui facil cu momitoare la distanta la care am nevoie,

Legat de simtitul pestilor, nu stiu cum percepe fiecare pestii
Mie unul mi se pare ca ciortanii de 2-3kg fac mai rau in drill si nu ai cum sa nu-i simti, in comparatie de unul sarit de 8kg
Uneori te chinuie mai mult un ciortan decat un crap mai batran, parerea mea
Si daca mai ai nevoie sa mai tragi si de el din agatatura eu zic ca ajuta rigiditatea de care spui

Astea sunt doar parerile si ideile mele, nu trebuie sa fie valabile pt toata lumea.

Spor!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Alin Galbenu »

Eu din ce vad, tazura 3k este mai grea decat mtx12 asa ca nu stiu unde e diferenta de greutate in minus. Iar lansetele nash despre care vorbeai mai sus au aceeasi greutate. Eu zic sa pui mana pe ele inainte sa le cumperi, e posibil sa iti schimbi radical parerea, pentru ca nici una nici alta nu sunt usoare.
Imagine

Adi.V
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 29, 2017 12:32

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de Adi.V »

Gata am restrans cautarea, am ramas la 2 lansete. Daiwa crosscast si select baits vulkan. Daca nu gasesc nimic concret despre vulkan cred ca o sa iau crosscast-ul.

matei1971
Mesaje: 748
Membru din: Vin Iul 13, 2007 21:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tx2 sau Nash X-Series.

Mesaj de matei1971 »

Vulkan sunt super, am un amic care are și e f mulțumit de ele.

Trimis de pe al meu HD1913 folosind Tapatalk

Când esti mort, nu stii asta - dar ii afecteaza pe ceilalti. La fel si când esti prost.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”