CUPA REZISTENTEI editia a III-a 28 iunie – 30 iunie
ORGANIZATOR: Tata Nitu
LOCURI DISPONIBILE : 24 de locuri – impartite in doua sectoare de cate 12 locuri.
Concursul se v-a tine pe balta DORIPESCO Brasov balta no.4
Este un concurs individual.
Taxa: 1000 RON / concurent
10 PREMII:
3 premii la general:
Locul I general – 4.000 RON
Locul II general – 3.000 RON
Locul III general – 2.000 RON
6 premii pe cele 2 sectoare:
Sectorul A:
Locul I pe sector – 1 cort, 1 rod-pod, 2 mulinete marimea 60 cu baitrunner, 1 mosor de 3000 de metrii de 0,28 mm – produse Anaconda
Locul II pe sector - 1 cort, 1 rod-pod, 2 mulinete marimea 60 cu baitrunner – produse Anaconda
Locul III pe sector - 1 cort, 1 rod-pod – produse Anaconda
Sectorul B:
Locul I pe sector – 1 cort, 1 rod-pod, 2 mulinete marimea 60 cu baitrunner, 1 mosor de 3000 de metrii de 0,28 mm – produse Anaconda
Locul II pe sector - 1 cort, 1 rod-pod, 2 mulinete marimea 60 cu baitrunner – produse Anaconda
Locul III pe sector - 1 cort, 1 rod-pod – produse Anaconda
Premiu pentru captura:
Captura – 1 cort, 1 rod-pod, 2 mulinete marimea 60 cu baitrunner, 1 mosor de 3000 de metrii de 0,28 mm – produse Anaconda
Premiile nu se cumuleaza. Un concurent nu va putea primi decat un singur premiu, adica pe cel mai important in ordinea urmatoare: clasamnet general 1-3, captura, locurile 1-3 pe sector.
Premiile sunt valabile daca participa 24 de echipe.
Cei 10 premianti vor primii si cupe. Toti participantii vor primii diplome si medalii.
Locul este garantat doar celor care achita avansul – 500 RON.
REGULAMENT
Concursul incepe in data de 28 iunie ora 12.00 si se termina pe 30 iunie la ora 12.00.
Adunare pe balta – la restaurantul complexului Doripesco – la ora 9.00, tragerea la sorti la ora 10.00.
Festivitatea de premiere si masa festiva , pe 30 iunie la ora 14.00 .
1. se va pescui cu 3 lansete,
2. se va folosi un singur carlig, montura pe “fir de par”
3. este permisa folosirea momitorului
4.este interzisa momeala vie atat in nada cat si pe carlig .
5. puncteaza crapul si amurul de orice dimensiune .
6. sunt obligatorii monturile care permit eliberarea plumbului in caz de ruptura .
7. concurenti sunt obligati sa anunte potentialii vizitatori ca nu au voie cu masina pe lac , eventualele vizite sunt permise pana la ora 19.00
8. concurenti sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate , fara muzica , urlete , scandal sau manifestari huliganice .
9. este interzisa folosirea oricarui tip de sonar sau barca de nadit .
10. iluminatul standului se va face numai cu lanterna de cap , in interiorul cortului se poate folosi orice sursa de lumina .
11. concurentii sunt obligati sa lase standul in perfecta curatenie .
12. toate activitatile legate de pescuit in timpul concursului se vor desfasura in limita delimitarii standurilor .
13. concurenti sunt obligati sa manevreze cu grija crapi , sa aiba asupra lor minimum 15 saci de pastrare , saltea de primire si spray dezinfectant .
14. nadirea grea cu prastia sau catapulta este permis pana la ora 20.00
15. se pot retine mai multi pesti intr-un sac de pastrare .
16 daca un concurent inteapa un crap in ultimele minute, are la dispozitie 15 min dupa ora 12.00 ca sa il scoata .
ARBITRAJ
Vor fii 6 arbitrii. Cate 3 in fiecare sector.
Se fac trei cantariri pe zi , dimineata incepand cu ora 7.00 la ora 12.00 si seara incepand cu ora 17.00.
Exceptie face cazul cand o echipa a prins mai mult de 20 crapi , ori o captura mai mare de 10 kg , cand se pot efectua cantariri in afara cantarelor oficiale.
Arbitri sunt obligati sa aplice regulamentul , sa se autosesizeze cand este cazul si sa noteze avertismente in foaia de arbitraj
In cazul cand apar neintelegeri intre concurenti indiferent de natura acestora , cel care ia decizia finala este arbitrul sef.
SANCTIUNI
Incalcarea punctelor 1, 2,4 ,9, 11 atrage dupa sine eliminarea directa din concurs iar incalcarea punctelor 6,7, 8,10,12, 13,14 atrage dupa sine avertisment la prima abatere , depunctarea cu 10 kg la a doua abatere , eliminarea echipei din concurs la a treia abatere .
Lista cu cei care si-au manifestat intentia de a participa:
1. Marius - Germania
2. Martin – Germania
3. Coco
4. Lenghel
5. Ursica Dorin
6. Tibi – Tg. Secuiesc
7. Cosa Eusebiu
8. Cristian Jurca
9. Cioara Alexandru
10. Marciuc Vasile
11. George Galita
12. Culita
13. Emil Paraschiv
14. Baboieru Vasile
15. Mihaiu Adrian
16. Tata Nitu
17. Irinel Nitu
Lista finala cu cei 24 de concurenti se va face dupa achitarea avansului.
Contul in care se poate achita avansul (500 RON) este RO 64 BPOS 15002725545 ROL 01 BANCPOST SFANTU GHEORGHE.
Cei care achita prin banca sunt rugati sa confirme telefonic sau aici pe site .
Pentru informatii suplimentare si inscrieri - Tata Nitu 0722 950716
Am platit avansul acum prin transfer bancar. Sper ca am pus bine la titularul contului Nitu Ioan...? Daca este alt titular de cont sa imi zici te rog, ca imi cere la transfer. Merci.
Lista cu cei care si-au manifestat intentia de a participa:
1. Marius - Germania
2. Martin – Germania
3. Coco
4. Lenghel
5. Ursica Dorin
6. Tibi – Tg. Secuiesc
7. Cosa Eusebiu
8. Cristian Jurca
9. Cioara Alexandru
10. Marciuc Vasile
11. George Galita
12. Culita
13. Emil Paraschiv
14. Baboieru Vasile
15. Mihaiu Adrian
16. Tata Nitu
17. Irinel Nitu
18. Marius Popa
19. Mihai Gaulea
20. Stan Marian - Constanta
21. Ovidiu Oancea
22. Marian Constantin
23. Nica Aurel
Lista finala cu cei 24 de concurenti se va face dupa achitarea avansului.
Contul in care se poate achita avansul (500 RON) este RO 64 BPOS 15002725545 ROL 01 BANCPOST SFANTU GHEORGHE.
Cei care achita prin banca sunt rugati sa confirme telefonic sau aici pe site .
Pentru informatii suplimentare si inscrieri - Tata Nitu 0722 950716