PROBLEME, INTREBARI CALIFICARI 2006

Sectiune dedicata activitatilor , programelor , concursurilor , ideilor si initiativelor membrilor APCR din Romania precum si tuturor discutiilor legate de activitatea acestei asociatii , pana la dat de 31. 12. 2009

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei, viorel dulamita

Scrie răspuns
Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Eu nu inteleg de ce atatia oameni cu capul pe umeri, ajungeti sa-i dati explicatii unui ilustru necunoscut cum e acest zarguzon, care mai mult ca sigur ca nici nu va participa.
Eu o consider pierdere de timp.
Nu desfintati nimic, lasati asa cum este sistemul, consider ca 99% din pescari sunt de acord.
Mai putin zarguzon care probabil ca doreste sa creeze haos,si mai nou caron care este dusmanul senzorilor si este impotriva a tot ce organizeaza ei. Dar este un copil si nu trebuie luat in seama.
Inca o data : lasati totul asa cum este, este ok !

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

!!!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

problema sta cam asa, in linii mari fara a intra in amanunte:
suma pe care o va cheltui APCR - ul cu aceasta prima editie a campionatului national de pescuit la crap este INDISCUTABIL mai mare decat fondul de solidaritate!!!
in acest context cerintele de transparenta sunt cel putin exagerate!
daca fondul de solidaritate ar fi fost egal sau mai mare cu banii cheltuiti (organizare + CM) atunci transparenta ar fi fost necesara.
dar asa?
APCR cheltuieste, una peste alta, aproape 40.000 euro si strange de la echipe 20.000 (asta daca vin 40 de echipe).
cred ca e de bun simt...
in alta ordine de idei, mandatul postal pe numele lui Alin este metoda pe care Maestrul a folosit-o anul trecut la Cupa Cupelor, din comoditate. Este DOAR pentru cei din provincie care nu pot veni la Bucuresti. Restul puteti sa-i platiti direct lui Rosioru. Si in prima varianta banii ajung tot la el.

Intreaba cineva ce legatura exista intre APCR si SENZOR.
Raspund eu: STRANSA!
The One Team

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Aoleu, frati pescari, acu' imi spuneti ca maestrul e d-ala care fuge cu banii??? Ca io am platit si la calificari si la cupa cupelor .... de nea Victor ce stiti, el fuge cu banii???? Nu mai am somn acu' ... tot uichendu' numa' la asta o sa ma gandesc ..... Eu va propun sa-i cerem declaratie de avere, ba nu, la toti sa dea cu subsemnatu' si sa spuna cate zambacciene au de fiecare!!!

Lasand gluma la o parte, e interesant ce se intampla acum. Deja e un mare pas spre procesul de "UEizare", se pun probleme de transparenta, de incredere, e o abordare democratica. Sunt convins ca si in Anglia sau Franta pescarul care se inscrie la o asemenea competitie o face numai dupa ce cere extrasul de cont federatie si un audit financiar, asa ca sa nu mai existe "nici un fel de dubii asupra utilizarii banilor". Faptul ca se asigura toate cheltuielile necesare deplasarii in Portugalia, premii la calificari, arbitrii, etc, nu mai e relevant. Important e ca tot romanul sa stie pe ce cai ocolite ajunge euroiul in pozanarul participantului!
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Mariane,
Am si posibilitatea trimiterii banilor in cont. Dar asta implica din partea mea ca la 2-3 zile sa trec pe la banca sa vad daca cineva a mai trimis vreun ban, pentru a avea si eu o evidenta a persoanelor(echipelor).
An considerat ca Alin poate avea oricind o evidenta, iar eu trebuie sa ma duc la banca o data pe luna.
Sa nu uitam ca in afara responsabilitatilor pe care mi le-am asumat cu organizarea acestor concursuri, eu mai si muncesc pt. a-mi intretine familia.

Tot in felul acesta am procedat si acum un an si acum doi ani. Atita timp cit nu au fost probleme ba mai mult fondul a fost matit cam de 3 ori, lucru pe care tot eu l-am facut, de ce acum nimic nu mai e bun.?

Adi nu ti-e teama ca banca unde depunem banii s-ar putea sa dea faliment? Ce ne face in situatia asta? Ii aduci tu din sponsorizari? Raspunderea nu ar fii tot a mea?
Apropo pt. ca tot esti f. grijuliu cu banii lotului, nu aduci si tu o sponsorizare de 1000 euro? Eu am inceput sa umblu dupa sponsori inca din luna Ianuarie.

In concluzie, lasa-ma pe mine sa ma ocup de treburile astea cum cred eu ca-i mai bine iar tu daca vrei sa participi achiti cei 500 de euro, te prezinti la concurs si daca esti in stare sa intri in primii 18 vei primii in finala daca obtii unul din primele 9 locuri, un premiu substantial pe care ti-l asigur eu.

Si ca sa inchei, eu sunt organizatorul, eu fac regulile, eu mi-am asumat responsabilitatea prin intermediul unei asociatii persoana juridica, banii incasati trec printr-o forma juridica(nu se dau la colt de strada) iar tu faci cum consideri ca-i mai bine.
Orice persoana care vine la concurs este bine venita si ma onoreaza, dar nici nu incepe s-au se sfirseste pescuitul sportiv cu tine.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Harry_Potter
Mesaje: 78
Membru din: Lun Feb 06, 2006 22:54

Mesaj de Harry_Potter »

Eu propun ca de acum in colo,domnul Cornel Rosioru sa isi rezolve singur toate problemele(sa fie un fel de omul orchestra,el sa cante,el sa danseze).Nu de alta,dar sa fie toata lumea multumita.Ce e aia sa pui pe ala si pe ala(persoane pe care nu le cunoaste toata lumea)sa te ajute?Nu poti sa faci ceva singur....nu mai face sau foloseste ca ajutoare, persoane publice,de care sa fi auzit lumea,sa aiba un istoric cat de cat impresionant,poate asa o sa fie toata lumea fericita. :roll:
Dan N.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Deoarece nu am incredere in Alin ,propun ca banii sa fie depusi pe numele unuia care are mult mai multa personalitate si beneficiaza de increderea si simpatia tuturor .Eu propun ca acesti bani sa fie depusi pe numele
CARMOLISTU
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Zarguzon Adrian

Mesaj de Zarguzon Adrian »

Domnule Cornel daca acesti bani incasati de la participantii la calificari reprezinta o suma f mica in comparatie cu sponsorizarea APCR-ului nu vad de ce nu pot sta intr-un cont. Iar la banca va puteti duce doar pe 20.03.2006 sa vedeti cine s-a inscris sau sa-l trimiteti pe Alin la 2 zile sa verifice. Cei din alte tari merg pina la a cere de la organizatori asigurare de raspundere civila iar eu am fost obraznic ca am intrebat ce se intampla cu banii mei din 20.03.2006 pana cand ajung la cei care se califica la C.M. mai ales ca afost propunerea d-voastra de a face un fond solidaritatea. Probabil ca da bine numai la interviuri acest lucru. Am mai observat o practica . In momentul cand nu mai aveti argumente apare sintagma "eu sunt organizatorul, eu fac regulile daca iti convine bine daca nu stai acasa. Calificarile nu sunt concursuri private. Trebuie date sanse egale tuturor participantilor, nu doar celor cu legaturi STRANSE. Vorbiti de reguli dar acestea nu se regasesc nicaieri.
PS exemplul ales de tine Vladut nu e nimerit . Cu Coco am fost coleg de liceu 4 ani iar pe Alin il cunosc de la magazin ca "Alin" nu ca "Dogaru".
[/b]

Avatar utilizator
CORNEL IACOB
Mesaje: 182
Membru din: Lun Ian 10, 2005 18:16

Mesaj de CORNEL IACOB »

@Adi Zarguzon

Chiar n-ai inteles ca regulile nu se discuta?
Zi mersi ca ai fost invitat sa participi si sa-ti dai cu parerea despre calificari !
Anul asta regulile le face APCR prin Cornel Rosioru.Daca nu-ti convine ai 2 variante: sa nu participi ,sau sa faci o cerere la AGVPS in care sa soliciti sa te ocupi tu de organizarea campionatului national,a calificarilor ptr. lotul national si mai ales sa strangi tu taxele pentru concursuri eventual si cotizatiile membrilor AGVPS :lol:
Nu mai avea tu grija banilor incasati de APCR,mai bine incepe sa te pregatesti de pe acuma,ca iar o sa patesti ca anul trecut la Cupa Cupelor cand iti scoteau altii pestii in timpul concursului...
CORNEL ''ACQUA'' IACOB
SENZOR CARP TEAM
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Mesaj de Zarguzon Adi »

Nu stiam ca participarea la calificari CM se face pe baza de invitatii. E nunta?Regulile nu se discuta dar nu acestea nu se regasesc nicaieri.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “APCR-asociatia veche”