Furajarea baltilor...?

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

vio
Mesaje: 104
Membru din: Lun Ian 10, 2005 16:37

Mesaj de vio »

[quote="carpkiller"] schibarea brusca a vremii.

In aceasta perioda (de schimbare) a mers cel mai bine , in general inainte si dupa ploaie.
De fapt mai toata vara asa a fost .....si am si exemple : Hobaia - calificari -Andrei Vladeanu - noapte pe furtuna ...xx crapi !




Anul asta cat mai multi/multa:
Viorel Rizea
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

Inainte si dupa ploaie merge bine in general, ai perfecta dreptate, dar la concurs la Peris a fost cu totul alta treaba. Atunci s-a schimbat vremea radical si irevocabil. De la temp ridicate s-a ajuns la cateva grade noaptea!
Eu vorbesc de concursul din toamna !

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

La Peris daca respecti oarece conditii privitoare la tipul monturii , inafara unui concurs prinzi peste pe orice conditie atmosferica si aproape cu orice tip de nada (bineinteles de calitate), in concurs se schimba situatia, balta mica ,lume multa ,nada deasemeni multa si variata calitativ si cantitativ,dar parerea mea este ca acolo sunt trei locuri care daca stii cum sa le exploatezi prinzi podium 10 concursuri din 10, lucru care nu stiu daca mai pot sa-l afirm si despre alta balta.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Asa este Cristi - sunt de acord cu Perisul . In timpul saptaminii - cind esti singur sau cu inca 1-2 pescari pe balta , nu prea sunt locuri unde sa nu se prinda macar binisor . Sigura ca exista si locuri unde poti face o partida de 2-3 zile si poti scoate zeci de piese ( pe astea le stie numai Cezar :lol: ) . In general Perisul este o balta fara hachitze atunci cind nu exista presiune mare de pescari . Dar si cind sunt multi pescari , la concursuri sau in week-end , balta are momente cind nu mai intelegi nimic .

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Cristi , la Peris eu cred ca sunt cel putin 6 locuri care te pot propulsa pe podium.In cazul unui concurs diferenta o va face cu preponderenta directia din care a batut vantul cu o zi inainte de inceperea concursului.Evident conteaza si dibacia pescarului care are norocul sa pice pe ele.
The second best is the first loser!

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

la peris cine pica la butuci e cel mai tare .eu am luat acolo crap de 12 kg.
balta cea mica are peste mult, dar nu te lasa sa-l iei pe tot, doar unul. cat mai e plata ?

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Ti-ai ales un nick name perfect ,deoarece si tu si prsonajul al carui nume i-l portzi sunteti niste braconieri notorii. Te simti fericit oare daca pleci de la balta tarand dupa tine doi saci plini cu peste? Se pare ca da , apoi te duci si-i vinzi ca sa-ti cumperi bautura ieftina. DE ce oare trebuie sa fie un criteriu de categorisire a unei balti cantitatea de peste care poti sa o retii. Cand te duci la un muzeu poti spune ca nu face doi bani pentru ca nu poti lua nici un exponat? Nu-i asa ca atunci cand te privesti in oglinda te vezi un capat al lantului trofic care detii suprematia in tot? TOTAL ERONAT! Nu este decat un "instinct ancestral"( ca sa parafrazez un mare personaj) o faci cu aceeasi placere cu care strivesti sub talpa o insecta sau cu care dai intr-un caine fara aparare. Fii mandru ,esti om deci atotputernic!

vio
Mesaje: 104
Membru din: Lun Ian 10, 2005 16:37

Mesaj de vio »

Bine CRISTI !!!!
Viorel Rizea
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”