Furajarea baltilor...?

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

vio
Mesaje: 104
Membru din: Lun Ian 10, 2005 16:37

Furajarea baltilor...?

Mesaj de vio »

Exista posibilitate ca aceasta furajare sa infuenteze o partida de pescuit de minim 24 - 48 de ore sau un concurs....
Stiind cu ce se furajeaza , sa ai un as in maneca .... ???:twisted:

Fir intins si multa bere...
Viorel Rizea
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Noi nu prea avem balti furajate. Singura este Hobaia. Dar si aici la selectie s-a prins f. mult peste.

vio
Mesaje: 104
Membru din: Lun Ian 10, 2005 16:37

Mesaj de vio »

Cu tot RESPECTUL Maestre ,va contrazic :
Peris : furajata inainte de concursul Aug 2004 cu 3 saptamani inainte , reziduri de la fabrica de bere (Ploiesti) .
Darvari : furajata in 2004 cu..... :P
Si lista cred ca poate continua ....
Cu respect ,
E doar o discutie ....dar insist : ai un as in maneca daca sti cu ce a fost furajata si mai ales ca se pot face boilesuri din.... acest furaj ...:P
Parerea dumneavoastra conteaza mult pentru mine !
Invatam si noi de la cei cu mai multa experienta... :oops:
Viorel Rizea
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

vio
Mesaje: 104
Membru din: Lun Ian 10, 2005 16:37

Mesaj de vio »

Mai sant destui cu experienta care pot da cu parerea ...
( Vladut , Andrei , Cristi , Coco ...........Fratii Rudeanu ....., Val , Cezar .......ETC .)
Viorel Rizea
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Asa e Vio. La Peris nu m-am gindit. Victor in schimb nu furajeaza. Balta lui e bogata in microorganisme, asigurind o crestere rapida a pestelui.
Dar si in cazul furajarii, la Peris nu s-a prins peste?
Sa-ti mai spun ceva. La Hobaia nu a fost nici un secret. Stiam ca furajeaza cu porumb. In prima etapa aproape toate echipele au plecat pe porumb. Mare greseala. Toate acele echipe au plecat cu un handicap de o zi.
Ce vreau sa spun. In concurs, pe o balta bine populata, chiar daca e furajata, pestele raspunde la o narire corecta.
Concursul de le Dirvari va semana cu cel de la Hobaia. Balta a inceput sa fie populata de acum 4 ani. in acest timp nu s-a pescuiit la crap. Eu cred ca pestele va raspunde la nadirea care se va face. Diferenta o va face pescarii. Cine va tine cont de conditiile atmosferice la data concursului, cine va tine cont de felul cum se hraneste crapul primavara, cine va alege corect distanta la care va pescui, nu are cum sa nu prinda peste.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Vio, nu ne spui cu ce se furajeaza balta lui nea Victor ,ca esti singurul care stie !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

vio
Mesaje: 104
Membru din: Lun Ian 10, 2005 16:37

Mesaj de vio »

Se zvoneste ca pestele din balta nu e mai mare de 3-4 kg ....???
Stie cineva ceva ?
Viorel Rizea
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Perisul, balta mica nu se furajeaza.are suficienta hrana naturala, curiosii se pot convinge singuri intrand in apa.pe de alta parte, prin furajare inteleg hranirea cunstanta si consecventa cu ceva "furaj", si chiar asa sunt de parere ca nu poate influenta un concurs, decat in ideea ca locurile de furajare (a se citi vaduri cu care crapul e obisnuit) sunt greu de pescuit doar de pe mal.Insa cred ca nici un administrator pe balta caruia are loc un concurs nu are interesul sa se prinda peste ci din contra.
Tot argumentul de la hobaia, unde toti, sau ma rog cine a vrut sa stie a stiut cu ce se furajeaza a constituit , dupa parerea mea un dezavantaj, nu un avantaj.O nada de calitate, data acolo unde trebuie, va prinde crapi indiferent de furajare.
Dan Petre aka Sharky

vio
Mesaje: 104
Membru din: Lun Ian 10, 2005 16:37

Mesaj de vio »

Peris : furajata inainte de concursul Aug 2004 cu 3 saptamani inainte , reziduri de la fabrica de bere (Ploiesti) .
De aceea , cu tot respectul te contrazic .
Viorel Rizea
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

La peris cred ca a fost alta problema, eu nu am participat dar totusi imi dau cu parerea - schibarea brusca a vremii.
Eu am pescuit la peris in timp ce se furaja balta si am prins. Nu am fost singurul !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”