Studiu de caz

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Andrei Tianu
Mesaje: 58
Membru din: Lun Ian 24, 2005 10:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu »

In cazul X si Y e simplu .
Varianta A: Daca Y scoate pestele la batul lui X , pestele ii apartine lui X. Spre deosebire de X , Y ramane cu satisfactia drilului , in cazul acesta cel mai castigat fiind Y :D , si X ramane cu "dihania" care va fi, dupa caz, fotografiat si eliberat sau luat acasa si preparat dupa diverse retete. In cazul fotografierii se propune urmatorul algoritm ( X pozat cu dihania in brate, si Y cu X+dihanie in brate - pentru a se sublinia mai bine rolul important pe care l-a avut in actiunea respectiva.
Varianta B : in cazul in care X si Y se cunosc foarte bine si au incredere unul in celalalt se poate merge pe varianta betele X+ Y si intepare pe rand, cand X cand Y , captura apatinand celui care era la rand. In acest fotografiile ar trebui facute cu X si Y & captura ...
Varianta C : X si Y amandoi plecati in tufe ( ce te faci daca nu sunt tufe ? :? ) si apare Z (care de buna credinta, inteapa si ii priveaza si pe X si pe Y de placerea oferita de dihanie ? Z=necunoscut ...
-varianta C1 - Z scoate dihania inainte ca X si Y sa revina din tufe : Z fuge cu dihania si arunca batul la loc (sau si cu batul in care Z era o necunoscuta mai mare) ; Z asteapta ca X si Y sa revina si ii ofera captura posesorului batului la care s-a efectuat captura si multumeste pentru drill ; Z fuge cu captura, betele lui X si Y + masina cu care se transportasera in locatia cu multe tufe X si Y :lol:
- varianta C2 - X sau Y revin din tufe inainte de finalizarea capturii si preiau actiunea de recuperare de la Z , care devine "de facto" un Dragos ( Dragos = reclama la Connex in care era un amarat plimbat tot timpul sa rezolve prolemele aparute). In acest caz exista si posibilitatea ca X + Y + Z sa revine la o ulterioara partida intr-o noua formatie. Captura va apartine f(A sau B) ...

Se propune spre studiu varianta X+ Y + Z + W , partida de 72h , cu "planton" de cate 2 ore noaptea ...

Ca fapt divers eu as prefera sa fiu cel care efectueaza drillul , indiferent daca imi va apartine sau nu captura.
PS : off ce am mai batut campii tastaturii ...
Daca nu merge din prima cu ciocanu'....incearca un ciocan mai mare !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu nu mai inteleg nimic, sa moara mama.... :roll: :roll: :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Salut Vladut, era teoretica frate, ce, tu te bati pe bete sau pe peste cu Andrei?

Hai ca poate pe seara fac halta la CapPodGrant.

Numai bine,

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Sa ma usuc , zici ca suntem la ora de matematica :roll: :roll: :roll:

Andrei Tianu
Mesaje: 58
Membru din: Lun Ian 24, 2005 10:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu »

@ Mircea - ai idee pana la cat e program ?
@ Administartor - gata, am tacut 8) ca poate ma treci pe lista la indeziderabili :lol: .
PS : fa o sectiune pentru incepatori ( incepatori de genul "pescuiesc de 15 ani dar nu sunt la curent cu ultimele descoperiri si tehnici din domeniu si sunt dornic sa invat si sa nu debitez numai prostii prin toate cotloanele forumului" .
Acum serios , cel putin asta e cazul meu , nu dispun de scule profi, dar incerc pe cat posibil sa caut numai crapul, prin nadire cu cereale (diverse amestecuri ) , pescuit cu porumb pe fir de par si mai nou cu tentative de boiliesuri home-made - asta e in plan pentru anul asta(dupa retete aflate din diverse surse) ; folosirea monturilor cu un singur carlig ( la astea ajungi oricum daca tot dai in domnu' crap si observi ca celalalt(celelalte) carlige mai mult te incurca ), inaintas textil in caz de structuri accidentate sau cu agataturi , etc ... Pe termen lung se intrevad si achizitionarea de scule "profi" - nu sunt un moft !(asta pentru carcotasi) si datorita faptului ca mi-a placut intotdeauna competitia, de ce nu si participarea la vreun concurs.
Oricum, cu sau fara scule profi, concursuri sau nu, nu o sa poata nimeni sa-mi rapeasca vreodata placerea oferita de pescuit, relaxarea pe care mi-o ofera aceasta activitate, momentele in care stai si te intrebi ce ai facut gresit sau ce anume a determinat succesul din partida respectiva , fiorul drillului ... de ce draq a trebuit sa fac mate-fizica ... n-am nici un pic de talent la descrieri d-astea emotionante :lol:
Daca nu merge din prima cu ciocanu'....incearca un ciocan mai mare !

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Pescuit pe Frasinet - 1985 cu un fost mare pescar, Nea Cornel Otelescu, Dumnezeu sa-l ierte.
Ora 10 : trasatura violenta la Nea Cornel, intepat de Nea Cornel, drill 10 minute dupa care se rupe firul, reatare
Ora 12: trasatura violenta la mine, lanseta Michel Pezon, mulineta Dam Quick 331, fir Tortue Tango 0.35 ace Mustad 3/0. Drill 1 ora. Rezultat amur 18 kg cu forfacul lui Nea Cornel in gura si cu 20 metri de fir dupa el. S-a incurcat in plumbul meu.
Intrebare: al cui este pestele?

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Al celui care la prins ,evident !
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”