as dori sa achizitionez...

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

lancelot
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 26, 2016 22:00

as dori sa achizitionez...

Mesaj de lancelot »

as dori sa achizitionez doua mtx 14, 3.9m si doua nash. sunt incepator in ale pescuitului,pescuiesc de placere si as vrea sa imi perfectionez stilul de pescuit.Am incercat sa ma documentez pe diverse forum-uri insa m-a luat durerea de cap.Acolo posteaza pescari care chiar inteleg fenomenul,eu mai am pana acolo.Totusi,din comm-uri,am vazut destule aprecieri fata de aceste doua tipuri de lansete.Acestea pot fi si s.h dar in buna stare de perfectionare.Multumesc pt intelegere.

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

lancelot scrie:as dori sa achizitionez doua mtx 14, 3.9m si doua nash. sunt incepator in ale pescuitului,pescuiesc de placere si as vrea sa imi perfectionez stilul de pescuit.Am incercat sa ma documentez pe diverse forum-uri insa m-a luat durerea de cap.Acolo posteaza pescari care chiar inteleg fenomenul,eu mai am pana acolo.Totusi,din comm-uri,am vazut destule aprecieri fata de aceste doua tipuri de lansete.Acestea pot fi si s.h dar in buna stare de perfectionare.Multumesc pt intelegere.
Ce buget ai pt 4 lansete?
catch&release

lancelot
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 26, 2016 22:00

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de lancelot »

probabil faceti referire mai mult la cele nash care sunt (din cate am vazut) ceva mai piperate. Nash pursuite(3.90m,3.50-3.75 lbs) mi-ar fi la indemana. mtx14(3.9m,3.75 lbs) am vazut ca variaza ca pret,depinde de unde le iau.m-ar interesa in special aceste tipuri.Intrebarea e una fireasca,dar stiti cum e...pleci sa cumperi o garsoniera,stiind ca acolo te incadrezi cu banii si te trezesti ca iei apartament cu 3 camere in buricul targului :wink:

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Andrei91 »

In primu rand trebuie sa iei 4 lansete si mulinete la fel, in al doilea rand spunene unde pescuiesti, cu ce ca sa stim ce sa recomandam .. plus bugetul tau ..

lancelot
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 26, 2016 22:00

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de lancelot »

balta bugeac,ostrov,constanta. Nu am pretentii de competitie. ceva cu care sa practic un pescuit corect.daca mi s-ar face mai multe oferte as avea de unde sa aleg.va multumesc si ma iertati daca va dau batai de cap.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de gabi1 »

Prea multe "oferte" s-ar putea sa te bulverseze.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

lancelot
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 26, 2016 22:00

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de lancelot »

nu stiam ca pentru niste lansete trebuie sa citez din nietzche( se citeste nice) sau kahn. care sunteti draguti sa ma ajutati in problema mea va multumesc anticipat,care nu...nu si atat. daca are cineva la vanzare "sculele" mai sus pomenite ok,vorbim. imi cer scuze daca nu vin cu detalii tehnice profesioniste gen adancimea apei,temperatura,daca arung de-a lungul sau de-a latul,etc. vreau sa cumpar niste lansete,cine are la vanzare asa ceva poate sa posteze un raspuns,filozofii sa ma scuze ca nu au cu ce sa ma ajute.pana atunci,va astept la balta bugeac.zona e incantatoare,balta,bunicica dpmdv,are niste ciortani frumosi,nu sunt agatatori,se pot face lanseuri lungi,spatiul e cat vezi cu ochii. Din pacate specimenele de 6-7 kile in sus vin mai rar cu toate ca am vazut si capturi de 7-8-10 si 14 kile.mi-ar place sa vad un meserias in ale pescuitului de la care sa invat,sunt un bun ascultator.prin urmare,asteptam oferte...nu filozofari.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de gabi1 »

lancelot scrie:sunt un bun ascultator.prin urmare,asteptam oferte...nu filozofari.
Daca te abtineai, filozof ramaneai...
Oferte asteapta in sectiunea BAZAR, aici te-ai ratacit pe alta strada...pune-ti ochelarii sa nu cazi in gropi.
PS. Fudulia te trage de maneca se cere logodita cu ignoranta.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de ionut72 »

nu stiam ca pentru niste lansete trebuie sa citez din nietzche( se citeste nice) sau kahn. care sunteti draguti sa ma ajutati in problema mea va multumesc anticipat,care nu...nu si atat.
Pai, n-am inteles care e problema ta, de fapt. Din comentarii pari hotarat sa-ti iei 2 Nash Pursuite si 2 MTX 14. Nimic mai simplu. Daca vrei ceva sh, marele bazar iti sta la dispozitie. Daca nu, magazinele iti stau la dipozitie.

Colegii, vor, pe buna dreptate, sa afle mai multe detalii: ce fel de pescuit vrei sa practici, pe ce fel de apa etc.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de ovideli »

Andrei91 scrie:In primu rand trebuie sa iei 4 lansete si mulinete la fel
de ce?, e o regula noua sau doar asa ca nu da bine pe balta?
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”