MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de Costel GABAR »

... pentru ca am intalnit cazuri in care organizatorii unor competitii utilizau inca creionul si carnetelul pentru a calcula un clasament (munca sisifica atunci cand e vorba de 30 echipe impartite pe mai multe standuri), atasez o macheta excel extrem de simplu de utilizat.
Sper sa fie de ajutor.

P.S. Pentru a functiona programul din spatele butonului trebuie sa aveti permisiunea de rulare a macro-urilor activata.
Fişiere ataşate
clasament.zip
(20.62 KiB) Descărcat de 403 ori

Avatar utilizator
VDE
Mesaje: 215
Membru din: Vin Feb 26, 2016 22:27
Puncte: 0
Contact:

Re: MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de VDE »

Mimostel scrie:... pentru ca am intalnit cazuri in care organizatorii unor competitii utilizau inca creionul si carnetelul pentru a calcula un clasament (munca sisifica atunci cand e vorba de 30 echipe impartite pe mai multe standuri), atasez o macheta excel extrem de simplu de utilizat.
Sper sa fie de ajutor.

P.S. Pentru a functiona programul din spatele butonului trebuie sa aveti permisiunea de rulare a macro-urilor activata.
Super. Felicitari.
Eduard Vrabie
Imagine

Adriann
Mesaje: 186
Membru din: Lun Iun 02, 2014 21:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de Adriann »

esti o bomboana de baiat, bv frate. multumim.
Adrian Nita

Romanurobert
Mesaje: 352
Membru din: Mar Feb 24, 2015 15:11
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de Romanurobert »

Da! Mare multimire!

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de Costel GABAR »

... si ca ca vin in intampinarea celor care mi-au dat mesaje ca programul nu functioneaza in unele situatii (de exemplu atunci cand sunt cantariti la gramada pestii mai mici), exista si pentru astfel de concursuri solutia.
De exemplu cantaresc la un loc 7 pesti care au greutatea totala de 2,1 kg. Pot introduce in program pe coloana respectivei echipe de 7 ori cate un peste de 2,1 / 7 = 0,30 kg... Astfel nu voi influenta calitatea (acesti pesti nu cred ca au cum sa se regaseasca in primii 5, e totusi vorba de un concurs), si voi avea si cantitatea totala, precum si numarul total de pesti...

P.S. Mi-e greu sa analizez avalansa de mesaje private. Cred ca ar fi mai bine sa discutam aici cum sa imbunatatesc programul. Eu sunt doar pescar amator, nu ma pricep la competitii de aceea voi da curs sugestiilor, fapt pentru care acestea ar trebui discutate aici.

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de Costel GABAR »

Am luat in considerare cateva aspecte sugerate de cei interesati si am imbunatatit macheta de clasament.
- am marit plaja de capturi la aproape 500 pesti :)
- am adaugat colorarea casutelor pentru podium, cea mai mare captura, cea mai mare captura in afara cupelor (atat pe sectoare cat si pe general) - vezi LEGENDA.

P.S. nu am gasit prin optiunile forum-ului o modalitate de a inlocui vechiul fisier cu aceasta noua macheta, poate ma ajuta vreun moderator, astfel incat o atasez aici.

P.P.S. voi lucra si la o varianta de 2 sectoare a cate 15 locuri.

P.P.P.S. - astept cu interes feed-back-uri :)
Fişiere ataşate
clasament 3x10.rar
(24.05 KiB) Descărcat de 118 ori

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de Costel GABAR »

ups, am uitat sa afisez si greutatea castigatorilor celor mai mari capturi. am remediat si postez din nou...
Fişiere ataşate
clasament 3x10.rar
(23.55 KiB) Descărcat de 184 ori

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de Simu Alexandru »

felicitari
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de Costel GABAR »

Termin imediat o varianta pe placul meu a machetei, cu mai multe variante de calcul si cateva imbunatatiri.
Rog admin-ul sa stearga acest topic, maine cel tarziu doresc sa creez un nou topic cu acea varianta. Sa nu se incurce cei interesati in atatea variante. Multumesc.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MACHETA CALCUL AUTOMAT CLASAMENT COMPETITII

Mesaj de osc1or »

Salut,
Daca imi dai o adresa de facebook, sau de watsupp, iti mai dau eu cateva conditii de introdus in clasament pt a face unul complet, performant.
Felicitari pentru initiative!
Critic echilibrat

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”