Balta Calareti 3

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de lucian156 »

Eu deja pescuiesc CATCH & RELEASE pe balti ca MV2 ,Solacolu, Sulimanu si Magura 9. Ideea era sa ies la pescuit si pe o balta care permite retinerea pestelui prins cu o taxa normala. Nu inteleg de ce ar trebui sa se pescuiasca doar C&R? Nu mai are omu voie sa manance peste? Atunci sa crestem porcii, puii si vitele doar ca animale de companie. Mi se pare dusa la extrem chestia asta cu C&R... si eu sunt adeptul acestui pescuit cand vreau sa ma distrez, sa prind un peste mare cu care sa ma pozez, dar nu inteleg de ce sa fi blamat ca vrei sa mergi la o balta de ciortan pentru a luat 5gk de peste acasa. In fine... va multumesc de informatii. Va doresc numai bine.

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de soare_33 »

lucian156 scrie:Eu deja pescuiesc CATCH & RELEASE pe balti ca MV2 ,Solacolu, Sulimanu si Magura 9. Ideea era sa ies la pescuit si pe o balta care permite retinerea pestelui prins cu o taxa normala. Nu inteleg de ce ar trebui sa se pescuiasca doar C&R? Nu mai are omu voie sa manance peste? Atunci sa crestem porcii, puii si vitele doar ca animale de companie. Mi se pare dusa la extrem chestia asta cu C&R... si eu sunt adeptul acestui pescuit cand vreau sa ma distrez, sa prind un peste mare cu care sa ma pozez, dar nu inteleg de ce sa fi blamat ca vrei sa mergi la o balta de ciortan pentru a luat 5gk de peste acasa. In fine... va multumesc de informatii. Va doresc numai bine.
Din păcate m-ai inteles gresit, eu făceam referință, ca din păcate pentru noi pescarii doar pe anumite bălții mai ești respectat ca om și de aceea ti-am dat acele exemple. Și iară din păcate pentru noi pescării dacă vrei sa pescuiești la staționar,acele condiții enumerate de către tine mai sus ..... nu ai sa le găsești sau cel puțin eu ne le-am descoperit......numai bine și sper sa găsești balta pe care ti-o dorești. ..
LogiCarp Team

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de Lao »

Parca pe moara sau alte balti de p si e nu exista manelisti si cocalari, hai sa fim seriosi si corecti. Cel putin moara e campioana la asa ceva. Sunt si pe la concursuri asemenea specimene asa ca nu va mai kk pe voi.
Specimene bune si rele sunt si de o parte si de alta a tagmei pescaresti.
Crezi ca daca spui ca esti pescar de p si e, echivalezi cu sfanta filofteia?
Cati dintre ei fura peste sau dau la japca? e?

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de soare_33 »

Tocmai de aceea nu am dat și moara exemplu......... :wink:
LogiCarp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de ionut72 »

@lucian

Nu gasesti pentru ca ce vrei tu, adica si balta cu retinere si cu "taxa normala" (oare ce o fi insemnand aia?) si fara manelisti/tigaieri si sacosari, e cam o contradictie in termeni. Baltile cu taxe mici si care nu stiu ce e aia C&R vor fi populate, de regula, de un anume gen de "pescari", marea lor majoritate "manelisti" (cel putin in ceea ce priveste pescuitul). Nu te blameaza nimeni ca vrei sa retii si peste, problema e ca, daca vrei si asta si conditii cat de cat decente (si care sa faca o oarecare selectie a pescarilor, destul de relativa dealtfel), cam trebuie sa platesti. Asta e tara, conceptul de C&R nici macar inca nu e inteles in mintile a mai mult de 1-2 indivizi din 100. Si e de neconceput pentru ceilalti 98.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de Dumitrache »

Te duci pe o balta gen brosteni(cauta mai multe detalii pe google) o taxa super mica si poti sa prinzi si ceva peste daca te pricepi putin(am prins chiar si la boilies).Eu ori de cate ori vreau sa mananc un peste acolo merg.Te rog sa ma crezi ca in iulie am prins intr-o partida de 15 ore 70 kg de ciortan intre 2-7kg(pot dovedii asta).Fir intins!

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de Decebalus »

Dumitrache scrie:Te duci pe o balta gen brosteni(cauta mai multe detalii pe google) o taxa super mica si poti sa prinzi si ceva peste daca te pricepi putin(am prins chiar si la boilies).Eu ori de cate ori vreau sa mananc un peste acolo merg.Te rog sa ma crezi ca in iulie am prins intr-o partida de 15 ore 70 kg de ciortan intre 2-7kg(pot dovedii asta).Fir intins!


:lol:

Si nu ai facut indigestie???
SpritZCarp

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de Dumitrache »

Decebalus scrie:
Dumitrache scrie:Te duci pe o balta gen brosteni(cauta mai multe detalii pe google) o taxa super mica si poti sa prinzi si ceva peste daca te pricepi putin(am prins chiar si la boilies).Eu ori de cate ori vreau sa mananc un peste acolo merg.Te rog sa ma crezi ca in iulie am prins intr-o partida de 15 ore 70 kg de ciortan intre 2-7kg(pot dovedii asta).Fir intins!


:lol:

Si nu ai facut indigestie???
Nu, am facut te"ngatita :lol: :lol:

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de Decebalus »

Urca pozele alea sa le vedem si noi,nu am vazut 70kg de ciortan niciodata :wink:
SpritZCarp

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Calareti 3

Mesaj de Lao »

A zis ca a prins nu ca l-a si retinut. De altfel daca aveati ceva materie cenusie, era simplu sa cautati balta sa vedeti ca are specificat 3 kg crap retinut in taxa de 12 ore.
Dar asa e cu cocalarii care s-au facut pescari si nu manaca peste ca le sta oasele in gat.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”