balta iezeru calarasi

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

rechinul74
Mesaje: 71
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:34

balta iezeru calarasi

Mesaj de rechinul74 »

Salut aveti ceva informatii recente despre balta iezeru calarasi ?

lorenzo_n
Pescar de competitie
Mesaje: 306
Membru din: Dum Apr 15, 2012 4:45
Puncte: 0
Localitate: navodari

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de lorenzo_n »

Si pe mine ma intereseaza.., se pescuieste pe ia?

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de florian »

se pescuieste doar ziua 60lei .se prinde caras dar mai intra si cate un crap

rechinul74
Mesaje: 71
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:34

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de rechinul74 »

Spune si tu daca nu te deranjeaza mai multe detalii despre balta cum ar fi locuri ,la ce nada este invatat ,merita nadire sau momitor si din ce stii tu este crap sau predomina carasul .As vrea sa merg la sfarsit de saptamana acolo si nu stiu nimic despre balta .Merci

guvidu20
Mesaje: 213
Membru din: Lun Mai 20, 2013 23:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de guvidu20 »

Care este aceasta balta iezeru calarasi?Este cea mare de la intrarea in Calarasi,pe dreapta cum vii dinspre lehliu?

rechinul74
Mesaje: 71
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:34

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de rechinul74 »

Cred ca da nu stiu sigur merg inpreuna cu un prieten care are niste cunostinte in zona.

raducu
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 05, 2015 22:06

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de raducu »

A fost pana la urma cineva pe aceasta balta?
Eu am fost cam acum 3 ani...cred, dar nu tin minte sa fi prins ceva notabil. A fost o partida ff scurta dar cred ca balta are potential...si ciortanii de atunci, acum cred ca nu mai sunt asa mici.

guvidu20
Mesaje: 213
Membru din: Lun Mai 20, 2013 23:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de guvidu20 »

Din cate am mai auzit este o balta cam ciudata.Apa foarte mica cam peste tot.Poate or fi si ceva gropi dar e de cautat.Se prindea mai binisor la intrare pe balta pe primele locuri dar la undite.Deci pe langa mal.Mai binisor adica 2,3 ciortani pe zi si cativa carasi mai rasariti(150-200g bucata).In rest daca altcineva stie mai multe poate ne mai spune si noua cei interesati de ea.

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de florian »

guvidu20 scrie:Din cate am mai auzit este o balta cam ciudata.Apa foarte mica cam peste tot.Poate or fi si ceva gropi dar e de cautat.Se prindea mai binisor la intrare pe balta pe primele locuri dar la undite.Deci pe langa mal.Mai binisor adica 2,3 ciortani pe zi si cativa carasi mai rasariti(150-200g bucata).In rest daca altcineva stie mai multe poate ne mai spune si noua cei interesati de ea.
Am pescuit in 2014 pe acesta balta. Apa mai mare este de la cladirea admistratiei inspre coada balti dupa ce treci de peninsula dar in acea zona drumul este foarte prost si in caz de ploaie ai toate sansele sa ramai impotmolit,in partea din fata apa are max.1m si se prinde ,mai bine primavara devereme.In balta predomina carasul ca palma, se prind 4-5kg pe zi, se mai prinde ocazional crap 0.5-4kg.Nu am reusit sa fac o partida exclusiva la crap sa pot sa imi fac o idee dar nici nu am vazut pe cineva sa pescuiasca exclusiv la crap.Balta este navodita permanent si pestele este valorificat(am vazut prin la navod crap de 9kg).Nu se poate pescui decat ziua, in schimb se poate campa noaptea pe balta.Din ce am vazut eu pestele este cantonat pe malul opus care nu este accesibil(acolo baga si navoadele).
Taxa este 60lei/12ore in weekend si 40lei/12ore in cursul saptamanii.Nu exista limita la retinere.

Taipan27
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 26, 2018 10:18

Re: balta iezeru calarasi

Mesaj de Taipan27 »

Acum 2 ani s-a prins foarte bine pe aceasta balta. Este adevarat ca in general mai mult caras dar am reusit sa prind si cateva bucati de crap. Este o intindere foarte mare de apa, aproximativ 400 ha si cu adancime destul de mica. Nu a mai fost dragata de foarte mult timp iar stratul de namol este foarte mare. Depinde foarte mult locul in care se pescuieste. In cea mai mare parte a partidelor de pescuit am prins intre 10-20 kg de peste de pe la ora 14,00 pana se insera in conditiile in care erau pescari ce aveau capturi de pana la 5 kg intr-o zi de pescuit. Dar ei preferau comoditatea unor locuri special amenajate. anul trecut (2017) nu m-am dus decat o singura data iar rezultatele au fost pe deplin nesatisfacatoare. Cativa carasei intr-o partida de pescuit

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”