CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns

BALTA NR 1

GREACA
7
3%
PERIS HERMES
95
42%
MOARA VLASIEI
39
17%
TANCABESTI
20
9%
MAGURA 9
11
5%
SARULESTI
28
12%
ALTELE(PUTETI DA SI NUME)
27
12%
 
Voturi totale: 227

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de dancalinescu »

Din ce am vazut la baltile administrate privat exista o tendinta a conducerii de a cauta sa scape de Caras-ul din baltile de crap.
Nu era mai simplu sa se puna regula de C&R only pe crap/rapitori etc si Caras "la liber" pe baltile astea?
Asa impaci ci capra si varza in opinia mea. Cine vrea sa manance peste, daca prinde ceva carasi, face de-o saramura. Oricum Carasul e o specie care se autopopuleaza rapid. Nu cred ca vreo balta cu retinere "la liber" pe caras va reusi sa ramana vreodata fara caras. Crapul sa il lase inapoi in balta.
Sa fim realisti, pe o balta cu posibilitate de retinere, niciodata nu vor face fata popularile in "lupta" cu cantitatile de peste retinute.
Astfel, proprietarii baltilor pot investi in conditii de comfort pt pescari in loc sa bage bani grei in populari.
Prin comfort ma refer la ceva conditii de cazare, un spatiu de joaca pentru copiii pescarilor, un restaurant, un system de iluminat in incinta baltii etc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”